Skocz do zawartości
stanik1983

Rejestracja maszyny sprowadzonej/ sprzedaż bez rejestracji

Recommended Posts

Powiedzcie mi jak wygląda możliwość sprzedaży motocykla, mianowicie kupiłem od kolegi który zajmuje się sprowadzaniem moto z serwisów bmw oraz ubezpieczalni. On wystawił mi fakturę. Zrobiłem przegląd, tłumaczenie dokumentów itp. nie rejestrowałem a chciałbym sprzedać go dalej. Czy musze rejestrować czy moge podpisac umowękupna-sprzedaży ,, ja,, + ,,klient" i przekaza ćreszte dokumentów.

Dasię tym samym uniknąć 280zł kosztów rejestracji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oddaj koledze fakturę i sprzedaj z tymi papierami co już nakładałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale zapłacisz podatek (wyliczany z różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży oczywiście wg Pań z US)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

problem będzie z rozliczeniem bo f-ra z grudnia, rok zamknięty rozliczony

podatek od sprzedaży zapłacę, nie chce ich (czyt. US) mieć na głowie. Podobno czasem robią jakąś wyrywkową kontrolę. Na dobrą sprawę to ostatni raz sprzedawałem maszyne rok temu. Swoją poczciwą kawkę Z :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W takim razie sprzedaj za tyle za ile kupiles i podatek nei wystapi,

Tak sądzę.

Dla pewności zadzwoń na Spółdzielczą 43 826 56 00

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jeżeli sprzedasz za kwotę którą masz na fakturze to nic się nie stanie . jak kupiłeś na fakturę i wsadziłeś w firmę to tym bardziej nic się nie stanie , tylko musisz wystawić paragon fiskalny i fakturę do paragonu - taka procedura . no i musisz mieć kasę fiskalną :-D . za mało danych ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak, jeżeli będzie kwota taka jak na poprzedniej umowie/fakturze to podatku nie będzie. Jednak nie każdy tak chce więc trzeba się liczyć z taką możliwością.

Natomiast o ile się orientuję to trzeba przekazać kupującemu fakturę/umowę zakupu wraz z kwitkiem zapłaconego podatku PCC (nie dotyczy przy fakturze).

Jeżeli te dokumenty będą to nie będzie żadnego problemu z zarejestrowaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak prowadzisz działalność i nie chcesz wpaść w kasę to sprzedaj przez komis :-D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak, jeżeli będzie kwota taka jak na poprzedniej umowie/fakturze to podatku nie będzie. Jednak nie każdy tak chce więc trzeba się liczyć z taką możliwością.

Natomiast o ile się orientuję to trzeba przekazać kupującemu fakturę/umowę zakupu wraz z kwitkiem zapłaconego podatku PCC (nie dotyczy przy fakturze).

Jeżeli te dokumenty będą to nie będzie żadnego problemu z zarejestrowaniem.

właśnie o to mi chodziło, może źle sformułowałem pytanie

jeżeli przekaże kupujacemu f-re i reszte kwitów będzie ok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Acha i jeszcze z różnicy jaką wylicza US do podatku można jak najbardziej wliczyć koszty poniesione na motocykl czyli jeżeli masz kwitki z tłumaczenia i przeglądów to tą kwotę odliczasz.

Czyli załóżmy, że różnica między kupnem a sprzedażą wychodzi 1000zł, za przegląd, tłumaczenia itp zapłaciłeś 200zł to podatek płacisz od 800zł - jednak to trzeba by sprawdzić dokładnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nie mam firmy, moto kupiony na f-rę dla os fizycznej

To kupujący musi opłacić PCC czyli 2% od wartości na umowie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

właśnie o to mi chodziło, może źle sformułowałem pytanie

jeżeli przekaże kupujacemu f-re i reszte kwitów będzie ok.

Na wszelki wypadek warto sobie zrobić kopię tych dokumentów

To kupujący musi opłacić PCC czyli 2% od wartości na umowie

To już sprzedającego nie obchodzi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak jest kserokopie dokumentów zrobię, zawsze dupochron jakby trafił na nieuczciwego kupującego i by coś kombinowal

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak prowadzisz działalność nie chcesz wpaść w kasę to sprzedaj przez komis :-D

księgowa się kiedyś przeleciala po mnie , jak sprzedałem auto z firmy na fakturę ;-) . a paragon ? przecież żona nie ma kasy bo nie sprzedaje indywidualnym .... . jak sprzedaje pojazd to ma mieć :-D . nie ważne czy firmie czy fizycznemu - pa ra gon . od tego dnia nie wciągam pojazdów na sprzedaż do firmy żony . wolę przerejestrować na siebie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zależy za ile sprzedałeś, do 20000 nie obowiązuje.

Obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie w 2016 roku dotyczy przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji z klientami indywidualnymi oraz rolnikami ryczałtowymi. Spać spokojnie mogą drobni przedsiębiorcy z niewielkim obrotem (do 20 000 zł w roku podatkowym). Zwolnione z rejestracji na kasie są także m.in. usługi opłacone przelewem i sprzedaż wysyłkowa, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a to nie dotyczy pojazdów mechanicznych prosze szanownego pana . pan se wykona telefona do swojego us to się pan dowie :-D . na zdrowie :drinkbeer:

"Nie można przy tym zapominać, że wystawienie faktury na sprzedaż samochodu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie zwalnia podatnika z obowiązku zaewidencjonowania tej transakcji na także na kasie fiskalnej."

nie można zapomnieć proszę pana.... czyli cza mieć kase :-D

Edytowane przez mario2007

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

generalnie chodziło o to, że ja kupiłem na f-rę jako osoba prywatna i jako osoba prywatna sprzedaję. US mnie nie interesuje ponieważ od f-ry nie odprowadzam podatku. JA sprzedam bez rejestracji Przekaże wszystkie dokumenty kupującemu. Odprowadzam tylko podatek od sprzedaży ewentualnie od różnicy kwoty z fry i umowy kupna sprzedaży.

działalności nie mam,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To kupujący musi opłacić PCC czyli 2% od wartości na umowie

To już sprzedającego nie obchodzi

Błąd!

US skarbowy się może się upomnieć od kasę i jest mu obojętne od kogo. Najczęściej od tego od którego jest mu ją łatwiej wyciągnąć.

I teraz:

1. Jak masz wpisane w umowie, że płaci kupujący to powinien zapłacić kupujący, ale jak nie zapłaci to US ściągnie od "łatwiejszego", a on może dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego - na podstawie umowy.

2. Sytuacja odwrotna - w umowie jest wpisane, że koszty opłaca "B" .... - reszta patrz punkt 1.

3. Nic nie ma w umowie - US sobie wybierze ...

Obciążanie (tylko) kupującego PCC'tem jest zwyczajowe, a nie prawne samo w sobie. Należy opłacić podatek od czynności cywilno- prawnych, a nie kupna ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

masz rację , my dywagujemy o sprzedaży pojazdów przez osoby prowadzące dowolna działalnosc gospodarczą i koniecznosci posiadania wtedy kasy fiskalnej pomimo nie prowadzenia sprzedaży odbiorcom indywidualnym .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Odprowadzam tylko podatek od sprzedaży ewentualnie od różnicy kwoty z fry i umowy kupna sprzedaży.

Pod warunkiem, że US nie zakwestionuje tej drugiej wartości na podstawie ET. Tutaj już kilku się zdziwiło. W przypadku samochodów niektórzy bardzo, bardzo ... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jeżeli wartość jest niższa od usrednionej z eurotaxu to mozna się zdziwić .

Właśnie!

Średnia cena rynkowa pojazdu jest wymagana do wyliczenia podatków: akcyzowego (AKC-U) lub od czynności cywilno-prawnych (PCC-3).

Urząd celny porównuje cenę kupna ..... za granicą z ceną rynkową takiego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

Urząd skarbowy do obliczenia podatku od umowy bierze pod uwagę średnią cenę takiego pojazdu a nie cenę z umowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Błąd!

US skarbowy się może się upomnieć od kasę i jest mu obojętne od kogo. Najczęściej od tego od którego jest mu ją łatwiej wyciągnąć.

I teraz:

1. Jak masz wpisane w umowie, że płaci kupujący to powinien zapłacić kupujący, ale jak nie zapłaci to US ściągnie od "łatwiejszego", a on może dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego - na podstawie umowy.

2. Sytuacja odwrotna - w umowie jest wpisane, że koszty opłaca "B" .... - reszta patrz punkt 1.

3. Nic nie ma w umowie - US sobie wybierze ...

Obciążanie (tylko) kupującego PCC'tem jest zwyczajowe, a nie prawne samo w sobie. Należy opłacić podatek od czynności cywilno- prawnych, a nie kupna ;)

Fakt

Właśnie!

Średnia cena rynkowa pojazdu jest wymagana do wyliczenia podatków: akcyzowego (AKC-U) lub od czynności cywilno-prawnych (PCC-3).

Urząd celny porównuje cenę kupna ..... za granicą z ceną rynkową takiego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

Urząd skarbowy do obliczenia podatku od umowy bierze pod uwagę średnią cenę takiego pojazdu a nie cenę z umowy.

To już zależy w dużej mierze od upierdliwości Pań/Panów w US

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

obejściem jest wydanie 250-300 pln na opinię rzeczoznawcy - jeżeli jest warto wydać taki pieniądz ... . większość idzie rejestrować auto z opinia bo taniej . niektórzy przeginają i mają złom ... . złom czyli brak wpuszczenia na polski obszar celny . zdarza sie - mojego kolegę straszyli ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×