Skocz do zawartości
gilby

motocykl na co dzień, ale enduro - czyli z cyklu, co kupić

Recommended Posts

Tytuł powinien być – co po DLu? :-D :-D :-D :-D :-D

Zrobię trochę konkurencji w dziale co kupić, może popchnę ten temat w końcu, bo wiosna idzie a ja nie mam moto.

Miałem DLa – doceniałem wygodę, bezobsługowość itd. Ale brakowało mi w nim trochę enduro. Pierwsza próba przejechania przez krawężnik skończyła się pogięciem płyty pod silnikiem. I jeżdżę raczej sam, bez towarzyszy – więc masa też trochę ograniczała.

Teraz chciałbym kupić coś bardziej terenowego. Ale nie mam doświadczenia z niczym innym jak DL. Jeździłem chwilę TTR250 i to było dziwne uczucie, ale podobało mi się.

Nad czym się zastanawiam – z jednej strony XT660Z/F800GS z drugiej WR250R/AJP PR5. A po środku KTM690, X-ch, husqa TE610.

Motocyklem jeżdżę do pracy cały sezon - 20km dziennie, w weekendy jakieś wypady różnymi drogami. Czasem asfalt, czasem przez las. W 2015 byłem też w Albanii i mam nadzieje, że 2016 też przyniesie jakąś podróż.

Na razie, wydaje mi się, że najlepiej celować w środek. Czyli KTM690, X-ch, husqa TE610 – bo i do pracy podjadę i w enduro się trochę pobawię i na wycieczkę skoczę.

Bardzo podobają mi się f800gs i xt660z – z tym że pierwszy trochę drogi. No i ciężar motocykla nie wiele się zmienia w stosunku do DLa – za to większe koło z przodu, większy prześwit i skok zawieszania.

Lekkie enduraki kuszą – ale poza zabawą w enduro wydają się mało praktyczne. Wolne, niewygodne. Jeśli wiedział bym, że to mnie wciągnie… Ale nie wiem tego. Jak nie, to zostanę na co dzień z małym bzykiem.

Budżet mam 15-20 tys, chyba że będzie na fakturę vat, wtedy może być nawet 25 tys czy trochę więcej.

Mam 182cm, więc może być wysoki motocykl. Raczej jestem człowiekiem o spokojnym temperamencie, Nie potrzebuję 100KM i unikam jak mogę autostrad. Doświadczenie motocykowe małe. Sezon na maxi skuterze, sezon na DLu. W terenie tylko szutry, polne drogi. Jeżdżę sam, bez pasażera. I w większości bez towarzystwa innych motocykli :roll:

To tyle z teorii - czas na praktyków :)

Ps.

Czy za każdą dobrą radę powinienem postawić piwo? :drinkbeer: :drinkbeer: :drinkbeer: :drinkbeer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kup sobie BMW Dakara jak najnowszy egzemplarz w sensie świeżą sztukę , wszędzie gdzie chcesz to wjedzie, może wolniej od KTM czy Xch ale wjedzie i w pupę wygodnie też. :)

Z większym budżetem to bym brał 800GS.

Edytowane przez Tomasz
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pytanie gdzie będziesz jeździł i ile? Wolisz męczyć się na asfalcie czy poza? Jazda terenowa to bardzo szerokie pojęcie. Na krawężniki, szutry i polne drogi Dakar starczy. Troche trudniejszy teren ale z mniejszą prędkościa też da radę. F800 na Twoim miejscu bym odpuścił. Zbyt cieżkie i drogie na naukę.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zaraz tez padnie hasło ze możesz zawsze kupic turystyka enduro plus liścia, to tez jakas opcja ale to juz musisz sie okreslic ile bedzie latac i w jakim terenie.

PS Jak chcesz latać dużo po terenie, nie kupuj idealnego wizualnie moto, bo będzie ci szkoda "ciorać" w terenie. ;) Poza tym taka "perełka" potem porysowana, straci na wartości. :)

Edytowane przez Tomasz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ktm 690 Enduro R i masz wszystko w jednym. Lekki, dostarcza dużo wrażeń w terenie i na czarnym, w trasę bez problemu. Zmienne mapy - możesz dostosować do stylu jazdy. Miałem taki tyle, że był dla mnie stanowczo za wysoki. Jak dopnę budżet to zakupię tylko, że rocznik od 2012 ponieważ są troszeczkę niższe i to mnie już urządza. Jak chcesz więcej info to proszę pisz na priv.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sa jakieś akcesoryjne siedzenia do ktm? Chyba, ze wychodzimy z założenia ze latamy tylko na nim na stojąco. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W 2015 jeździłem mniej więcej tak

4tys km - dojazdy do pracy i inne po mieście

2tys km - wyjazdy w koło komina i trochę dalsze po Polsce (1-3 dni) - głównie boczne asfaltowe drogi + szutry jakieś

1,4tys km po Albanii.

Ale w 2016 chcę zdecydowanie bardziej przez łąki i pola przejechać trochę km, po mniejszych i większych dziurach a mniej po asfaltach.

Dakar lepszy od Tenere? Sertao to to samo co Dakar, prawda?

Dakary mają już swoje lata. Sertao można w miarę świeży znaleźć.

Dziadek, wiem że polecasz KTM. Siedziałem w salonie na bliźniaczej Husqvarnie 701 - mega dobrze mi pasowała :)

Ale nie jeździłem niestety - mało tych motocykli i skrajne opinie. Jedni wniebowzięci inni marudzą, że ani na asfalt ani w teren. I że serwis i takie tam.

Na XT660Z też siedziałem i też mi fajnie leży wielkością. Na Dakarze też siedziałem, wydał mi się bardzo miękki - widocznie miał zawieszenie tak zestrojone.

Sa jakieś akcesoryjne siedzenia do ktm? Chyba, ze wychodzimy z założenia ze latamy tylko na nim na stojąco. ;)

siedzenie to chyba najmniejszy problem - zawsze można przerobić. Owiewkę jakąś dołożyć. Tak sobie kombinuję przynajmniej.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na Dakarze też siedziałem, wydał mi się bardzo miękki - widocznie miał zawieszenie tak zestrojone.

Peterka określa to jako ciasto

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To bierz KTM-A :) Skoro już o nim fantazjujesz :D

Edytowane przez Tomasz
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to albo ten kat 690 albo Tenera, Sertao tez nie jest złym pomysłem, jeśli chcesz mieć BMW

Na kacie trza się choć trochę na mechanice znać, nie to że od razu potrzeba, ale jak juz potrzeba, to trzeba się znać :-D

Tenera - bezawaryjna, przewidywalna, stosunkowo słaba (ale Tobie to nie robi różnicy), trochę tradycyjny bak źle działa w "terenie" (środek ciężkości)

Sertao - jak tylko znajdziesz fajny egzemplarz to powinien być pośredni jesli chodzi o moc pomiędzy 690 a XT, lepszy w prowadzeniu po szutrach, chyba najbardziej ekonomiczny i BMW - jeśli koniecznie potrzebujesz :-D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to albo ten kat 690 albo Tenera, Sertao tez nie jest złym pomysłem, jeśli chcesz mieć BMW

Na kacie trza się choć trochę na mechanice znać, nie to że od razu potrzeba, ale jak juz potrzeba, to trzeba się znać :-D

Tenera - bezawaryjna, przewidywalna, stosunkowo słaba (ale Tobie to nie robi różnicy), trochę tradycyjny bak źle działa w "terenie" (środek ciężkości)

Sertao - jak tylko znajdziesz fajny egzemplarz to powinien być pośredni jesli chodzi o moc pomiędzy 690 a XT, lepszy w prowadzeniu po szutrach, chyba najbardziej ekonomiczny i BMW - jeśli koniecznie potrzebujesz :-D

Dobrze piszę, polać mu! Sertao nie widzę zbytnio na allegro, ale może źle patrzę. ;) Brałbym ewentualnie Yamahę XT660Z.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To bierz KTM-A :) Skoro już o nim fantazjujesz :D

Rok temu, po naszej rozmowie, kupiłem DLa. I na tamten czas, to był świetny wybór :) Więc i ta radę biorę do serca.

No to albo ten kat 690 albo Tenera, Sertao tez nie jest złym pomysłem, jeśli chcesz mieć BMW

Na kacie trza się choć trochę na mechanice znać, nie to że od razu potrzeba, ale jak juz potrzeba, to trzeba się znać :-D

Tenera - bezawaryjna, przewidywalna, stosunkowo słaba (ale Tobie to nie robi różnicy), trochę tradycyjny bak źle działa w "terenie" (środek ciężkości)

Sertao - jak tylko znajdziesz fajny egzemplarz to powinien być pośredni jesli chodzi o moc pomiędzy 690 a XT, lepszy w prowadzeniu po szutrach, chyba najbardziej ekonomiczny i BMW - jeśli koniecznie potrzebujesz :-D

Początkowo Sertao nie brałem po uwagę. Ale tak na chłodno, to chyba te trzy moto o których piszesz są gdzieś tam w okolicach tego, czego mi w obecnej chwili potrzeba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a co z WR450F?

A to już nie już taki hard enduro? Jakie są częstotliwości serwisowe? Zawory, olej itd? Co 500 czy co 1000 km?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na kacie trza się choć trochę na mechanice znać, nie to że od razu potrzeba, ale jak juz potrzeba, to trzeba się znać :-D

Jak jest zimno ale nie wieje to jest ciepło :-D

a co z WR450F?

Do codziennego użytku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobrze piszę, polać mu! Sertao nie widzę zbytnio na allegro, ale może źle patrzę. ;) Brałbym ewentualnie Yamahę XT660Z.

No nie, jednak nie KTM! :-D :-D :beer: :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak jest zimno a nie wieje to jest ciepło :-D

Ale on chce nim jeździć, a nie ciągać na przyczepie :-P

Przedwczoraj chyba był Sertao z ułamanym przednim błotnikiem i lekkimi zadrapaniami osłony tłumika, na allegro za chyba 15300, ale juz go raczej nie ma, w sumie nie ma się co dziwić

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

snapback.pngUżytkownik artex dnia 26 styczeń 2016 - 14:36 napisał

a co z WR450F?

Do codziennego użytku?

w sumie fakt, to przecież szukanie motora do wszystkiego ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sa jakieś akcesoryjne siedzenia do ktm? Chyba, ze wychodzimy z założenia ze latamy tylko na nim na stojąco. ;)

są i to bardzo wygodne.

No nie, jednak nie KTM! :-D :-D :beer: :beer:

DLACZEGO ?

A tę ceratę za 15 z kawałkeim widziałem na allegro, jakby miała taki przebieg jak deklarowany, to warto pomyśleć.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uraw

Przedwczoraj chyba był Sertao z ułamanym przednim błotnikiem i lekkimi zadrapaniami osłony tłumika, na allegro za chyba 15300, ale juz go raczej nie ma, w sumie nie ma się co dziwić

Ale to nie jest Serato

http://olx.pl/oferta/bmw-g650gs-CID5-IDdkiO9.html#8e113ea1b8

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

DLACZEGO ?

Śmieje się, bo Tomasz był jedną z tych osób, które polecił mi DLa rok temu :)

Tak serio, to chyba ograniczę się do dwóch - albo XT660Z albo KTM690.

Oba mi pasują wizualnie i rozmiarem. Oba w zasięgu budżetu.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

KTM 690R albo Husqa TE610 bo to prawdziwe duale ;-)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×