Skocz do zawartości
Moto Troter

Ciekawe miejsca -Medjugorje i Mostar

Recommended Posts

Będąc w Chorwacji na Riwierze Makarskiej aż się prosi żeby zrobić jednodniowy wypad do Bośni i Hercegowiny.

W pierwszej kolejności polecam pojechać do Mostaru. W centrum stoi Stary Most, który ma swój trudny do opisania klimacik. Spotykają się tu dwie kultury chrześcijańska i muzułmańska. Obowiązkowy także wydaje się obiad w jednej z okolicznych restauracji.

Dla praktykujących chrześcijan ciekawy z pewnością będzie wypad do Medjugorje (taka ichnia Jasna Góra). Najlepiej jest pojawić się tam po południu, kiedy to wzmaga się aktywność religijna. Dla mnie Medjugorie to typowy przykład jak z niczego można przy odpowiednim marketingu zrobić coś.

Edytowane przez Moto Troter
  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A taki był widok w 2013r. spod tej doniczki co ją w 4:26 widać :-P

DSC01817.JPG

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

MT - wielka prośba. Postaraj się na przyszłość powstrzymać w klimatami, opiniami, ocenami ... religijnymi.

Polityka i religia chcemy, aby nie dzieliły nikogo z nas. Jedni w to wierzą, inni nie wierzą - niech to zostanie w nas ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

MT - wielka prośba. Postaraj się na przyszłość powstrzymać w klimatami, opiniami, ocenami ... religijnymi.

Polityka i religia chcemy, aby nie dzieliły nikogo z nas. Jedni w to wierzą, inni nie wierzą - niech to zostanie w nas ;)

A gdzie tu masz opinię czy ocenę religijną? Napisałem gdzieś, że to jest złe czy że to jest dobre?

Właśnie takie uwagi oraz pouczenia zalatują mi socjalistyczną czy też korporacyjną nowomową i tzw. poprawnością polityczną, czyli rzeczami, którymi się chronicznie brzydzę. Boimy się mówić jak jest?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A gdzie tu masz opinię czy ocenę religijną? Napisałem gdzieś, że to jest złe czy że to jest dobre?

Właśnie takie uwagi oraz pouczenia zalatują mi socjalistyczną czy też korporacyjną nowomową i tzw. poprawnością polityczną, czyli rzeczami, którymi się chronicznie brzydzę. Boimy się mówić jak jest?

Przyjmuję do wiadomości, że ja ze względu na swoje podejście, poglądy jestem dla Ciebie obrzydliwy. Dam radę, ale między innymi dlatego, aby nie dochodziło do segregacji podejść czy poglądów na te fajne i obrzydliwe kiedyś postanowiono, że religia i polityka powinna być tabu na tym forum. Każdy ma swoją prawdę i to "jak jest" w dużym stopniu zależy od poglądów czy wiary, a te bywają różne.

Dla praktykujących chrześcijan ciekawy z pewnością będzie wypad do Medjugorje ...

Nie dla każdego taka opinia czy stwierdzenie jest do przyjęcia. Np. dla całego protestantyzmu to abstrakcja totalna - nie uznają mariologii ...., a dla świadka Jehowy katolik też nie jest chrześcijaninem. Nawet dla samych katolików pod względem religijnym jest problemem - nie uznane ( przynajmniej jeszcze ) przez instytucję kościoła jednych napawa niechęcią i sceptycyzmem, a dla innych jest prawdziwym cudem w który wierzą. I tak dalej, i tak dalej. Mnie na ten przykład takie miejsca pod względem religijnym zupełnie nie interesują, ale znam osoby dla których to świętość najświętsza - nie są dla mnie ani głupsi, ani gorsi w swoich poglądach. Mają zwyczajnie inne - szanuje to. Pozwolisz, że do podpisów w filmiku już się nie odniosę.

W swoim wcześniejszym wpisie, jak mi się wydawało, poprosiłem o niewyrażanie w przyszłości opinii na temat religii i polityki w sposób nie dzielący i nie segregujący nikogo - Ciebie i mnie też, a jednak: okazało się, że według Ciebie - Ty dobrze, ja oraz myślący podobnie jak ja mają coś z obrzydliwości w sobie. Trudno. Ponownie proszę o unikanie tematu polityki i religii - co nie dotyczy oczywiście relacji z takich miejsc jak te związane z religią czy polityką - podobnie jak zdjęcia z przydrożnych kapliczek, starych czy nowych kościołów czy miejsc kultu takiego czy innego ....

Ja obrzydliwy ... proszę.

PS:

Właśnie takie uwagi oraz pouczenia zalatują mi socjalistyczną .....

Tak: przez datę urodzenia jestem z tego okresu. To też moim zdaniem jest opinia czy też stwierdzenie o charakterze politycznym ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jasne. Już samo słowo religia ma charakter religijny wiec lepiej je zakazać. Jakakolwiek uwaga na temat spaghetti to świętokradztwo bo co na ten temat powiedzą pastafarianie. Nie dajmy się zwariować. Dopóki nikt nikogo celowo nie obraża albo gwałtem nie nawraca to jest fajnie i piękny oraz różnorodny jest ten świat, a uczone dyskusje też mają swój urok.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oczywiście, że można - z tym tylko, że kiedyś zostało ustalone, moim zdaniem słusznie, że na tym forum nie poruszamy się w tematach polityka, religia bez rozgraniczenia czy to jeszcze molestowanie czy już gwałt. Po prostu obszary zbyt wrażliwe, a granica niejednoznaczna. Tak bardzo trudno to uszanować?

Dobra ... to powiem tak: to co napisałeś dotyka mojej wrażliwości .... - rozumie, że Twoja odpowiedź mogła by brzmieć: mam w *dupie twoją wrażliwość bo cię nie gwałcę?

Oczywiście możesz powiedzieć, że jestem głupi z takimi poglądami bo to już obszar obyczajowy, a w obyczajowym można pisać takie rzeczy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będąc w Chorwacji na Riwierze Makarskiej aż się prosi żeby zrobić jednodniowy wypad do Bośni i Hercegowiny.

W pierwszej kolejności polecam pojechać do Mostaru. W centrum stoi Stary Most, który ma swój trudny do opisania klimacik. Spotykają się tu dwie kultury chrześcijańska i muzułmańska. Obowiązkowy także wydaje się obiad w jednej z okolicznych restauracji.

Dla praktykujących chrześcijan ciekawy z pewnością będzie wypad do Medjugorje (taka ichnia Jasna Góra). Najlepiej jest pojawić się tam po południu, kiedy to wzmaga się aktywność religijna. Dla mnie Medjugorie to typowy przykład jak z niczego można przy odpowiednim marketingu zrobić coś.

Fakt, Mostar ma swój klimat, ale odrestaurowana część to nie wszystko, wystarczy poszwędać się trochę bokami, a tam można się natkąć na pozostałości z wojny z lat dziewięćdziesiątych - ruiny, ślady ostrzału. I szczerze mówiąc chyba te obrazy zapadły mi najbardziej w pamięci i zrobiło mi się jakoś tak nie tego ...

P6080268.JPG

P6080271.JPG

P6080275.JPG

P6080281.JPG

P6080231.JPG

a jeśli chodzi o Međugorje.... To dobre piwo tam mają :-D

P6080221.JPG

P6080223.JPG

P6080222.JPG

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Medjugorje miło wspominam.

Szukałam właśnie jakiegoś noclegu aż tu nagle z busa wysiadła spora ekipa i skuterem podjechała starsza para. Mówią, że zapraszają na zamek. To pojechałam i dwa dni zostałam..

wytapatalkowano

79bd6eae49a05b4e694faa45755d6ca3.jpgfefd662cf954c21a3543510825d7ad66.jpg

Edytowane przez zaczekaj
  • Like 7

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A taki był widok w 2013r. spod tej doniczki co ją w 4:26 widać :-P

DSC01817.JPG

Ale jaja. Parkowaliśmy dokładnie w tym samym miejscu. A czy cena była też 40 kuna? ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a jeśli chodzi o Međugorje.... To dobre piwo tam mają :-D

P6080221.JPG

P6080223.JPG

P6080222.JPG

Z wywiadu jaki przeprowadziliśmy z personelem restauracji a w zasadzie piwiarni wynikało, że to piwo nie jest robione Medjugorje a raczej w Mostarze, a szkoda bo tu mogłaby być lepsza woda. Ale obrusy są cały czas te same. ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale jaja. Parkowaliśmy dokładnie w tym samym miejscu. A czy cena była też 40 kuna? ;-)

Nie wiem, raczej nie pamiętam bo nie płaciłem nic, gdyż uważałem to za zdzierstwo, stąd patrzono na mnie spod byka, więc za długo tam nie zabawiłem :-P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem czy mi Paweł przypadkiem o tej sytuacji nie opowiadał :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Polecam wpłynąć do jaskini, tam wypływa rzeka i pod nami są dziesiątki metrów wody.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 godziny temu, Moto Troter napisał:

I błagałeś?

No nie, bo przecież napisał że się Bośnia i Hercegowina :default_icon_cool:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bośnia, najfajniejszy kraj na Bałkanach:

Sarajevo: http://moto.elban.net/2012/10/22/za-co-kocham-sarajevo/

Południowa Hercegowina: http://moto.elban.net/2011/10/08/poludniowa-hercegowina/

Okolice Bihacu - http://moto.elban.net/2011/10/02/golubic-pod-bihacem/ + najładniejszy kemping na świecie '5 otoka' 

 

Zachodnia Bośnia - http://moto.elban.net/2011/10/04/motocyklem-przez-bosnie-w-strone-morza/

http://moto.elban.net/category/wyjazdy/bosnia-2013/ - cała wycieczka tylko po Bośni z 2013 roku. Raczej mniej popularnie miejsca.

Polecam.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×