Skocz do zawartości

Recommended Posts

SZYBKIE BIESZCZADY 22 - 23.03.2014.

Relacji z Polski jak na lekarstwo więc pokusiłem się o napisanie kilka słów z mojego pierwszego wyjazdu w sezonie 2014. Chciałbym aby opowiadanie było ciekawe, wciągające i dowcipne, lecz niestety brak natchnienia. Skupię się więc na merytorycznym opisie trasy i miejsc które zobaczyłem.

Wyjeżdżam rano 22.03.2014 roku z Sokołowa Podlaskiego. Mam bardzo ambitny plan jak na początek sezonu, jeszcze dziś chcę dojechać do Soliny. Pierwsze 380 km pokonuję szybkim ciągiem z dwoma przystankami na rozprostowanie kości. Jadąc przez Siedlce, Lublin, Rzeszów dojeżdżam do pierwszego ciekawego miejsca. W miejscowości Strzyżów znajduje się wykuty w skale tunel mogący pomieścić pociąg. Schron wybudowali Niemcy w 1940 roku. Dwadzieścia kilometrów dalej w Stępinie znajduje się podobny obiekt tylko wybudowany z betonu a następnie przysypany ziemią i zamaskowany. Schron ma 380 metrów. 27.08. 1941 roku do Stępiny przyjechał specjalny pociąg sztabowy ,,Amerika,, z Hitlerem i Mussolinim na pokładzie. Oba obiekty można zwiedzać od maja dlatego mogłem podziwiać ich wielkość tylko z zewnątrz. Fascynują mnie takie rzeczy.

Strzyżów.

zdj%C4%99cia%2B005.jpg

Światełko w tunelu.

zdj%C4%99cia%2B008.jpg

Stępina.

zdj%C4%99cia%2B011.jpg

Kierując się na Sanok zahaczam o ruiny zamku w Odrzykoniu. Zamek ten był świadkiem wydarzeń, które opisał w Zemście Fredro. Zamek podzielony jest na górny i dolny a ciekawostką jest fakt, że obecnie też posiada dwóch właścicieli a zwiedzać można tylko połowę zamku.

zdj%C4%99cia%2B019.jpg

Z zamku spacerkiem idę do Rezerwatu Przyrodniczego ,,Prządki,,. Rezerwat to ciekawie uformowane skałki którymi wg legendy są panny zamienione w skały za pracę w niedzielę.

zdj%C4%99cia%2B055.jpg

Następny punkt to kościoły w Blizne i Haczowie wpisane w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Są piękne ale zamknięte.

Blizne.

zdj%C4%99cia%2B072.jpg

Haczów.

zdj%C4%99cia%2B085.jpg

Następny przystanek – pięknie odrestaurowany zamek w Sanoku.

zdj%C4%99cia%2B092.jpg

zdj%C4%99cia%2B101.jpg

Kolejny przystanek to niezwykle malownicze ruiny obronnego klasztoru Karmelitów Bosych (2 poł. XVII w.) w Zagórzu.

zdj%C4%99cia%2B110.jpg

zdj%C4%99cia%2B112.jpg

Kierując się w stronę Soliny spoglądam na zamek w Lesku i zaczynam szukać noclegu. Praktycznie za pierwszym podejściem mam pokój w Uhercach Mineralnych. Jest około 19.30. Jadę do Soliny która okazuje się wymarłą mieściną poza sezonem.

Tama nocą.

zdj%C4%99cia%2B132.jpg

Wieczorem dzwoni JacekJ z wiadomością, że jutro dojedzie do mnie to pokręcimy się razem. Umawiamy się w Arłamowie. Dziś przejechałem 570 km. Wypijam pół piwa i padam ze zmęczenia.

NIEDZIELA 23.03.

Wstaję wcześnie i ruszam na zaporę w Myczkowcach.

zdj%C4%99cia%2B146.jpg

zdj%C4%99cia%2B149.jpg

Jadę dalej na Lesko zobaczyć Kamień Leski.

zdj%C4%99cia%2B156.jpg

Spotykam się z Jackiem i razem jedziemy w stronę Przemyśla. Bawimy się jak dzieciaki przejeżdżając przez strumienie.

zdj%C4%99cia%2B170.jpg

Posada Rybotycka - cerkiew obronna z XV w.

zdj%C4%99cia%2B179.jpg

Z małymi problemami technicznymi dojeżdżamy do Krasiczyna aby zobaczyć zamek. Obecnie zamek wygląda okazale i jest stale odrestaurowywany. Wewnątrz nie zachował się niestety oryginalny wystrój ponieważ nasi wyzwoliciele w ciągu jednej nocy zdewastowali i spalili praktycznie wszystko. Przetrwała jedna komnata zamurowana w ostatniej chwili.

Krasiczyn.

zdj%C4%99cia%2B198.jpg

zdj%C4%99cia%2B193.jpg

Z Krasiczyna jadę szukać pozostałości po fortach Twierdzy Przemyśl. Stan tych zabytków mocno rozczarowuje lecz widać światełko w tunelu.

Fort Łętownia.

zdj%C4%99cia%2B211.jpg

Fort Duńkowiczki. Właśnie zaczął się poważny remont.

zdj%C4%99cia%2B224.jpg

Kierunek – Sokołów Podlaski. Mam przed sobą jeszcze kawał drogi a Jacek chce jeszcze pojeździć więc rozdzielamy się. Po drodze odpoczywam w parku pałacowym w Sieniawie.

Pałac – obecnie hotel.

zdj%C4%99cia%2B229.jpg

Kilometrów ubywa ale przed Lublinem dopada mnie deszcz. Lekko przemoczony, zmęczony ale z uśmiechem na twarzy o 21.50.docieram do domu. Pięknie podzieliłem trasę bo dziś zrobiłem 565 km. To był raczej maraton niż wycieczka turystyczna.

Przepraszam za ewentualne błędy stylistyczno-ortograficzne.

Mario.
  • Like 29

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Byłem wtedy świeżo po zakupie motka i ciągle coś w nim wychodziło. Rozkręcały się wszystkie śrubki, kufer, na dołach wyleciała gdzieś stacyjka, kierownica mi się poluzowała w czasie jazdy i jeszcze parę innych przygód miałem.

DSC_0095.JPG

DSC_0096.JPGDSC_0097.JPG

DSC_0129.JPG

  • Like 21

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Byli blisko i nie wstapili.A tak fajnie mogło być. :drinkbeer: :drinkbeer: :drinkbeer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

:beer: przy okazji mogli by zostać i nie musieli by dojechać w następnym roku bo........już by tu byli

jest tu taki trunek że ja się "go" pije w piątek to kac przychodzi w środę :drinkbeer: :drinkbeer: :drinkbeer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki Bratu za pomoc techniczną. Na ten sezon musimy koniecznie zmienić zakres współpracy.

Będziemy jeździć razem. Ja będę planował, kserował itd a Ty będziesz pisał relacje. Oby się spełniło.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby nie tworzyć nowego tematu, bo przecież to taki trochę po rodzinie wątek ;-)

Szybkie Bieszczady w sierpniu.

Startujemy w piątek późnym popołudniem. Cel to jezioro Firlej i nocleg na polu namiotowym.

Skład : Mario - Trampek 700, Maniek - Trampek 650 i Jam - Dakar 650

Dolatujemy "po szaremu". Szybkie rozstawienie namiocików

Zdj%C4%99cie0233.jpg

zdj%C4%99cia%2B004.jpg

i w plener

zdj%C4%99cia%2B005.jpg

Zdj%C4%99cie0235.jpgZdj%C4%99cie0236.jpg

Noc mija "muzycznie". Młodzież po sąsiedzku bawiła się bardzo hucznie.

Rankiem ruszamy nad zalew Nielisz, gdzie mają się spotkać Lubelaki

zdj%C4%99cia%2B013.jpg

Zdj%C4%99cie0241.jpg

Ruszamy wspólnie w jakiś kamieniołom

zdj%C4%99cia%2B020.jpg

Zdj%C4%99cie0243.jpgZdj%C4%99cie0242.jpg

Potem zobaczyć ruiny cerkwi (koleżanka z Mazur była już tam przed nami)

Zdj%C4%99cie0250.jpgZdj%C4%99cie0245.jpg

zdj%C4%99cia%2B027.jpgzdj%C4%99cia%2B028.jpg

Zdj%C4%99cie0249.jpg

potem zobaczyć jeszcze jedną cerkiew, troszeczkę w lepszym stanie

388.JPG

392.JPG390.JPG

zdj%C4%99cia%2B041.jpg

Tu rozstaliśmy się z częścią załogi. My do Ustrzyk, reszta do domku. Troszkę pokręciliśmy się po Bieszczadach i zakotwiczyliśmy w Ustrzykach Górnych

Zdj%C4%99cie0262.jpg394.JPG397%2B%281%29.JPG

zdj%C4%99cia%2B048.jpgniedziela rano odwrót, po drodze jakaś cerkiew

405.JPG403.JPG407.JPG

jakaś przeprawa przez rzeczkę

410.JPG412.JPG

Zdj%C4%99cie0263.jpg

tak przeprawiają się chłopaki Transalpiaki przez wodę

421.JPG

a tak prawdziwi motocykliści na swych BMWmach ;-)

413.JPG

a tu już po myjni

414.JPG

Wszyscy cali, ruszamy dalej

426.JPG

Zdj%C4%99cie0264.jpg

mimo stawianych przez żony zakazów, udało nam się szczęśliwie wrócić do domu :-D

Zdj%C4%99cie0265.jpg

dziękuję za uwagę

Edytowane przez ZWIERZ
  • Like 23

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To jakaś telepatia. Godzinę temu zgrałem dla Ciebie zdjęcia z tego wyjazdu zrobione moim aparatem.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zdj%C4%99cie0250.jpg

Ta AGA.W to jakaś taka stara d. musi być :-D :-D :-D :beer:

No i ten watersplash Zwierzu... arcymistrzostwo świata :-D :beer:

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i ten watersplash Zwierzu... arcymistrzostwo świata :-D :beer:

Noooo, kierownicy jeszcze nie po prostowałem ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ZWIERZu, Firlej to już typowa komercha.

Jezioro z brzegami prawie do wody zabetonowanymi, pole namiotowe w jedynym chyba cieniu na brzegu (resztki jakiegoś lasu)...

Jeżeli chodzi o fajne jeziorko w tamtych stronach, to osobiście polecam Krasne.

Jest to co prawda kawałek od drogi na Lublin, ale nie trzeba chyba jeździć głównymi drogami.

Miejsce bardzo klimatyczne, jeżeli ktoś nie lubi tłoku.

Na polu namiotowym co wieczór płoną małe ogniska przy namiotach, a jak ktoś nie lubi namiotu to można wynająć pokój w hotelu przy drodze.

Standard hotelu to późny PRL, ale nowi właściciele remontują obiekt.

Z czystym sumieniem można polecić obiady serwowane w tym hotelu. Domowa robota i porcje na wielkiego chłopa.

Jezioro czyste z piaszczystym brzegiem i równym dnem.

Oczywiście w promieniu paru kilometrów jest jeszcze parę jezior z zapleczem o różnym stopniu cywilizacji (np. Piaseczno, czy Zagłębocze), ale mi jezioro Krasne najbardziej przypadło do gustu.

Reasumując: wracając z nad Krasnego ze znajomymi zajechaliśmy nad Firlej, żeby zobaczyć czy następnym razem tu nie przyjechać.

Przeszliśmy paręset metrów brzegiem i stwierdziliśmy, że tu zmieniło się na niekorzyść - taka tandetna komercha - bary a'la wczesny PRL (sanepid to chyba tam nie zagląda, bo gdyby było inaczej to zjeść by nie było co) i tłumy napitych małolatów tłoczących się przy tych barach, próbujących kupić kawałek bułki z ketchupem dumnie nazwanej zapiekanką...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A może wiosenna powtórka? Bieszczady w marcu? Pierwszy nocleg u mnie (póki nie sprzedałem działki) i Bieszczady ekspresem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja na razie jestem nie terminowy mocno, generalnie jak by się coś "rodziło" to będziemy w kontakcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Razem z Jerrym planujmy Bieszczady przed SNL III

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ta AGA.W to jakaś taka stara d. musi być :-D :-D :-D :beer:

czepiasz się ;) ;P

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Potem zobaczyć ruiny cerkwi (koleżanka z Mazur była już tam przed nami)

awcalebonie. :D

rozumiem ruiny, rozumiem zgliszcza ale rycie po murach to nie mój stajl ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

awcalebonie. :D

rozumiem ruiny, rozumiem zgliszcza ale rycie po murach to nie mój stajl ;)

Każdy był młody i głupi, nie ma się co wstydzić :-D

a tak swoją drogą to dobrą farbę miałaś, prawie 20 lat a napis jak by był z wczoraj.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zwierzu, zdjęcie nr 80 napis : LESBIJA i Ty oddalający się szybkim krokiem , jak to wytłumaczysz hę ? :)

Edytowane przez Dziadek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No nareszcie te fotki wyplynely :cool:

ZWIERZu dzieki za pozwolenie zmacania klamki sprzegla, to mnie utwierdzilo w przekonianiu aby zajrzec do sprzegla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każdy był młody i głupi, nie ma się co wstydzić :-D

Chyba Ty! ;)

ja się nie wstydzę :lol:

a tak swoją drogą to dobrą farbę miałaś, prawie 20 lat a napis jak by był z wczoraj.

bo może to data urodzenia :D a nie złożenia autografu :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe wycieczki :D

Planuję wyjazd na majówkę w Bieszczady. Moglibyście powiedzieć na jakich polach namiotowych spaliście i czy są godne uwagi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na majówkę... jedzie cała Polska ;) odpuść sobie i poczekaj, tydzeń później będzie mniej tłoku i ścisku ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe wycieczki :D

Planuję wyjazd na majówkę w Bieszczady. Moglibyście powiedzieć na jakich polach namiotowych spaliście i czy są godne uwagi?

Pierwsza noc nad jeziorem Firlej - nie polecam

druga noc Ustrzyki Górne, w centrum po prawej, przed zakrętem, jadąc od Ustrzyk Dolnych - polecam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×