Skocz do zawartości
tomekm

Konserwacja ramy samochodu

Recommended Posts

chcę zabezpieczyć przed rdzą ramę terenówki - ktoś ma jakieś doświadczenia? Czym najlepiej to zrobić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

kiedyś czyściło się dokładnie, potem Cortanin i biteks, a teraz pewnie są jakieś nowe metody.

Te stare były jednak skuteczne

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mnie robili do Grand Vitary środkami Wurth, natryskowo, inne w profil i inne po zewnątrz, najwazniejsze w tym to dokladne wyczyszczenie, zamalowanie podkładem na blache a poźniej konserwacja. Jak pojdzie konserwacja na brud i rdze to psu na bude.....

Edytowane przez nokian66

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

na pewno bede piaskowal/srutowal, potem podklad i farba - tylko jaki podklad i jaka farba ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Piaskowanie, podkład epoksydowy, lakier. Podkład zaraz po piaskowaniu, żeby nawet rosa nie osiadła. Wytrzyma lata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a co myślicie o malowaniu proszkowym ramy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ta rama będzie całkowicie rozbrojona i bez innych elementów samochodu? Taka "do rosołu"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko gdzie i za ile zrobią Ci takie malowanie? Zazwyczaj robi się jak pisze JacekJ, ja robię teraz swojego, ramy akurat nie muszę, epoxyd reaktywacja, potem normalny i kryjący, od spodu baranek. Robię systemem Novol do staroci, ale są droższe i tańsze na rynku. Do cortaninu raczej się już nie wraca, są lepsze środki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzeba się zastanowić czy zastosować podkład epoksydowy czy reakcyjny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Reaktywny epoxydowy, jedno nie wyklucza drugiego. Tylko żeby nie próbować malowania akryle pod epoxydowy bo będzie zonk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ta rama będzie całkowicie rozbrojona i bez innych elementów samochodu? Taka "do rosołu"?

tak, taka do rosołu, wygląda mniej więcej tak (trzeba jeszcze instalację wyjąć):

DSC_0006.JPG

@Dmieszcz - ramy też nie muszę, ale mam ją zdjętą i w stanie zajebistym, a auto robione na lata, więc szkoda byłoby nie zabezpieczyć.

Najbardziej obawiam się, czy "proszek" nie jest zbyt twardy - nie wiem jak będzie zachowywał się obijany przez kamienie.

Obecnie pomalowana jest farbą do zbiorników balastowych, ale okazało się, że jest ona zbyt twarda i uderzenia (np. młotkiem) powodują odpryski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krótko: moim zdaniem proszek nie nadaje się do tego typu zabezpieczeń. Według mnie lepszy jest podkład "miękki" i coś nawierzchniowego + coś bitumicznego, ale pewnie lakiernicy wiedzą więcej na temat dobrych środków "na lata"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak dasz na proszek baranka albo lepiej tzw wosk, to zabezpieczy. Wpisz w Google Fertan na przykład, mają zaje... chemię. Robiłem ich preparatami skorodowany od środka zbiornik MZ jakieś cztery lata temu i jest idealnie.

Edytowane przez Dmieszcz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Reaktywny epoxydowy, jedno nie wyklucza drugiego. Tylko żeby nie próbować malowania akryle pod epoxydowy bo będzie zonk.

No właśnie wyklucza.

Z tego co wiem nie wolno dawać epoksydowego na reaktywny i odwrotnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Są reaktywne podkłady epoxydowe

Aż zaglądnę do puszek w garażu.

Na pewno można było stosować na mój podkład systemy epoxydowe. Jeśli nie to odszczekam ^_^

Edytowane przez Dmieszcz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No dobra, prostuję:

Z moich plakatówek wynika: mam podkład reaktywny i on jest pod akryle (PROTECT 340) i drugi antykorozyjny (PROTECT 360) i ten jest epoxydowy. Stąd nieco popultałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Umalować to proszkiem nie problem, dodatkowym plusem byłoby to, że będzie dodatkowe zabezpieczenie chemiczne wtedy. Tj przed malowaniem dobre lakiernie przepuszczają przez kąpiel np fosforanującą i obowiązkowo na sam koniec chromianowanie lub pasywacja polimerowa. Do tego podkład cynkowy i zabezpieczenie antykorozyjne pierwsza klasa. Ale jak ktoś już wcześniej wspomniał, warto by na to później położyć coś miękkiego, aby lakier nie odpryskał przy uderzeniach z kamorami.

A że tak głupio się zapytam, jakieś przeciwwskazania przed ocynkiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W zeszłym roku robiłem ramę do długiego Patrola. Była w takim samym stadium "rozłożenia", poszła do piaskowania, potem podkład, jakies woski w profile zamknięte, potem jakiś miękki lakier i na koniec baran. Ważne żeby już po montażu budy i całej reszty pstryknąć jeszcze tam gdzie warstwa została naruszona. Powinno wytrzymać kolejne 20 lat :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no wlasnie pojdzie w ocynk, zastanawialem sie jak parę złotych zaoszczędzić, ale sprawdzając koszty - wychodzi w sumie na jedno

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zrób jakąś fotorelację z napraw. Ciekawe przedsięwzięcie i wiele osób może skorzystać z informacji. W tym wątku nawet byłoby fajnie to zebrać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak, taka do rosołu, wygląda mniej więcej tak (trzeba jeszcze instalację wyjąć):

DSC_0006.JPG

@Dmieszcz - ramy też nie muszę, ale mam ją zdjętą i w stanie zajebistym, a auto robione na lata, więc szkoda byłoby nie zabezpieczyć.

Najbardziej obawiam się, czy "proszek" nie jest zbyt twardy - nie wiem jak będzie zachowywał się obijany przez kamienie.

Obecnie pomalowana jest farbą do zbiorników balastowych, ale okazało się, że jest ona zbyt twarda i uderzenia (np. młotkiem) powodują odpryski.

Dobrze widzę, że to rama od Defa 110? A z jakim silnikiem będzie chodził? :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Póki działa TD5 to TD5, ale nie wykluczony downgrade do mixu 200TDi z 300TDi

11118988_10153948326657715_1958750937894073835_n.jpg?oh=39c792581e3cb8f3cfa01f37fd7de095&oe=55D56E97&__gda__=1440180821_7a690d5d44351fa608f94fda1ed73061

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×