Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sam nie wiem jak to się stało, że nie napisałem żadnej relacji z wycieczki po Białorusi, jaką odbyłem tego lata. Pewnie dlatego, że zaraz potem wyjechałem na Ukrainę, którą bez reszty zostałem oczarowany…ale wracajmy do Białorusi. Białoruś. Co to za kraj? Tak blisko leżący, a tak daleki. Łukaszenka, zamordyzm, komunizm…trzeba to osobiście sprawdzić. Dokumenty, paszport i wiza, gotowe więc ruszam samotnie w nieznane. Wybieram leżące na uboczu przejście graniczne Połowce-Piszczatka. Po dwóch godzinach jazdy docieram na granicę, spodziewam się najgorszego przy przekraczaniu żelaznej kurtyny, a tu zonk. Pełna kultura, pomoc białoruskich celników, uprzejmość, uśmiechy. Po kilkunastu minutach przekraczam Rubikon…Na granicy wymieniam pieniądze i ruszam w nieznane. Dziwne uczucie, jestem 200 km od domu, a czuję się jak bym był na drugiej półkuli, nie wiem, może dla tego, że jadę samotnie, a może dla tego, że we łbie przekraczam żelazną kurtynę…

1-DSC_6992.JPG

Pierwsze mijane wioski i łapczywie wchłaniane widoki, jest zupełnie inaczej niż w Polsce. Cicho, spokojnie, trochę jak na Podlasiu, czas trochę wolniej płynie…

1-DSC_7015.JPG

Mijane wioski są szare i monotonne, jedyną oznaką zmian jest eternit, który zastąpił strzechy. No i płoty. Te są zawsze w całej wsi wymalowane w tym samym kolorze.

1-DSC_6995.JPG

Co jakiś czas mijam tutejszy kołchoz. W odróżnieniu od naszych byłych PGR-ów, całkiem nieźle funkcjonujące. Może nie ma wodotrysków, ale nie widać również biedy, czy bałaganu.

1-DSC_6997.JPG1-DSC_7004.JPG

Jadę na północ, na skuśkę przez białoruską część Puszczy Białowieskiej. Kilkadziesiąt kilometrów z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Fantastyczna szutrostrada.

1-DSC_7002.JPG1-DSC_6999.JPG

Ta droga, to grobla przez bagna, o dziwo, jeżdżą tędy TIR-y.

1-DSC_7007.JPG

Cerkiew w Wołkowysku. No nie mogłem się oprzeć tym cukierkowym kopułom.

1-DSC_7010.JPG

Mijam jakieś relikty komunistycznej przeszłości. Fotkę cykam raczej z ciekawości, a nie żeby oddać rzeczywistość, takich reliktów po drodze widzę niewiele.

1-DSC_7012.JPG

  • Like 21

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1-DSC_7018.JPG

Mijane wioski nie są może bogate, ale widać rękę gospodarza. Wszystko jest czyste, wymalowane, a drogi bez dziur i zadbane.

Bia%25C5%2582oru%25C5%259B%2B2015-001.JPG

Drugiego dnia osiągam Brasław, miasto na północnych krańcach Białorusi. Kiedyś tętniące życiem turystyczne, polskie miasteczko leżące w przesmyku pomiędzy jeziorami. W okresie międzywojennym był tym, czym dzisiaj są Mikołajki.

1-DSC_7026.JPG1-DSC_7020.JPG

Do dzisiaj Brasław jest ostoją Polskości w tych okolicach. Dzięki dotacjom z Polski odbudowano kościół, dość okazały, powiedziałbym, aż na zbyt prowokacyjny w formie. Stoi jak twierdza w tutejszym krajobrazie, panując nad okolicą…Pierwszy kościół zbudował Aleksander Jagiellończyk w 1500 roku.

Bras%25C5%2582aw.JPG1-DSC_7030.JPG

Dzisiejszy Brasław, to spokojne miasteczko, choć odwiedziłem je w szczycie sezonu, było spokojne, puste i ciche.

1-DSC_7036.JPG1-DSC_7039.JPG

O poranku wdrapuję się na górę zamkową, pamiętającą czasy Świdrygiełły (czasy Grunwaldu). Na tej górze miał miejsce ostatni sejmik w 1787 roku.

1-DSC_7045.JPG1-DSC_7130.JPG1-DSC_7133.JPG

Błąkam się jakiś czas po mieście szukając miejsca, gdzie mógłbym coś zjeść. Niestety z tym jest problem, prywatnych restauracji, czy kafejek na Białorusi nie ma. Prywatny biznes na Białorusi to rzadkość. Jak są reklamy, to tylko miejscowych bohaterów.

  • Like 28

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajnie, niedaleko, a daleko, inaczej, jak u nas jakieś 30 lat temu mniej więcej, przynajmniej po zdjęciach tak wygląda...

Dawaj dalej! :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1-DSC_7048.JPG1-DSC_7050.JPG

Szwędam się po Brasławiu, chłonąc lokalny klimat. Domy są schludne, choć nie bogate, czasami tylko firanka i kwiatek świadczą o tym, że posesja jest zamieszkana…

1-DSC_7047.JPG1-DSC_7049.JPG1-DSC_7051.JPG1-DSC_7052.JPG1-DSC_7083.JPG

Powoli robi się cieplej, więc ruszam, by zwiedzić okolice. Krajobraz jest bardzo podobny do tego, który można zobaczyć na Suwalszczyźnie. Moreny, góry, lasy, jeziora…tylko ludzi jak by ciut mniej…

1-DSC_7060.JPG1-DSC_7061-001.JPG1-DSC_7063.JPG

Objeżdżam całą Brasławszczyznę, jeziora, zagubione wioski, cały czas szutrami.

  • Like 27

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1-DSC_7067.JPG1-DSC_7074.JPG1-DSC_7079.JPG1-DSC_7080.JPG1-DSC_7086.JPG

Robię ze dwieście kilometrów lokalnymi drogami, odwiedzając najdziwniejsze miejsca, docieram do granicznego miasteczka Druja nad Dźwiną- północny cypel II Rzeczypospolitej J ( za trzy tygodnie będę na południowym na Pokuciu, na Ukrainie).

1-DSC_7088.JPG1-DSC_7089.JPG

Ten drewniany budyneczek po lewej to bania. Taka tutejsza sauna i łaźnia zarazem. Stoi prawie przy każdym domu.

1-DSC_7107.JPG1-DSC_7111.JPG

Druja, kiedyś graniczne miasteczko tętniące życiem, dzisiaj diabeł tu mówi dobranoc…

1-DSC_7110.JPG1-DSC_7114.JPG

Kamienice świadczące o dawnej świetności, dzisiaj biednie, ale schludnie i … trochę nostalgicznie.

  • Like 22

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1-DSC_7091.JPG1-DSC_7092.JPG1-DSC_7094.JPG

W mijanych wioskach łatwo rozpoznać kto jest mieszkańcem. Krzyż prawosławny mówi, że Białorusini, ten krzyż świadczy, że są tu Polacy, czasami są dwa, stojące w zgodzie jeden przy drugim…

1-DSC_7095.JPG1-DSC_7100.JPG

Nie wiem, czy to pogoda, czy wyobraźnia, ale krajobraz wydaje mi się dosyć surowy, wiatr, zimno, pusto…

1-DSC_7102.JPG1-DSC_7104.JPG1-DSC_7108.JPG1-DSC_7131.JPG

Na Białorusi jedno jest pewne, ona jest bardziej radziecka, niż sama Rosja. Swój pomnik i bohaterów ma nawet najmniejsza wioska.

1-DSC_7117.JPG

Cmentarz żydowski…

1-DSC_7120.JPG

Pozostałości kołchozu, ale o dziwo budowle te nie sprawiają wrażenia ruiny, tylko skansenu…

  • Like 26

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajny klimat, te chałupy i pustka , gdzie są ludzie ?. Tylko wszechobecny cholerny eternit psuje nastrój .

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1-DSC_7122.JPG1-DSC_7128.JPG

Rzeka Drujka wpadająca do Dźwiny.

1-DSC_7129.JPG

No nie był bym sobą gdybym nie zahaczył o grodzisko nad j. Nieśpisz.

1-DSC_7132.JPG

Wracam wieczorem na nocleg do Brasławia i jeszcze trochę plączę się po jego uliczkach.

1-DSC_7136.JPG1-DSC_7138.JPG

Następny dzień, to wyzwanie. Powrót do domu od jednego strzału, 800 km. Jazda, jazda, jazda. Cztery dni samotnej przygody. Po powrocie mam pewien niedosyt. Tam trzeba wrócić. To spokojny, cywilizowany kraj, bardzo czysty, uporządkowany, choć nie za bogaty. Policja (oczywiście zapłaciłem mandat) całkowicie europejska, żadnych łapówek i bardzo pobłażliwa – mandat dostałem „na pamiątkę” – koszt 8 zł. W przyszłym roku na pewno pojadę jeszcze raz na Białoruś, tylko szukam ekipy, byłoby raźniej. Te odległości i brak cywilizacji robią jednak swoje J, Białoruś to raj dla motocyklistów, jedzie się godzinami pustymi drogami. Na mapce poniżej przedstawiam orientacyjnie rejony, które chciałbym odwiedzić. Drogi to asfalty i szutry. Do standardowych kosztów wyprawy trzeba doliczyć ok. 300 PLN na wizę, zaproszenie itd.

Plany%2BBia%25C5%2582oru%25C5%259B%2B2016.JPG

W przyszłym roku chciałbym odwiedzić wschodnie krańce Białorusi. No i oczywiście pola bitew… :), których tam jest bez liku, szlakiem pamiętników Chryzostoma Paska (no tego co się na nim Sienkiewicz wzorował, pisząc trylogię..)

  • Like 26

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajny klimat, te chałupy i pustka , gdzie są ludzie ?. Tylko wszechobecny cholerny eternit psuje nastrój .

Że co? Dzieci na drodze Ci brakuje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zdjęcia obłędne! jak zwykle zresztą :-)

Świetna wycieczka, fajny lokalny klimat, gratuluję pomysłu :beer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bomba!

Byłem parę lat temu, chętnie pojadę jeszcze raz

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gratuluję wyjazdu i relacji.

Bardzo trudno jest oddać klimat miejsca.

Jeszcze raz gratuluję.

:beer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"W przyszłym roku na pewno pojadę jeszcze raz na Białoruś, tylko szukam ekipy, byłoby raźniej."

Pożyjemy, zobaczymy, może bym się podłączył na szybki wypad, zwłaszcza że mam tam rodzinę :-D

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zwłaszcza że mam tam rodzinę :-D

Ja też ;)

To co? czerwiec? :-D

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może być czerwiec, tak, aby się w różne zloty i kursy nie wczesać.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rodzina mieszka w Nieświerzu wiec dziedzictwo Radziwiłów do zobaczenia

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Już śledzę temat :cafe4:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Że co? Dzieci na drodze Ci brakuje?

Jakoś dwuznacznie mi to zabrzmiało :evil: . Dzieci na drodze to raczej może brakować tym panom co na Dominikanie tudzież w pewnych włoskich enklawach przebywają. A to zupełnie nie moja bajka. Edytowane przez Dziadek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Klimaty jeszcze za czasów ZSRR. Bardzo podobne do Ukrainy mila fotki super.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja tez śledzę temat:) chętnie sie wybiorę o ile znajdzie sie miejsce...:)

Wysłane z garażu.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

C первa не было ничего: ни Богa, ни пapтии, тoлькo тиxий ветер гулял пo степи и кy..вы пo Москвe летали как тyчи нaд Камчаткoй...

To ruska - zupełnie odmienna od innych - teoria stworzenia świata...

Też chętnie się dołączę do wyprawy, pewnie przy odpowiednim wieczornym napoju wróci pamięć do całości ruskiej teorii stworzenia świata, dziś w krótkim kawałku narobiłem błędów i musiałem edytować.

Edytowane przez Geoborek
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×