Skocz do zawartości
Mario 6na9

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY – 2014

Recommended Posts

Trzydniowy wyjazd z głównym założeniem polatania po szutrach w SPK. Po drodze kilka ciekawych miejsc które zobaczyłem. Wyjeżdżam rano z Sokołowa Podlaskiego w kierunku Łomży. Pierwszy przystanek tuż za Łomżą aby spojrzeć na forty twierdzy przy drodze 61. Forty prezentują się słabo, te przy 64 które kiedyś oglądałem są znacznie ciekawsze. Jadę pierwszym szutrem do Jedwabnego.

Jedwabne – pomnik ku czci pomordowanych żydów.

zdj%C4%99cia%2B010.jpg

Wracam na 64 a następnie Carską Drogą przez BPN jadę do Osowca a dalej pięknym szutrem wzdłuż Biebrzy do Dębowa gdzie znajduje się śluza na Kanale Augustowskim. Drogą tą tylko w odwrotnym kierunku jechaliśmy z bratem w 2000 roku podczas naszej pierwszej wyprawy motocyklowej Jawą TS 350. Jest przepięknie. Po prawej wije się rzeka a po lewej stada bocianów na łąkach. Niestety kiedy się zatrzymuję od razu odlatują nie pozwalając zrobić zdjęcia. Po drodze spotykam spływ na tratwach. Na parkingu przy śluzie przykręcam lusterko pierwszy raz używając trampkowych kluczy. Obym ich używał tylko w tak błahych sprawach.

Spływ tratwami.

zdj%C4%99cia%2B014.jpg

Pogoda piękna a na moto to nawet za gorąco. Jadę dalej lokalnymi drogami w kierunku Augustowa. Po drodze zwiedzam drewniany kościół w Jaminach i molennę staroobrzędowców w Grądach. W Białobrzegach następna śluza oraz młyn drewniany w którym jest bar a tam rządzi Żubr. Dobijam do Augustowa. Spaceruję chwile ale żar leje się z nieba i tłumy ludzi. Uciekam w stronę Sejn aby zobaczyć kolejną śluzę. Czekam kilka minut i patrzę jak to działa. Po odpoczynku ruszam na poszukiwanie miejsca zwanego Uroczysko Powstańcze. Nie bardzo wiem czego się spodziewałem, na miejscu odnalazłem kilka drewnianych krzyży. Chociaż fajnie pojeździłem sobie polnymi drogami. Wracam na 8 i tnę na Suwałki a następnie do Szwajcarii gdzie w lesie znajduje się cmentarzysko Jaćwingów. Ze Szwajcarii prosto do SPK. Dzisiaj zobaczę troszkę ciekach miejsc a jutro kursuję wzdłuż i poprzek SPK. Nocuję nad Jeziorem Hańcza w niedokończonym domku u gospodarza jeszcze dobrze ,,wczorajszego,, po imieninach żony. Tłumaczy mi, że mąż w rodzinie to tylko jeden filar natomiast trzy pozostałe to żona także jak facet pije to nie ma biedy. Coś mi się wydaje, że gość często jest ,,wczorajszy,,. W nocy przechodzi ostra burza ale od rana słońce. Drugi nocleg wypada w okolicach Sztynortu. Warunki skrajnie inne. Trafiam na motocyklistę ( wypasiony harley ) i dostaję apartament prawie za free.

Molenna w Grądach.

zdj%C4%99cia%2B030.jpg

Młyn w Białobrzegach.

zdj%C4%99cia%2B032.jpg

Śluza Studzieniczna.

zdj%C4%99cia%2B039.jpg

Cmentarzysko Jaćwingów i ja.

zdj%C4%99cia%2B056.jpg

SPK. Widok z Góry Zamkowej na Jezioro Szurpiły.

zdj%C4%99cia%2B067.jpg

Rezerwat Rutka. Tej łąki nie da się skosić kosiarką.

zdj%C4%99cia%2B073.jpg

Widok z platformy widokowej na Jezioro Linówek.

zdj%C4%99cia%2B081.jpg

Molenna w Wodzikach.

zdj%C4%99cia%2B084.jpg

Rez. Głazowisko Łopuchowskie.

zdj%C4%99cia%2B097.jpg

Widok z Góry Leszczynowej na Jez. Hańcza. Wieżę widokową zaczynają przerastać drzewa.

zdj%C4%99cia%2B102.jpg

Rez. Głazowisko Bochanowo nad Czarną Hańczą.

zdj%C4%99cia%2B115.jpg

Czarna Hańcza.

zdj%C4%99cia%2B117.jpg

Dzień drugi.

Ruiny młynu w Jacznie.

zdj%C4%99cia%2B130.jpg

Młyn k. Udziejek – tu coś pozytywnego się dzieje.

zdj%C4%99cia%2B143.jpg

Kręcę się po szutrach a następnie dojeżdżam do Cisowej Góry. Wylewam siódme poty wdrapując się na punkt widokowy z którego nie bardzo co jest podziwiać. Opuszczam SPK kierując się na zachód. W miejscowości Nowa Pawłówka kręcę po polach szukając głazu narzutowego który okazuje się tylko większym kamieniem. Dajemy dalej.

Mieruniszki – ruiny kościoła.

zdj%C4%99cia%2B163.jpg

Górne – ruiny kościoła.

zdj%C4%99cia%2B173.jpg

Kiepojcie – pojedynczy most.

zdj%C4%99cia%2B186.jpg

Kiepojcie – dwa mosty nad rzeką około 0,5 km na zachód. Bardzo malownicze miejsce.

zdj%C4%99cia%2B193.jpg

Gdzieś po drodze.

zdj%C4%99cia%2B209.jpg

Jadę przez Gołdap w stronę Węgorzewa. W miejscowości Kuty mam zobaczyć ruiny kościoła ale moje informacje okazują się nieaktualne. Kościół został odbudowany dawno temu. Następny przystanek śluza w Przerwankach a następnie ruiny mostu w Kruklankach. Most został wysadzony już po wojnie przez miejscową ludność która nie mogła znieść widoku pociągów wywożących polski majątek do naszych wyzwolicieli. Oglądam jeszcze pałac w Sztynorcie Dużym który w końcu zaczęto remontować. Nocuję nad Jeziorem Mamry.

Gołdap - wieża ciśnień.

zdj%C4%99cia%2B213.jpg

Kruklanki. Dla mnie magiczne miejsce.

zdj%C4%99cia%2B228.jpg

Ach te mazurskie drogi.

zdj%C4%99cia%2B236.jpg

Dzień trzeci.

Leśniewo – dwie śluzy. Jedna ukończona na 70% a druga na 40%. Kto budował widać.

zdj%C4%99cia%2B247.jpg

zdj%C4%99cia%2B250.jpg

zdj%C4%99cia%2B256.jpg

Guja. Śluza ukończona i działająca do dziś.

zdj%C4%99cia%2B258.jpg

Szukam jeszcze jednej niedokończonej śluzy. Miejscowy kieruje mnie gdzie trzeba ale ostrzega, że nic nie zobaczę. Miał rację, wszystko zarośnięte trzcinami a miejsce niedostępne. Jestem pod granicą z Rosją i stąd zaczynam bezpośredni powrót do domu. Zatrzymuję się tylko w paru miejscach nie tylko na zwiedzanie ale żeby się schłodzić w wodzie. Jest upał.

Srokowo – Wieża Bismarcka.

zdj%C4%99cia%2B271.jpg

Nowa Różanka – wiatrak.

zdj%C4%99cia%2B273.jpg

Kilka lat temu działała tu restauracja. Obecnie obiekt do kupienia.

Sorkwity – pałac.

zdj%C4%99cia%2B285.jpg

Kobułty – ruiny kościoła.

zdj%C4%99cia%2B289.jpg

Teraz już prosto do Sokołowa Podlaskiego. Jeszcze 220 km i już w domu. To była wyczerpująca wycieczka. Upał mnie wykończył. Pada źle, zimno źle, słońce też niedobrze – przesiadam się do puszki. Żarcik oczywiście.

Zdjęcie na koniec.

zdj%C4%99cia%2B122.jpg

Mario.

  • Like 24

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Piękna wycieczka i moje klimaty, jeździmy podobnymi szlakami. Zdjęcie z tratwami na Biebrzy - świetne!

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Fajne te Mazury i jak tam ciepło :)
Eeee przereklamowane, idzie się polamać. :)

wydakarowane z błota...

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Eeee przereklamowane, idzie się polamać. :)

wydakarowane z błota...

"Jak ktoś ma pecha, to i w dupie palec złamie!"

Ot taki cytat mi się przypomniał :beer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×