Skocz do zawartości
Logan

Bezpieczeństwo, Niebezpieczne sytuacje

Recommended Posts

Co innego stojące, przynajmniej nie skręcą w miejscu, tylko można drzwiami dostać.

tak ci sie tylko wydaje

mnie zgarnął samochód który nagle postanowił wyskoczyć ze stojącego korka, na pas który służy do włączania się do ruchu

proszę o przytoczenie przepisu który pozwala motocykliście na jazdę pomiędzy poruszającymi się w tym samym kierunku pojazdami, ja takiego nie znam

Edytowane przez Marcin N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak ci sie tylko wydaje

mnie zgarnął samochód który nagle postanowił wyskoczyć ze stojącego korka, na pas który służy do włączania się do ruchu

proszę o przytoczenie przepisu który pozwala motocykliście na jazdę pomiędzy poruszającymi się w tym samym kierunku pojazdami, ja takiego nie znam

nie ma przepisu który to zakazuje, generalnie nasz kodeks drogowy jest stary, tzn pisany, gdy nie było tyle motocyklistów na drogach i po prostu tego precyzyjnie nie reguluje.

Edytowane przez artex

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak ci sie tylko wydaje

mnie zgarnął samochód który nagle postanowił wyskoczyć ze stojącego korka, na pas który służy do włączania się do ruchu

proszę o przytoczenie przepisu który pozwala motocykliście na jazdę pomiędzy poruszającymi się w tym samym kierunku pojazdami, ja takiego nie znam

Jak mijam korek to wyprzedzają mnie inni motocykliści na szlifierkach - standardowa sytuacja np. z przejazdów przez Tarnów :) Wolę się turlać, i tak zyskuję mnóstwo czasu :)

nie ma przepisu który to zakazuje, generalnie nasz kodeks drogowy jest stary, tzn pisany, gdy nie było tyle motocyklistów na drogach i po prostu tego precyzyjnie nie reguluje.

Podstawą za taką jazdą jest definicja bodajże pasa ruchu, który to jest po prostu miejscem zajmowanym przez jeden poruszający się pojazd i wcale nie musi być wyznaczony.

Edit: Trzeba coś zrobić z ciapatokiem, nie pokazuje wszystkich cytowanych postów i odpowiedzi na nie!

Edytowane przez rasta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
nie ma przepisu który to zakazuje

oczywiście że jest, Art 24 ust 3

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. (Prawo o ruchu drogowym)

Art. 2.

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

26) wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;

27) omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;

28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Art. 23.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

1) przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;

2) przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;

Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położe-nie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

[...]

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Edytowane przez Marcin N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a który to?

który zakazuje mi jechać obok samochodu na tym samym pasie ruchu?

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Artex, sypię głowę popiołem, żaden

ponadto dla przypomnienia, pojazd wielośladowy wyprzedzając powinien zachować odstęp minimum 1m, pojazdów jednośladowych to już nie dotyczy

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Artex, sypię głowę popiołem, żaden

ponadto dla przypomnienia, pojazd wielośladowy wyprzedzając powinien zachować odstęp minimum 1m, pojazdów jednośladowych to już nie dotyczy

Jedyny problem tutaj może stanowić bezpieczna odległość i wyjaśnienie panu z pałką, że te pół metra przy tej prędkości to bezpieczna odległość ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dla mnie jedynym problemem jest kwestia mojego bezpieczeństwa,

nie widzę sensu ryzykowania jazdy pomiędzy jadącymi samochodami, drobny błąd mój czy kogoś innego, może skończyć się tragicznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dla mnie jedynym problemem jest kwestia mojego bezpieczeństwa,

nie widzę sensu ryzykowania jazdy pomiędzy jadącymi samochodami, drobny błąd mój czy kogoś innego, może skończyć się tragicznie

Ja z moimi wystającymi ogmolowanymi cyckami w ogóle zrezygnowałem z jazdy pomiędzy puszkami, powoli się przyzwyczajam do wąchania smrodu z rur wydechowych, na zmianę wciągam zapaszki z diesla, gazu a czasami ......przypalonych frytek :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja z moimi wystającymi ogmolowanymi cyckami w ogóle zrezygnowałem z jazdy pomiędzy puszkami, powoli się przyzwyczajam do wąchania smrodu z rur wydechowych, na zmianę wciągam zapaszki z diesla, gazu a czasami ......przypalonych frytek :-D

ja tam zawsze jade miedzy motkami i zawsze mi zjezdzaja :)

oczywiscie do czasu, kiedy mi ktos zajedzie droge zamiast zjechac...

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja z moimi wystającymi ogmolowanymi cyckami w ogóle zrezygnowałem z jazdy pomiędzy puszkami, powoli się przyzwyczajam do wąchania smrodu z rur wydechowych, na zmianę wciągam zapaszki z diesla, gazu a czasami ......przypalonych frytek :-D

Na 1200GS spokojnie da się zmieścić, więc myślę, że też nie powinieneś mieć problemu ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jedyny problem tutaj może stanowić bezpieczna odległość i wyjaśnienie panu z pałką, że te pół metra przy tej prędkości to bezpieczna odległość ;]

a tak, w pełni się zgadzam, właśnie największym problemem aktualne wersji kodeksu jest jego nieprecyzyjność w tych sprawach, wiec interpretacja może być różna zależnie od funkcjonariusza

ja mam generalnie pozytywne doświadczenia, radiowoz w korku mi zjeżdżają, a do tych na motorach macham

za radą Bonda, będę też machał tym stojącym przy drodze z suszarką :)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja tam zawsze jade miedzy motkami i zawsze mi zjezdzaja :)

oczywiscie do czasu, kiedy mi ktos zajedzie droge zamiast zjechac...

Bondu cwaniak, nawet między motkami się przeciska :lol:

Na 1200GS spokojnie da się zmieścić, więc myślę, że też nie powinieneś mieć problemu ;)

Jasne że się da, skoro ostatnio dałem radę nawet z bocznymi kuframi :-D

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bondu cwaniak, nawet między motkami się przeciska :lol:

Jasne że się da, skoro ostatnio dałem radę nawet z bocznymi kuframi :-D

nie cwaniak, ale uwazam ze takie moje wilcze prawo... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jasne że się da, skoro ostatnio dałem radę nawet z bocznymi kuframi :-D

Kwestia prędkości :)

Kolega wjechał z rowerami na dachu do parkingu podziemnego. Dało radę. Właśnie onanizuje się zakupem nowych :)

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Policja poszukuje świadków, może ktoś z Trójmiasta coś wie:

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Policja-szuka-swiadkow-wypadku-motocyklisty-n80927.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Odnośnie jazdy między autkami, podczas rutynowej kontroli zapytałem dla spokojności. Żeby było legalnie, samochody na przynajmniej jednym z pasów ruchu muszą stać, wtedy to już nie jest wyprzedzanie. O § nie pytałem.

Nie uznaję za jadące tych co się kolebią kilka kmh :-) na jedyneczce. W normalnym ruchu zawsze gęsiego.

I tak miałem już mokro parę razy. Jak na przykład pewnej pani się znudziło czekać na lewoskręt. Zmieściłem się za nią na cetntymetry.

Śmigam niemal wyłącznie po Wawie.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Miko, pod warunkiem skuteczności prawa

prawda jest taka że gros osób które straciło prawo jazdy, czy to ze względu na udział w kolizji i nie przejście potem badań, czy za prowadzenie pod wpływem, jeździ dalej bez uprawnień

niestety też znam takie przypadki i co gorsza niewiele mogłem zrobić, a tłumaczenia, rozmowy to jakbym rozmawiał z pniem

co gorsza, sami najbliżsi dawali na to przyzwolenie, a ja... wręcz miałem się nie wpier...ć

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Film z wczoraj

Autor filmu tak to opisał

(...)

Wypadek który miał miejsc na skrzyżowaniu ulic Legnickiej i Rysia dnia 01-07-2014r.

I niech ktoś mi powie że to motocyklistom wyłącza się lampka gdy widzą innego motocyklistę.

Kierowca VW już od 2 skrzyżowań cały czas ruszał z piskiem opon i prowadził szaloną jazdę (...)

Uprzedzając pytania, to nie moj passat, ja mam blachy z Wroca ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajnie podskoczył

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×