Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po zakupie zostałem motka zostałem poinformowany - "tylko uważaj bo czasem się rezerwa nie świeci ". Tak. Jasne. Czasem. Nie zaswieciła się nigdy, nawet przy prawie pustym zbiorniku. Znaczy coś zje... jest. Ale, jakoś nie przeszkadzało mi to bardzo, a poza tym nie miałem weny do napraw wobec czego jeździłem z felernym wskaźnikiem do tej pory. Raz tylko zrobiłem się w bambuko jadąc do Rabego :).

Dzisiaj w końcu pomyślałem, że czas najwyższy żeby z tym skończyć i zabrałem się za kontrolkę rezerwy paliwa.

I teraz cała procedura :

sprawdziłem kable :

- na wtyczce pompy paliwa pin 2 - kabel brązowy masa

- na wtyczce pompy paliwa pin 3 - kabel biało-niebieski prowadzi do pinu 25 we wtyczce zegara

Kable ok, to jedziemy dalej.

Odkręciłem wielką nakrętkę :), wyjęłem pompę z całym bałaganem i sprawdziłem przejścia pomiędzy kablami wychodzącymi z czujnika, a pinami w gnieździe, sprawa prosta zdjęć nie będzie :), no i hurra - okazało sie, że to tylko kabelek od czujnika szlak trafił ( ten zielony na zdjęciu poniżej ). Po skróceniu i przylutowaniu wszystko wróciło do normy :-D . A przy okazji filtr paliwa se wymieniłem :) .

Jak miałem cały bajzel na wierzchu to z ciekawości postanowiłem sprawdzić jak zachowuje się czujnik "na powietrzu" i po zanurzeniu w benzynie :

- na sucho opór ok 1500 - 1700 Ω ( w zależności od temperatury otoczenia wyższa temperatura - niższy opór )

- zanurzony w benzynie ok 2000 Ω

wymontowany czujnik wygląda tak, ( po wymontowaniu należy koniecznie położyć go na liściu sałaty )

PB200596.JPG

a od spodu ma 3 dziurki, którymi dostaje się do środka kapsułki benzyna ( ło kurde, ale mi makro wyszło :) )

PB200594.JPG

Wewnątrz siedzi termistor, który zmienia opór w zależności od temperatury. Resztę ( tzn zapala/gasi kontrolkę rezerwy ) robi elektronika gdzieś na płytce zegarów. I tutaj jak mi się wydaje dobra rada dla domorosłych naprawiaczy - lepiej nie zwierać przy włączonym zapłonie pinów 2-3 na wtyczce w celu sprawdzenia, czy zapali się kontrolka bo można zrobić kuku . Ja tego nie robiłem, jak ktoś chce może spróbować na własną odpowiedzialność.

Myślę też, że w razie padaczki ów czujnik można naprawić, wystarczy wymienić termistor, znając wartość termistora zastosowanego wewnątrz - koszt termistora to kilka - kilkanaście zł.

Sam czujnik jest wyprodukowany przez Leonelli i stosowany jest też w innych motkach, nie wiem tylko czy są tam zastosowane termistory o takich samych wartościach.

I jak mówił profesor mniemanologii stosowanej Jan Tadeusz Stanisławski - i to by było na tyle. Może te moje wypociny komuś się przydadzą.

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak kiedyś będę miał motocykiel z kontrolką rezerwy, to do Ciebie przyjadę - sałatę wezmę.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak kiedyś będę miał motocykiel z kontrolką rezerwy, to do Ciebie przyjadę - sałatę wezmę.

Taa, sałata jest w tym wypadku bardzo ważna, ale można też użyć kapusty pekińskiej. Jednak ona nie daje tak dobrych efektów.

A przyjechać możesz motocykielem bez kontrolki, dorobimy na miejscu, a przynajmniej jakąś żaróweczkę wstawimy :)

Przy okazji czujnik tego typu od Daewoo kosztuje trzydzieści złotych. Warto spróbować w razie padaczki zamiast oryginału za dwie stówy ...

Czujniki od koreańca :)

91_1246272793.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie nie nie, popeliny nie robimy, albo robimy porządnie, albo wcale! Ma być sałata, to będzie sałata! Żadnej pekinki! :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Taa, sałata jest w tym wypadku bardzo ważna, ale można też użyć kapusty pekińskiej. Jednak ona nie daje tak dobrych efektów.

A przyjechać możesz motocykielem bez kontrolki, dorobimy na miejscu, a przynajmniej jakąś żaróweczkę wstawimy :)

Przy okazji czujnik tego typu od Daewoo kosztuje trzydzieści złotych. Warto spróbować w razie padaczki zamiast oryginału za dwie stówy ...

Czujniki od koreańca :)

91_1246272793.jpg

Tak większość aut japońskich i koreańskich to miało. To jest termistor NTC 1,5k ohm. Tyle, że zalany w obudowie. Proste, tanie i nie zawodne rozwiązanie :)

Wysłane z mojego LIVE przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak większość aut japońskich i koreańskich to miało. To jest termistor NTC 1,5k ohm. Tyle, że zalany w obudowie. Proste, tanie i nie zawodne rozwiązanie :)

Wysłane z mojego LIVE przy użyciu Tapatalka

No i wszystko jasne :), tak mi się wydawało, że musi być gdzieś ok 1,5 kΩ , bo jak w chałupie mierzyłem, czyli w temp ok 22 °C to wartość była bliska 1,5 kΩ , czyli w 25 °C pewnie ma 1,5 kΩ, a wewnątrz metalowej obudowy zdaje się nawet nie jest zalany, tak że można wymienić sam termistor gdyby padł, jakby komuś się chciało dłubać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli znaczy mierzy temperaturę w baku. Jest utopiony w benzynie to mu ciepło - nie krzyczy, a jak benzyny brak to mu zimno i wali kontrolką po oczach ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli znaczy mierzy temperaturę w baku. Jest utopiony w benzynie to mu ciepło - nie krzyczy, a jak benzyny brak to mu zimno i wali kontrolką po oczach ;)

Tzn, prawie tak jest, ale w tym wypadku nie do końca :) . Przez termistor płynie prąd, wobec czego sam termistor się nagrzewa, im bardziej się nagrzeje tym mniejszy jest jego opór . Zanurzony w benzynie jest chłodzony i jest mu dobrze - nie nagrzewa się wobec czego opór nie spada, natomiast pozbawiony chłodzenia przez benzynę nagrzewa się i wtedy opór spada i przy małej wartości np. 100 Ω zaczyna świecić dioda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A do ilu stopni musi się nagrzać ten termistor w baku, żeby się kontrolka oświeciła? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A do ilu stopni musi się nagrzać ten termistor w baku, żeby się kontrolka oświeciła? ;)

Niestety nie posiadam e swojej kolekcji termistora 1,5 czy tam 2 kOhm. Natomiast temperatura będzie zależała od mocy żarówki. Termistor 4,7k przy żarówce około 1,2W grzeje się do temperatury 60-70 stopni C.

Więc termistor 1,5 powinien się grzać do około 50 stopni C przy żarówce 1,2W;)

Wysłane z mojego LIVE przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aha ... czyli w takiej Afryce się świeci cały czas ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wybuchowe te termistory muszą być, dobrze że u mnie rezerwa nie działa :-))

Edytowane przez dakarowy
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wybuchowe te termistory muszą być, dobrze że u mnie rezerwa nie działa :-))

Temperatura samozapłonu oparów benzyny to jakoś 340 stopni. Więc ogólnie jest to w miarę bezpieczne rozwiązanie.

Wysłane z mojego LIVE przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aha ... czyli w takiej Afryce się świeci cały czas ;)

Ale tylko w Kongo :)

Wybuchowe te termistory muszą być, dobrze że u mnie rezerwa nie działa :-))

Bo Ci termistor wybuchł :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Temperatura samozapłonu oparów benzyny to jakoś 340 stopni. Więc ogólnie jest to w miarę bezpieczne rozwiązanie.

Dlatego benzyny nie wolno lać do diesla! ON potrzebuje tylko 273stC - by odpalił :lol:

Co Wy wiecie o izooktanie w heptanie :lol:

:beer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak to mówią co się odwlecze.... Temat na czasie. Mam ten sam problem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hej, właściciele Wieśków!

Jesteście pewni, że to czujnik taki jak w Daewoo? Znalazłem takie coś:

https://allegro.pl/oferta/czujnik-rezerwy-termistor-pompy-paliwa-daewoo-8516490328?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czesci_pla_czesci-samochodowe&ev_adgr=Cz%C4%99%C5%9Bci+samochodowe+-+Uk%C5%82ad+paliwowy&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czesci|1539874513|g|c&ev_adgr=|109242398848|446141341615|&utm_term=pla-461336306631||-|-1011373|&utm_content=|pla|mc:130777783-p:8516490328|&gclid=Cj0KCQjwxNT8BRD9ARIsAJ8S5xau4biFE3uPsytjGQCIWhziw0HckhLzt2fPSABAc_P-_R6FzRjn36QaAvYmEALw_wcB

jest to szpej poszukiwany?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak myślisz ile Ohm ma jeden kOhm?? :D

  • Like 3
  • Haha 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 minut temu, arthurr napisał:

A jak myślisz ile Ohm ma jeden kOhm?? :D

Koniecznie przy 25st. Inaczej mogą pojawić jeszcze inne kila ... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jaja jajami ale Dziadek pisał żeby miał 1,5kOhm. Ten termistor znaczy się. Te od majfrendow maja 1kOhm i wyglądają tak samo jak te ze znanego serwisu aukcyjnego. Stąd moje pytanie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 minuty temu, Dziadek Faworek napisał:

Dziadek pisał żeby miał 1,5kOhm. Ten .... maja 1kOhm

Bo różnica jest taka jak pomiędzy Dziadkiem, a Dziadkiem Faworkiem. - jest bo musi być ... ;)

@Dziadek - wytłumacz się Panu ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Abstrahując od sofistycznych aksjomatów kupiłem ten z serwisu ale na wszelki wypadek kupię w poniedziałek sam termistor 1,5k i naprawie stary czujnik. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 25.10.2020 o 13:21, Dziadek napisał:

taki, kupuj i zakładaj :)

Pytanie do Dziadka. Te termistor ma jakieś zasilanie? Czy lampka sterowana/połączona jest masą (jest masa swieci brak benzyny - nie ma masy nie swieci jest benzyna)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×