Skocz do zawartości
JacekJ

Klimatyzacja przenośna czy stacjonarna.

Recommended Posts

Chciałem zapytać, czy ktoś tak miał, że wysiadła mu klima w Twinie?

Żartuję.

Potrzebuję zklimatyzować pomieszczenie około 30mkw, ewentualnie cały lokal, jeśli cena nie będzie drastycznie różna. Lokal składa się z 3 pomieszczeń i korytarza, jest to gabinet fizjoterapeutyczny. W największym pomieszczeniu, gdzie odbywają się zabiegi latem występuje duże nasłonecznienie i temperatura rośnie znacznie. Pozostałe pomieszczenia są w miarę ok. Temat jest dla mnie całkowicie nowy, nie mam pojęcia o klimatyzacji, zakupie i późniejszym utrzymaniu. Wydaje mi się, że z dostępnych opcji można zakupić klimatyzację przenośną, albo zamontować taką na ścianę, na stałe. Oczywiście koszty są b. ważne, no i ogólnie powinno to jako tako działać. Nie musi mrozić, w gabinecie raczej ma być ciepło, ale nie gorąco, ze względu na specyfikę zabiegów.

Na pewno kilka osób z forum ma jakieś pojęcia w temacie i jest w stanie doradzić.

Z góry dziękuję.

Edytowane przez JacekJ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Załóż klimę typu split To ta montowana na ścianę.

Nie baw się w przenośne bo to nic nie warte - wiem z doświadczenia.

W zeszłym roku zakładałem splita (w zasadzie firma zakładała) i kosztowało to coś koło 3tyś brutto.

Nie bawiłem się w samodzielny montaż gdyż:

1. firma wie co robi, ja bym się musiał uczyć na własnych błędach choć nie jest to skomplikowana cynność

2. firma zanim puści gaz zrobi próżnie a sam nie jestem w styanie tego wykonać.

3. jeżeli bierzesz na firmę i specjalistyczna firma Ci tę klimę zakłada to w zasadzie koszty montażu wychodzą zerowe. Urządzenie zakładane samemu ma 23%VAT natomiast zakładane przez specjalistę 8% VAT. Więc różnica w cenie z montażem lub bez pokrywa różnicę na Vacie. A jak można tak to po co się brudzić.

Nie zakładaj klimy marketowej. Podziała max 2 lata.

Kolejna sprawa to jak ma i ktoś to zakładać to się zgłaszaj do nich jak najszybciej. W momencie upałó dużo ludzi sobie o montażu przypomina i trzeba nawet miesiąc ma montaż czekać.

Edytowane przez Centrino
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki. A wiesz może, czy do jednego urządzenia zewnętrznego da się podłączyć dwa lub 3 wewnętrzne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Da się ale nie wiem do końca czy to opłacalny interes.

Jednostka zewnętrzna musi być do tego przystosowana.

Każda jednostka wewnętrzna musi być połączona bezpośrednio i zewnętrzną więc ta musi mieć odpowiednią ilość wejść i wyjść a co za tym idzie cena jednostki zewnętrznej wzrasta. Natomiast jak padnie to wszystko.

Jeżeli masz 3szt zewnętrznych to jak padnie jedna to dwie działają nadal. Natomiast cenowo 1 zew i 3 wew wyjdą podobnie jak 3zew i 3 wew.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aha. Jeszcze raz dzięki. Poszukam speców od klimy w takim razie i popytam o ceny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzy lata temu też miałem taki problem. W mieszkaniu na 10. piętrze, okna tylko od zachodu temperatura po południu przekraczała 30 stopni.

Najlepsze są klimatyzacje z jednostką zewnętrzną, ale z powodu braku balkonu spółdzielnia na takowy się nie zgodziła.

Takie z marketu na kółkach to dziadostwo. Raz, że ta rura za wystawiona za okno wygląda tragicznie, dwa, że taki klimatyzator robi Ci w pomieszczeniu podciśnienie i zasysa powietrze z z innych pomieszczeń/wentylacji/dziur, więc jest mało wydajny.

Zdecydowałem się na klimatyzator wewnętrzny, zintegrowany. Olimpia Splendid o ile dobrze pamiętam. Wiesza się go na ścianie zewnętrznej (od wewnątrz ;)) Wierci się dwa otwory fi 160 i działa. W moim przypadku temperatura spadła o kilka stopni.

Wspomagamy się roletami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

też odradzam klimatyzację wewnętrzną z uwagi na hałas, poza problemem z odprowadzeniem ciepłego powietrza, najgorsze jest to, że masz głośną sprężarkę w pomieszczeniu

koszt to kwestia mocy, policz sobie średnio 2kW na godzinę czyli pewnie ze 3PLN na dobę (przy założeniu, że pracuje w dzień)

co roczny przegląd to koszt do 200 PLN, ja robię co dwa lata

i kup coś co płynnie (liniowo) reguluję temperaturę wypuszczanego powietrza, tańsze urządzenia działają w trybie 0/1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mój to dokładnie Klimatyzator Olimpia Splendid Unico Easy HE30

Kosztował 2499zł brutto.

Koszt użytkowania jest widoczny. Rachunek ze 140 skoczył do 200.

W przypadku mojego klimatyzatora 2kW to moc grzewcza. Moc chłodząca to z tego co pamiętam 800W.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

też odradzam klimatyzację wewnętrzną z uwagi na hałas, poza problemem z odprowadzeniem ciepłego powietrza, najgorsze jest to, że masz głośną sprężarkę w pomieszczeniu

koszt to kwestia mocy, policz sobie średnio 2kW na godzinę czyli pewnie ze 3PLN na dobę (przy założeniu, że pracuje w dzień)

co roczny przegląd to koszt do 200 PLN, ja robię co dwa lata

i kup coś co płynnie (liniowo) reguluję temperaturę wypuszczanego powietrza, tańsze urządzenia działają w trybie 0/1

Czyli inwerter ale z tą płynnością to bym nie przesadzał - po prostu ma 2-3 poziomy mocy i załącza odpowiedni w zależności od różnicy temperatury zmierzonej i zadanej ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli inwerter ale z tą płynnością to bym nie przesadzał - po prostu ma 2-3 poziomy mocy i załącza odpowiedni w zależności od różnicy temperatury zmierzonej i zadanej ;-)

możliwe, mój ma jeden albo zwykły wentylator, 3 poziomy powinny wystarczyć

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

i kup coś co płynnie (liniowo) reguluję temperaturę wypuszczanego powietrza, tańsze urządzenia działają w trybie 0/1

O ile wiem to tylko invertorowe są dostępne. Te typu ON/OFF są przez unię już zakazane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jeżeli mozesz założyć zewnętrzny to zakładaj - ja nie dostałem zgody na powieszenie , mieszkam w budynku będącym własnością miasta . odpowiedź była na zasadzie "nie bo nie" - pan stwierdził w piśmie że budynek jest po remoncie kapitalnym i posiada wszystkie konieczne instalacje .... . mam przenośnego sharpa i mogę powiedzieć że jestem zadowolony na tyle na ile można być z przenośnego . nic ciekawszego na rynku nie było , całe zeszłe lato ratował nam życie . natomiast mając możliwość zamontowania normalnej klimy nie kupił bym tego g..na nigdy w życiu ;-) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wlasnosc miasta tzn nie ma tam lokali wlasnosciowych i wspolnoty ?

Wysłane z iKropka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzeba chyba mieć niezłego pecha, żeby ktoś nakablował i kazali zdemontować, na balkonie można fajnie ukryć sprężarkęo ile jest jak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

budynek jak wszystkie na moim osiedlu /te "poniemieckie" ;-) / jest miasta - nigdy nie można było tu nic wykupić . zawsze był problem , wszystko się sypało - jak to na peryferiach wielkich miast . w końcu nastała unia i dała kasę na "rewitalizację" , powstał plan rewitalizacji 100 kamienic we wrocku . no i tak wyszło że w końcu moja zburzyli do zera i przenieśli nas do budynku po rewitalizacji ... . z budynku zostało 2/3 ścian zewnętrznych i belki stropowe , reszta jest nowa . ale dalej jest własnością miasta i dalej nie jest w nim nic do sprzedania . nie ma balkonów ale jest ściana szczytowa - cztery metry przestrzeni między sąsiadującymi budynkami - i idealne miejsce na powieszenie klimy bo nikomu to nie przeszkadza ani też nikt tego nie widzi . nic z tego - budynek posiada wszystkie potrzebne instalacje ;-) . czyli "ja nie mam to ty też nie będziesz miał" . w końcu to luksus taka klimatyzacja ;-) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wracając do pytania przewodniego....

Klima na pewno nie przenośna, bo to kicha.

Kiedyś w starym biurze mieliśmy takiego cudaka i oprócz hałasu to nic więcej nie robiło.

Nie zauważyłem różnicy w temperaturze; no może trochę mniej wilgoci w powietrzu było...

Ze dwa lata temu rozmawiałem z sąsiadem, który montuje klimy i wtedy jakaś totalna chińszczyzna kosztowała ok 1000pln, ale tego nie polecał.

Mówił, że przyzwoita będzie za 1500-1800zł.

Ale to było 2 lata temu, teraz na niego czekam by zaprojektował mi klimę w nowej chałupie, ale nie możemy się zgrać czasowo.

Jak mogę coś podpowiedzieć, to bierz klimę z opcją grzania.

Czasem może trzeba będzie podgrzać jedno pomieszczenie nie włączając centralnego (czy jak tam to u Ciebie jest rozwiązane).

A ciepło z klimatyzatora (to w sumie pompa ciepła) jest stosunkowo tanie - z 1 kW prądu masz ok 3 kW ciepła

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

projektując nowy dom warto pomyśleć o klimatyzacji centralnej , powiązanej z ogrzewaniem . tylko większość projektów jest "typowa" czyli pozbawiona podstawowych udogodnień ;-) . ale to inny temat czyli nie na temat :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Taką ofertę dostałem, prosząc o to co doradziliście. Klima chińska, podobno dobra. 3 lata gwarancji, 2600zł brutto już zamontowane. Chyba powinno być ok.

Klimatyzatory naścienne White Pro (panel 169) w systemie SPLIT marki CHIGO

Specyfikacja

Grupa. Mat.

Ilość

Jednostka zewnętrzna –3,6 kw.

CS-35V3A-M169

SPLIT

1

Jednostka wewnętrzna –3,6 kw.

CS-35V3A-M169

SPLIT

1

panel169_1.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

moc dobra, ja bym dołożył (a może nawet nie) do czegoś japońskiego lub koreańskiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Weź coś markowego, typu na Daikin. Podstawowy model daikina o podobnej mocy zamknie się o jakieś 200zł drożej a na pewno pewniej.

Choć Daikin to też chyba chinol albo koreaniec ale przynajmniej ma wyrobioną pozytywną opinię na rynku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×