Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dawno nie pisałem o problemach z moim motocyklem więc czas nadrobić zaległości :-). Sprawa ma się tak, jak pewnie większość wie wymieniłem zawieszenie i przednie koło od wersji Dakar. Wszystko było cacy tylko nie mogłem za szybko jeździć bo przy prędkości ok 120 km/h wyskakiwał błąd ze względu na to, że pompa ABS była przystosowana do koła 19 cali (oprócz wyświetlonego błędu przestawał działać ABS). Poszperałem więc na allegro i udało mi się dostać pompę ABS od wersji Dakar. Uradowany oddałem motocykl do serwisu ponieważ wymiana pompy ABS samodzielnie to dużo ponad moje możliwości :lol:. Odebrawszy motocykl z serwisu po wymianie dostrzegłem, że oprócz tego, iż brakuje mi kilku śrubek od plastików :evil: świeci się na stałe kontrolka od ABS. Po zgłoszeniu problemu Pan serwisant powiedział mi, że on na pewno wszystko zrobił dobrze, a tych śrubek już nie miałem i jeszcze musiał dołożyć ze swojej puli. No cóż...dowiedziałem się, że motocykl był na podpięciu pod komputer w serwisie BMW w Toruniu po wymianie tak więc chyba też byli zdziwieni, że lampka się pali i próbowali błąd wykasować. Skorzystanie z uprzejmości Jarka i podpięcie pod jego komputer wykazało ten sam błąd, który wskazywał komputer w BMW w Toruniu "front and rear brake light switch error". Objawy są o tyle dziwne, że ABS działa, bez względu na prędkość (tylko nie daje się wyłączyć) i światła stopu również działają bez problemu. W zasadzie gdyby się dało wyłączyć ten ABS to zlałbym problem ale jazda w terenie robi się czasami niebezpieczna. Sprawdzałem czy po podpięciu z powrotem starej pompy problem zniknie ale niestety lampka pali się dalej także nie jest to sprawa nowej pompy. Czujniki od ABS (tył, przód) są sprawne, przełącznik od ABS na kierownicy jest pomierzony i działa. Wygrzebałem gdzieś schemat elektryczny od BMW i są tam zaznaczone te przełączniki, na które wskazuje błąd

tutaj z bliska

schemat.jpg

A tu na czerwono zaznaczone ich umiejscowienie na ogólnym schemacie

shemat1.jpg

Czy ktoś z Was wie, w którym miejscu w wiązce szukać tych przełączników? Może jest tam jakieś zwarcie i to jest powodem świecenia lampki, będę wdzięczny za pomoc bo dla mnie ten schemat to czarna magia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

hm... sprawa może być jeszcze trudniejsza, bo przełączniki mogą być ok (tym bardziej, że włączają światło stop), może być sytuacja, że kable idące od/do tych przełączników przetarły się gdzieś w głównej wiązce i jest delikatne przebicie na kablach, które nie włącza światła stop a daje błąd na komputerze,

miałem podobną sytuację z regulatorem wolnych obrotów (silniczek krokowy), musiałem całą główną wiązkę rozpruć, znaleźć kable sterujące silnikiem krokowym i dokładnie je przejrzeć - znalazłem, zaizolowałem i jest git, ale roboty od groma

w moim moto przełącznik światła stop znajduje się przy klamce od spodu, są to dwie blaszki które są zwierane w momencie ruszania klamki, przy tylnym hamulcu to nie wiem (nie było mi to jeszcze potrzebne) :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawa sprawa.

A jaki kod błędu zgłasza komputer serwisowy BMW a jaki 911? Tu są opisane nr-ki.

http://www.f650gs.crossroadz.com.au/Repairs/Brakes/GS-ABS-Error-Codes.pdf

Może jeszcze jakiś element "nie gra" pomiędzy tymi wersjami?? Albo rocznikowo jakieś zmiany były?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

shemat1.jpg

Sądziłem , że to Śląska magistrala kolejowa :-D

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawa sprawa.

A jaki kod błędu zgłasza komputer serwisowy BMW a jaki 911? Tu są opisane nr-ki.

http://www.f650gs.cr...Error-Codes.pdf

Może jeszcze jakiś element "nie gra" pomiędzy tymi wersjami?? Albo rocznikowo jakieś zmiany były?

Kody błędów z BMW to

004026 Brake light switch. rear

004026 Brake light switch, rear

i jeszcze

000110 Intake air temperature sensor ale to już ogarnąłem zamawiając nowy czujnik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

8dfc8340f5bca16a14db68e946a6e7af.jpg

a9b15b8faa7c740c9f26a14c04c14e66.jpg

Teraz dopiero dostrzegłem, że komputer BMW wskazuje tylko na tylny czujnik. Wczoraj takowy zamówiłem, zobaczymy co będzie po podmiance.

fb42eeae40a367ec4d68159ae294d9fc.jpg

Edytowane przez Vengosh10

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może coś nie teges z diodami odpowiadającymi za "izolację" obwodów świateł stopu.

http://www.f650gs.cr...iodeRepair.html

Biorąc pod uwagę komunikat ( błędy ) to ten trop wydaje się byś pierwszy w kolejności do sprawdzenia. To ten element na schemacie po prawej od zakreślonych przełączników / załączników - które wiadomo gdzie są - w Twoim wypadku jeden na kierze, a drugi przy tylnej pompie ( też mikro przełącznik)

Czy dobrze rozumie, że te diody są na samym dnie tych wszystkich kabli i przekaźników?

Błędy dla GS911 to:

9956-line Rear Brake Light Switch

9700-line Front brake light switch and brake light

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli 911 pokazuje oba czujniki a BMW tylko tylny? Czy próbowaliście sprawdZic je zwierajac obwód? Z tego co przeczytalem oba sa typu otwartego, zamyka obwod zwarcie do masy. Wrzuce Wam linka do sCzegolow dot czujnikow pozniej.

EDIT: O tutaj rozpisują się o tych czujnikach: http://faq.f650.com/FAQs/FrontBrakeSwitch.htm (może już to czytaliście).

Edytowane przez alik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

diody to chyba to

Diodes1.jpg

Diodes2S.jpg

Diodes3.jpg

DiodeCompare.jpg

znajdują się one pod przekaźnikami w skrzynce elektrycznej/bezpieczników

co ciekawe napisali, że awaria tych diod może również mieć wpływ na pracę wtrysku (ale to tylko w wersji dual spark)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak - to te diody i to miejsce. Niestety dostanie się tam nie należy ani do łatwych, ani szybkich :(

Znajdziecie gdzieś jakieś wartości tych diodek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ven jeżeli w wiązce niema jakiegoś zwarcia problem może być w samym przekaźniku, wewnątrz przekaźnika są również dwie diody odpowiadające za izolację właśnie obwodów świateł stop ( trza by było przekaźnik na chwilę od kogoś wypożyczyć i sprawdzić :) )

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ven jeżeli w wiązce niema jakiegoś zwarcia problem może być w samym przekaźniku, wewnątrz przekaźnika są również dwie diody odpowiadające za izolację właśnie obwodów świateł stop ( trza by było przekaźnik na chwilę od kogoś wypożyczyć i sprawdzić :) )

Nich pokaże palcem który to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nich pokaże palcem który to?

ten zielony

SSElecBox.jpg

a specyfikacja innych diod, których są zdaje się cztery sztuki na wiązce jest w tym linku, który podał Debian czyli http://www.f650gs.crossroadz.com.au/DiodeRepair.html a dokładnie tutaj http://www.f650gs.crossroadz.com.au/Repairs/StarterCcts/BMWDiode.pdf

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

przekaźnik, piny odpowiedzialne za światła stop to 3,4,5

DiodeIRelay.png

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tutaj nie ma :(

Ukradli :shock:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tutaj nie ma :(

hm, z opisu wynika, że mogą być w skrzynce przekaźników lub też są umieszczone indywidualnie

ale patrząc na pierwszy diagram zamieszczony przez Vena to one trochę inaczej wyglądają, ze zdjęcia w Twoim poście widać 3 kable wchodzące i 3 wychodzące (w sumie 6), na diagramie Vena są tylko 3 kable

ps. Ven czy możesz sprawdzić na swoim diagramie gdzie biegnie środkowy kabel wychodzący z diody?

ps.2 tutaj z rysunku nic nie wynika http://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/61_1366-wiazka-przewodow/i51601/r2000/m06 ale pozycja 8 - dioda 3 szt - jest

Edytowane przez red

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

diody to chyba to

Diodes1.jpg

Ten schemat jest w twin sparku

Bez%2525C2%2525A0tytu%2525C5%252582u.jpg

ps. Ven czy możesz sprawdzić na swoim diagramie gdzie biegnie środkowy kabel wychodzący z diody?

Chętnie, tylko na jakim moim diagramie :roll:, chodzi o ten z pierwszego postu? W razie co to jest dostępny tu:

https://picasaweb.go...764064382571986

Edytowane przez Vengosh10

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...

tak, ten pierwszy z Twojego postu, z Twojego google nie można zoomować

diody są w solo i twin sparku a informacja o diagramach jest taka:

Schematy elektryczna dla obu wersji (solo i twin spark) zawierają błędy i braki, które sprawiają, że diagnoza usterek diodowych jest trudniejsza. :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

strona 4 i 7 przekaźnik diodowy V9400 , samych diod brak na schemacie - ni ma Panie

Jeszcze strona 9. Jeżeli dobrze czytam i to coś pomoże to w oznaczeniach połączenia jest opis Solder connection czyli lutowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×