Skocz do zawartości
Centrino

Reanimacja Fotela/kanapy

Recommended Posts

Jako, że poprzedni właściciel pokarał moja kochana maszynkę i na oryginalne siedzisko nakleił czarny materiał (org. Niebieski) marki chyba alledrogo. Materiał ten miał to do siebie, że bardzo lubił wodę oraz nie bardzo lubił jeźdźca, który na nim siedział. A mianowicie bardzo mocno się ścierał.

Na długie zimowe wieczory postanowiłem się tą sprawą zająć. Zdarłem ten paskudny materiał. Moim oczom ukazała się wielka tragedia. Otóż osoba naklejająca ten materiał niestety, ale przetarła skórę papierem ściernym. A następnie nakleiła materiał stosując dość dużą ilość butaprenu. Kolejnym problemem była mała dziurka, która powstała na skutek małego szlifu. Największym problemem było jednak odparzenie materiału na skutek zalegającej wody (widoczne na zdjęciu). Ale skoro już ten materiał ściągnąłem to postanowiłem kanapę naprawić.

P1260490.JPG

P1260492.JPG

Materiały, które były mi potrzebne:

- 2 arkusze papieru ściernego 600

- 2 arkusze papieru ściernego 800

- 2 arkusze papieru ściernego 1200

- 1 opakowanie szpachli do skóry (renoskór)

- 2 opakowania farby do skóry (renoskór)

- nożyki precyzyjne

- gąbka do naczyń

- aceton

- klej szewski

Pierwszym krokiem było szlifowanie papierkiem. Było to najbardziej czasochłonne zajęcie. Najpierw papier ścierny 600 (wszystkie zastosowane papiery to papiery wodne). Siedziałem w garażu i tarłem, aby zetrzeć butapren oraz ślady, które zrobił poprzedni właściciel. Później papier 800. Przy okazji tarcie odparzenie zmniejszyło się, ale niestety nie znikneło.

Kolejnym krokiem było załatanie dziury. W tym celu nożykiem naciąłem tak, aby kształt otworu był w miarę regularny. I z wewnętrznej strony siedzenia wyciąłem kawałek materiału.

P1260493.JPG

P1260494.JPG

Wg prawideł sztuki naprawiania skóry łatka nie może być wklejona bezpośrednio na dziurę gdyż może przykleić się do gąbki a skutkiem tego będzie szybkie odklejenie się łatki.

Dlatego między materiał a skórę należy włożyć kawałek szmatki.

P1260495.JPG

P1260496.JPG

Po tym zabiegu można spokojnie przykleić łatkę.

Po wyschnięciu kleju zaczyna się zabawa w szpachlowanie. W tym celu otwieramy zakupioną wcześniej szpachle (w moim przypadku firmy renoskór) na bazie jakiś żywic. Jest ona dość płynna, więc jej nakładanie jest dość problematyczne. Do tego dość długo schnie (około 24h). Ale z zaletą jest jej cena.

P1260783.JPG

P1260786.JPG

Następnie papier 800 a później 1200 i ładnie wykańczamy naprawiany kawałek, aby jak najmniej się wyróżniał.

P1260789.JPG

I malujemy farbą. Ja kupiłem farbę w płynie, więc malowałem gąbka. Należy pamiętać również, aby przed malowaniem odtłuścić powierzchnię kanapy. W tym celu korzystamy z acetonu. I tu uwaga nie może to być Nitro gdyż nitro reaguje z farbą renoskór i może być później kłopot z malowaniem.

A oto efekt końcowy:

P1260958.JPG

P1260959.JPG

P1260960.JPG

Na koniec przecieramy siedzonko mleczkiem do skóry.

Koszty naprawy nie są wysokie, bo spokojnie zmieściłem się w 40zł gorzej z czasem gdyż preparaty te długo schną i w rezultacie naprawa siedzenia zajęła jakieś 3-4dni.

Wydaje mi się, że było warto, ale oceńcie to Wy.

Zdjęcie z założonym fotelem na moto zamieszczę zaraz po tym jak je wykonam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zdjęcia się nie wyświetlają :-(, ja też pod koniec sezonu naprawiłem moją kanapę ale poszedłem na łatwiznę i oddałem do tapicera samochodowego :-D.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Już powinno być wszystko widoczne

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na Hercena wiedzją jak obić kanapę, robiłem u nich. Teraz ugniata ją Cykli :-)

DSC00932.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pawel, możesz powiedzieć ile płaciłeś za takie obszycie? Ja tapicerowałem kanapę w zeszłym sezonie i jestem średnio zadowolony szczególnie z materiału ;(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tej pawlowo cykli-owej kanapie przyglądałem się dokładnie i muszę przyznać że naprawdę zacnie wykonane obszycie niczym jakiś custom.. :shock:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dałem 100 albo 150 zł, czyli mniej więcej tyle ile trzeba dac na allegro za uzywaną, problem w tym że ciężko znaleść idealną. Jeżeli chodzi o materiały to jest cała masa do wyboru, Można przebierać w kolorach, fakturach, grubościach. Tak jak widać ja wybrałem czarny materiał w niby-dziurki. Można oczywiście łaczyć dowolnie. Na stronie którą umieścił PETERKA są przykłady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja korzystałem z usług małego okolicznego zakładu (typu "Będzie Pan zadowolony" :lol: ) i pewnie dlatego jest jak jest. Fakt, że płaciłem połowę mniej (między 50-70), ale nie jestem w 100% zadowolony. :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×