Skocz do zawartości
xel

Wgnieciony kolektor - co z tym zrobić?

Recommended Posts

Heja,

dziś dowiedziałem się, że mam na głębokość ok. centymetra wgnieciony kolektor wydechowy. - fotki tu: https://picasaweb.go...feat=directlink

Dowiedziałem się również, że może to mieć negatywny wpływ na ogólną pracę silnika i układu wydechowego z uwagi na mniejszą możliwość odprowadzania spalin.

W takim razie pytanie: co z tym zrobić, jak żyć? Dowiedziałem się że mogę udać się do blacharza celem próby wyklepania tej rury (tzw. krępowanie rury?) - co się podobno może udać. W takim przypadku czy ktoś może polecić miejsce w Krakowie bądź okolicy, gdzie coś takiego dałoby się zrobić?

Inną opcją jest po prostu wymiana kolektora: tu kolejna zagwozdka, bo na alle są używki zarówno po 120 zł jak i po 400, podobno wszystkie sprawne, skąd taka różnica w cenie, na oko nie widać żeby ten za 120 był dużo bardziej dojechany.

Trzecia opcja: jeździć i się nie przejmować?

Pozdro, xel

Edytowane przez xel

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja bym wybrał opcję nr 3.

Ale ja to dziwny ponoć jestem...

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Xel, Ty jeździj , a nie będziesz jakiś kolektor oglądał :),

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżdżę, ale właśnie chciałbym móc jeździć, a boję się, że od takiego jeżdżenia przestanę móc jeździć ;) Dlatego chciałem wysłuchać opinii bardziej doświadczonych :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Panie jeździj i się nie martw.

Nie wiadomo czemu przypomniał mi się ostatnio tu wyczytany tekst "zapierdalam bo mam warunki", więc się nie przejmuj i lataj, nic mu nie będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Miałem tak w motocyklu poprzednim, który miał małego dzwonka (poprzedni właściciel) i przednie koło zrobiło takie małe akuku kolektorom;/ Jeździłem, nic się nie działo i nawet sobie tym głowy nie zawracałem, a wgniotę miałem dużo większą :) Wybór jednak należy do Ciebie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Teoretycznie coś tam powinno być gorzej ze względu na prześwit, ale pieron jeden wie... Jak Ci zależy to albo wyprostuj (za ile $?) albo kup i wymień - warto byłoby być pewnym, że sonda w "nowym" nie będzie walnięta.

120 to cały bak paliwa, a jak się przyłożysz i trochę popolerujesz to będzie całkiem nieźle wyglądać. Tak więc zależy, czy Ci zależy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zależy mi na tym żeby się nic nie spieprzyło, wolę teraz wydać hajs niż potem musieć wydawać więcej. Ale skoro wszyscy twierdzą żeby jeździć... Ile takie klepanie może kosztować nie mam pojęcia.

Wysłane z mojego SM-G850F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja bym jeździł a w międzyczasie podjechał do blacharza i podpytał.

Też mam wgniotkę co prawda o połowę mniejszą ale dylemat miałem ten sam, próbowałem naprawić samemu niestety mi się nie udało olałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Póki co kolejne 150 km nawinięte, też z powolną jazdą na niskich biegach, staniem w słońcu itd. Przegrzewania się nie stwierdzono, praca silnika w normie (chyba? na biegu jałowym na rozgrzanym silniku 1500 rpm?), spalanie od ostatniego tankowania wyszło w granicach 4l/100 km, więc też raczej norma...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

xel - przekrój kolektora jest zawsze obliczany z zapasem, jakim trudno powiedzieć. Wiec tak na oko nic się nie zmieni, ale za bym szukał używki z alledrogo - takiej najtańszej. Ja wiem - dziwny jestem :-)

Ceny na alledrogo czasami są z czapy - nigdy nie kupuj pierwszej z brzegu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co do tego że ceny są z czapy, to wiem. Bo czym np różni się ten:

http://allegro.pl/kolektor-wydechowy-sonda-bmw-f-650-gs-00-07r-i5558236461.html

od tego:

http://allegro.pl/kolektor-wydechowy-sonda-bmw-f650-gs-00-04r-i5533403616.html

czy tego:

http://allegro.pl/bmw-f-650-gs-kolektor-wydechowy-f-vat-i5098706965.html

poza tym że ten za 400 chyba nie ma sondy?

stanu po zdjęciach i tak się nie oceni, kolor nie znaczy wiele, zwłaszcza że przecież może być polerowany.

Dzięki wszystkim dotychczas się wypowiadającym za opinie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

poszukaj w okolicy chłopaków od detailingu i popytaj się czy by się podjeli wyprostowanie tego i za ile, tu sprawa jest trochę trudniejsza bo to profil zamkniety i grubsze ścianki niż pokrycie samochodu - ale może któryś podejmie wyzwanie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bo ten pierwszy leży na płycie wiórowej, drugi na panelu, a trzeci na kartonie ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kurde, dostałem powiadomienie na tapatalku, że Jarek zacytował. No to pomyślałem: "oo, będzie jakiś mądry komentarz i rada jak żyć". No to już wiem ;) Ale nawet jakby sprzedawali razem z podłożem, to ten z kartonem powinien być najtańszy... Chyba że to jakiś karton po którym stąpał Papież Jan Paweł albo ktoś...

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kurde, dostałem powiadomienie na tapatalku, że Jarek zacytował. No to pomyślałem: "oo, będzie jakiś mądry komentarz i rada jak żyć".

Przecież wszystko napisałem co ważne w temacie, ale nie spodziewałem się, że oczekujesz cudu za pośrednictwem ... ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

poszukaj w okolicy chłopaków od detailingu i popytaj się czy by się podjeli wyprostowanie tego i za ile, tu sprawa jest trochę trudniejsza bo to profil zamkniety i grubsze ścianki niż pokrycie samochodu - ale może któryś podejmie wyzwanie :)

red - nie idź tą drogą... :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bo detailingowcy nie zajmuja sie klepaniem blach tylko samym polerowaniem i czyszczeniem.

Blacharz jak juz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bo detailingowcy nie zajmuja sie klepaniem blach tylko samym polerowaniem i czyszczeniem.

Blacharz jak juz.

znam detailingowców co wyciągają wgniotki

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

znam detailingowców co wyciągają wgniotki

wiec byli blacharzami lub beda :-D

ale wiekszosc tego nie robi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

U nas większość to robi, żeby nie powiedzieć, że wszyscy, ale metody usuwania wgnieceń na karoserii nie podziałają na kolektor. Nie te siły i nie te narzędzia. Może jakiś prawdziwy blacharz starej daty, musisz pytać. Ja bym z tym jeździł, a w między czasie szukał używki w sensownych pieniądzach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podobno znajomy ma znajomego co z tym zrobi, zobaczymy, jak będę miał chwilę, to obadam temat dogłębnie i się okaże.

Na internetach wyczytałem już chyba o trzech sposobach robienia czegoś takiego:

1. Nawiercić dziurkę z drugiej strony, podgrzać, rozepchnąć jakimś prętem przez tę dziurkę, zaspawać dziurkę

2. Przyspawać do wgięcia jakiś pręt, podgrzać wgięcie, napierdzielając w ten przyspawany pręt odgiąć rurę, odciąć przyspawany pręt, resztki zeszlifować

3. Kulkę-ciężarek o średnicy minimalnie mniejszej niż średnica kolektora nawleczony na lince wpuszczamy w rurę (linka przewleczona na wylot), podgrzewamy miejsce wgięcia, ciągnąc za linkę przeciągamy kulkę przez rurę na wylot.

Tyle teorii, nie wiem jak się to ma do praktyki i możliwości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A w praktyce szukaj części zamiennej z rozbiórki :-P czasami trafia się za smieszne pieniądze, jak np kolektor do X-a z sondą lambda za 190zł jak tu

http://allegro.pl/bm...5065227281.html

gdzie konkurencja taki sam używany kolektor ale bez sondy lambda chce sprzedać za bodajże 500zł

http://allegro.pl/bmw-g-650-x-challange-kolektor-wydechowy-i5039102971.html

czy 350 gdzie indziej

http://allegro.pl/bm...5203823771.html

kiedyś sie trafi

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×