Skocz do zawartości

Recommended Posts

"SB" , "SO" :?: :?: :?: :?:

Nie ma to jak odrobina tajemniczości, niedomówień, niepewności...

Klimat prawie "randkowy".

Miłej zabawy Panowie :twisted:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam ponownie forum.Dziś zrobiłem taki oto pomiar:odpiąłem minusową klemę od akumulatora i podpiąłem voltomierz miedzy nią a między minusowy biegun akumulatora.wynik:

przy załączonej stacyjce 12,5V

przy wyłączonej stacyjce10,5V

I teraz nie wiem czy pomimo wyłączonej stacyjki jakiś tam obieg jest i to jest normalne?

Czy to dowód na to ,że są jakieś straty po drodze?

Omomierz natomiast nic nie wniósł(podpiety pod klemy bez akumulatora) bo przy wył.stacyjce nie wykazywal nic a przy załączonej 1,5ohma czyli tyle ile jakaś tam żarówka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Voltomierz podłącza się równolegle a amperomierz szeregowo. Z tego co piszesz to podlaczyles woltomierz szeregowo, to bez sensu.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Voltomierz podłącza się równolegle a amperomierz szeregowo. Z tego co piszesz to podlaczyles woltomierz szeregowo, to bez sensu.

Wcześniej zauważyłem, ale jako, że nie takie rzeczy widziano na tym forum to się zamknąłem w sobie - do tego stopnia, że zaniemówiłem :lol:

Mierzenie Voltów w szeregu to rzecz zbyt awangardowa jak na moje tradycyjne wykształcenie - do tego to brrrrrr..... zbyt to wzniosła nauka i jej określenia ;)

Sorki Adminie Pawle za wcinkę - idę milczeć ;)

Edytowane przez Jarek
  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napięcie, mierzone w voltach woltomierzem, może porównać do ciśnienia wody, a prąd, czyli natężenie mierzone w amperach amperomierzem, do ilości wody przepływającej w czasie (np. jednej sekundy).

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napięcie, mierzone w voltach woltomierzem, może porównać do ciśnienia wody, a prąd, czyli natężenie mierzone w amperach amperomierzem, do ilości wody przepływającej w czasie (np. jednej sekundy).

A opór w omach mierzony omomierzem, można porównać do ciasnoty ryb we wiadrze, przez który przepływa prąd czyli woda pod ciśnieniem w stosunku do wody wypływającej z niego w tym czasie - najlepiej w jednej sekundzie :lol:

:beer:

Edytowane przez Jarek
  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A opór w omach mierzony omomierzem, można porównać do ciasnoty ryb we wiadrze, przez który przepływa prąd czyli woda pod ciśnieniem w stosunku do wody wypływającej z niego w tym czasie - najlepiej w jednej sekundzie :lol:

:beer:

Lepiej bym tego nie ujął ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podpieciem Voltomierza szeregowo chcialem jakby pomierzyc obieg prądu po obwodzie z zał stacyjką i z wył stacyjką,zaobserwowalem zmiany wartości wiec napisalem,to naprawde nic nie dowodzi?gdyby było 12,5v przy zał stacyjce a 0V albo też 12V to by mi to bylo bardziej logiczne.

Mam jeszcze pytanko jak zmierzyc ile amper daje prostownik jezeli (szeregowo)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podpieciem Voltomierza szeregowo chcialem jakby pomierzyc obieg prądu po obwodzie z zał stacyjką i z wył stacyjką,zaobserwowalem zmiany wartości wiec napisalem,to naprawde nic nie dowodzi?gdyby było 12,5v przy zał stacyjce a 0V albo też 12V to by mi to bylo bardziej logiczne.

Voltomierz podłącza się równolegle a amperomierz szeregowo.

!!!

Mam jeszcze pytanko jak zmierzyc ile amper daje prostownik jezeli (szeregowo)?

Co oznacza "daje" ??? Nie rozumnie pytania. Chodzi o wydajność prostownika czy maksymalne obciążenie ??

Prostownik nie daje, ale można z niego wyciągnąć - ile? , a to już zależy od konstrukcji prostownika z jednej strony, a oporu z drugiej.

I=U/R

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szeregowo

Pomiędzy jeden przewód prostownika a akumulator

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co oznacza "daje" ??? Nie rozumnie pytania. Chodzi o wydajność prostownika czy maksymalne obciążenie ??

Prostownik nie daje, ale można z niego wyciągnąć - ile? , a to już zależy od konstrukcji prostownika z jednej strony, a oporu z drugiej.

I=U/R

Chodzi o to ,Ze jest prostownik na ktorym nie jest napisane iloma amperami ładuje ,poza tym wymienilem w nim jakiś wytopiony element ktory na wzor dopasował mi sprzedawca i nie wiem co to za monstrum wyszlo.Vjest 14,z czymś.

A kiedys przeczytalem napisales komuś"jak stwierdził ile amper pobiera akumulator przy ładowaniu".Otóż jeżeli jest automatyczny prostownik z amperomierzem to gdy aku jest bardzo wyczerpane to laduje 5 A i po czasie zmniejsza w miarę naładowania.Mam taki do auta ale w moto zalecane jest 1,2 i chcialem dowiedziec czy sie nadaje moje monstrum,a pochodzi ono z motorka dzieciecego akumulatorowego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jarku nie zawieszaj sie prosze,wytłumacz .

Tak wracając do sedna i do mojego szeregowego Voltomierzenia:

co z tym napieciem krążącym po obwodach?czy ma krążyćprzy wył stacyjce czy tylko troche czy wogóle?

czy np.podpinając piszczek pod klemy bez aku ma być obwód czy nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napięcie nie krąży!!!

Napięcie to różnica potencjałów!!!

Jeśli np podejmiesz pod aku zaroweczke to popłynie prąd z wyższego potencjału do niższego czyli z + do - . Różnica pomiędzy + a - to wspomniane wcześniej 12v.

A jaki prąd popłynie to zależy od obciążenia czyli w tym przypadku żarówki. Im większy będzie stawiała opór tym większe będzie natężenie prądu. Rozumiemy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dlatego Voltomierz podłączamy równolegle, żeby zmierzyć napięcie, a amperomierz szeregowo żeby zmierzyć natężenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I - natężenie [A]

U - napięcie [V]

R - rezystancja, opór [Ohm]

I=U/R

U=I*U

R=U/I

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prawo Ohma

Natężenie prądu elektrycznego płynącego przez przewodnik jest wprost proporcjonalne do wartości napięcia elektrycznego na jego końcach i odwrotnie proporcjonalne do rezystancji przewodnika.

Starczy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dlatego Voltomierz podłączamy równolegle, żeby zmierzyć napięcie, a amperomierz szeregowo żeby zmierzyć natężenie.

Podpinając się do obwodu szeregowo też otrzymujemy napięcie choć jest zmniejszone w zalezności od ilosci podpietych odbiorników tak jak my prawda?

Czy można powiedzieć że ja sie podpiołem (moim sposobem szeregowo)

podpiąłem się równolegle a tylko moto było wpięte szeregowo ,albo służylo jako przewód plusowy .wynik:

załączona stacyjka 12,5V

wyłączona 10,5V

czy to normalne ?jest jakies logiczna wykladnia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podpinając się do obwodu szeregowo też otrzymujemy napięcie choć jest zmniejszone w zalezności od ilosci podpietych odbiorników tak jak my prawda?

Czy można powiedzieć że ja sie podpiołem (moim sposobem szeregowo)

podpiąłem się równolegle a tylko moto było wpięte szeregowo ,albo służylo jako przewód plusowy .wynik:

załączona stacyjka 12,5V

wyłączona 10,5V

czy to normalne ?jest jakies logiczna wykladnia?

Nie wiem czy to jest normalne - nigdy tak nie mierzyłem, nigdy tak się nie mierzy, nie wiem co zmierzyłeś - więc nie mam co interpretować.

Napięcie mierzy się równolegle - podłącza się miernik ( ustawiony na prąd stały) i wpina gdziekolwiek plus do plusa, a minus do minusa. Może być na klemach aku, ale nie musi. Pobór prądu, niezależnie czy w motku czy w "prostowniku" mierzy się wpinając multimetr ustawiony na amperomierz ( co najczęściej wiąże się ze zmianą wtyka "-" w multimetrze ) w układzie szeregowym. Nie ma stałego prądu ładowania akumulatora ( prostownik ) - on będzie się zmieniał w zależności od stopnia naładowania i będzie spadał ( np. od 1,2A do 50 mA ) - każdy akumulator będzie zachowywał się inaczej w zależności od stanu, wieku, zużycia .... Wyjątkiem będzie ładowanie prymitywnym prostownikiem selenowym starej konstrukcji, ale takich już w zasadzie nie ma, a Twój jest automatyczny - więc sam sobie ładuje zgodnie z zapotrzebowaniem na prąd.

Prościej nie potrafię tego wytłumaczyć.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ja przy swoim(wybaczcie) .Powiedzmy że:moim dziwnym podpięciem mierzę napięcie akumulatora,minus biore z akumulatora a plus (wg jarka obojetnie skąd)biore z konca obwodu ,jest on plusem (ktory plynie w stronę minusa wg nabierającego sił admina i calej nauki) póki aku jest rozłączone na minusowej klemie . wynik:cytuje cytowane:

12,5V stacyjka zalączona

10,5V stacyjka na 0

pytanie czy tak ma być?i gdzie te 2V zginęły?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nabieram sił

Sprawa należy do Ciebie Admin.

A ja przy swoim(wybaczcie) .

Wybaczam. Ja rezygnuje ze swojego :ph34r:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×