Skocz do zawartości
Pszemo

Wymiana komina w domu

Recommended Posts

Pszemo, najgorszą robotę masz za sobą, teraz będzie tylko lepiej. Przed murowaniem nowego komina warto by sprawdzić stan fundamentu na którym będzie nowy komin, nie zapomnij o izolacji poziomej, może warto zrobić nowy komin razem z wkładem z nierdzewki ze skraplaczem na dole i izolacją termiczną

Będzie nowy, systemowy, ceramiczny komin o średnicy fi 200. To max, jakie mogę tu zainstalować nie naruszając reszty budynku.

Na ceramikę dają dziś "30 lat gwarancji" upup.gif, w co osobiście nie wierzę, ale wkład zawsze można później wsadzić - i to bez większych problemów typu frezowanie i inne zabawy.

Wg wszystkich producentów, fi 200 będzie dobre dla każdego pieca (nawet większego niż potrzebuję), więc myślę, że po tej operacji będę miał spokój na kilkanaście lat, nawet gdybym miał później coś dobudowywać.

Oczywiście, pomimo całego bajzlu, jaki tu zrobiłem, na wiosnę czeka mnie malowanie całej chaty, więc sami widzicie jakie to wszystko poszurane - ARMAGIEDON i roboty na pół roku (o kosztach nie wspomnę).

A już była chęć na 800-kę na wiosnę icon_cry.gif .

Mam tylko nadzieję, że jak ogarnę bazę, to i z czasem na większego GS'a też uzbieram ok.gif.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będzie nowy, systemowy, ceramiczny komin o średnicy fi 200. To max, jakie mogę tu zainstalować nie naruszając reszty budynku.

Na ceramikę dają dziś "30 lat gwarancji" upup.gif, w co osobiście nie wierzę, ale wkład zawsze można później wsadzić - i to bez większych problemów typu frezowanie i inne zabawy.

Wg wszystkich producentów, fi 200 będzie dobre dla każdego pieca (nawet większego niż potrzebuję), więc myślę, że po tej operacji będę miał spokój na kilkanaście lat, nawet gdybym miał później coś dobudowywać.

z tym "wkład zawsze można później wsadzić - i to bez większych problemów" w praktyce może nie być tak różowo, wystarczy, że tzw "fachowiec" zostawi "gluty" z zaprawy gdzieś w środku komina lub gdzieś wymiar wewnętrzny będzie mniejszy, dlatego wkład bym zamontował w trakcie murowania to bardzo przedłuży żywotność komina, a pewnie po Tobie jeszcze ktoś może mieszkać w tym domu Edytowane przez przemekdab
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

z tym "wkład zawsze można później wsadzić - i to bez większych problemów" w praktyce może nie być tak różowo, wystarczy, że tzw "fachowiec" zostawi "gluty" z zaprawy gdzieś w środku komina lub gdzieś wymiar wewnętrzny będzie mniejszy, dlatego wkład bym zamontował w trakcie murowania to bardzo przedłuży żywotność komina, a pewnie po Tobie jeszcze ktoś może mieszkać w tym domu

Wziąłem urlop, żeby dopilnować "fachowca" , bo jak rozbierałem stary komin, to się okazało, że ktoś wsadził kwasówkę i:

Wyczystka założona OK.

Podejście czopucha założona OK,

Pierwsza rura założona OK - a reszta rur do góry DO GÓRY NOGAMI.

Wynikiem tego była nieszczelność między pierwszą a drugą rurą, oraz wątpliwa szczelność na pozostałych łączeniach.

Finałem takiego łączenia było odkładanie się sadzy nie tylko w rurze kominowej, ale i na zew tejże rury.

Więc kiedy zapaliło się we wkładzie, podejrzewam, że od powstałej temperatury zapłonu dostała również sadza odkładająca się przez lata w starym przewodzie kominowym. Rozbierając komin, na pewnej wysokości, pomiędzy kwasówką, a starym kominem zauważyłem "żużel" - więc sam widzisz jak jest z fachowcami.

Teraz już nikomu nie ufam i sam wszystko muszę dopilnować.

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Budujemy nowy dom:

DSC07965.JPG

DSC07967.JPG

DSC07966.JPG

We wtorek powinien być koniec. Później tylko kilka tygodni :shock: :-( sprzątania, wykończeniówki i już będzie można mieszkać.

Ale będzie chociaż rozsądna temperatura w domu i woda z kranu, która stawów nie wykręca i przede wszystkim bezpieczna, nowa instalacja dymowa. .

Edytowane przez Pszemo
  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

i pamiętaj, że komin należy regularnie czyścić

Stary komin był czyszczony przez kominiarzy 1 na 2-3 miesiące. W tym czasie ja sam czyściłem średnio co 2 tygodnie (bo było fi 120 i najmniejsze zanieczyszczenie drastycznie zmniejszało średnicę - przepływ).

Już obcykałem, jak i czym czyścić ceramiczne kominy i pewnie w wolnej chwili dokupię do swojego zestawu szczoteczkę fi 200.

Ale dzięki za spostrzeżenie - choć sam z siebie staram się być zapobiegliwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja sypię tzw. kominiarza - jakieś coś do kupienia w marketach budowlanych

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja sypię tzw. kominiarza - jakieś coś do kupienia w marketach budowlanych

Wszyscy wydają kasę na jakieś specyfiki, a wystarczy łyżka soli kuchennej na żar, raz kiedyś i temat smoły załatwiony. Po takim zabiegu wszystko ładnie "wysycha" i odpada, a jak jeszcze szczotką potraktować, to kanał robi się jak nowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Komin jeszcze nie skończony (jeszcze czapka i blacharka), ale już dziś majster powiedział, że można podpalić piecyk - q...wa, jaka radość, komin dopiero się rozgrzewa, a ciągnie jak głupi. Jutro ustawię klapkę pieca i chyba będzie po zawodach..............

Ciepełko w sypialni, łazience, kuchni (w pomieszczeniach, w których chwilowo zamieszkuję).

Na wiosnę tynkowanie komina w środku mieszkania, malowanie i po kłopocie :-D

Jutro palne fotkę, bo dziś już ciemno było i nie dało rady.

Podsumowując: ze dwa tygodnie masakry jakiejś (o której za jakiś czas zapomnę), ale już widzę pozytywne efekty.

Nie życzę takich przygód nikomu, choć polecam taki zabieg, niż klejenie z gó...na - nie raz po prostu nie ma sensu.

Edytowane przez Pszemo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciepełko w sypialni, łazience, kuchni (w pomieszczeniach, w których chwilowo zamieszkuję).

A tak na stałe to gdzie zamieszkujesz? :-D

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak to gdzie ? Jak prawdziwy motocyklista - w garażu :)

Wysłane z garażu

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Jak to gdzie ? Jak prawdziwy motocyklista - w garażu :)

Wysłane z garażu

Gadasz jakbyś miał KTMa :-D

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A tak na stałe to gdzie zamieszkujesz? :-D

No tu zamieszkuję, tylko, że na czas tego remonciku 1/3 chaty jest wyłączona z eksploatacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i jest. Jeszcze tylko blacharka i koniec.

DSC07968.JPG

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

i koniecznie czujnik załóż po tym wszystkim

Czujniki które można kupić w sklepach "ogólnych" to sobie można miedzy książki wstawić......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Stary komin był czyszczony przez kominiarzy 1 na 2-3 miesiące. W tym czasie ja sam czyściłem średnio co 2 tygodnie (bo było fi 120 i najmniejsze zanieczyszczenie drastycznie zmniejszało średnicę - przepływ).

Już obcykałem, jak i czym czyścić ceramiczne kominy i pewnie w wolnej chwili dokupię do swojego zestawu szczoteczkę fi 200.

Ale dzięki za spostrzeżenie - choć sam z siebie staram się być zapobiegliwy.

Jak będziesz czyścił komin solidnie dwa razy do roku, to naprawdę wystarczy i powinien Ciebie przeżyć. Kiedyś tylko paliło się w piecach i domy takie stoją do dzisiaj :-) Kup szczotkę i po kłopocie.

Zanim zapłacisz za robotę, to zawołaj kominiarza z kamera - wydasz pare płn-ów ale spokój będzie na wieki.

Tak jak Twoje opinie

Wysłane z garażu

Właśnie taka jest moja opinia - może miec swoją. Jeżeli jednak uważasz, ze nieprofesjonalny czujnik wpłynie na Twoje bezpieczeństwo to sobie taki kup i czuj się dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W sklepach " ogólnych" jest badziewie ale sa tez fajne rzeczy np w marketach budowlanych można dostać Fest Toola :) i kosiarki Brigsa Hondy etc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W sklepach " ogólnych" jest badziewie ale sa tez fajne rzeczy np w marketach budowlanych można dostać Fest Toola :) i kosiarki Brigsa Hondy etc

jeszcze boscha lub makite...

falcon - nie ma to jak pare postów postukac. Wiem, wiem, to tutaj normalne ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×