Skocz do zawartości

tczewiak

Użytkownik
  • Zawartość

    222
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez tczewiak


  1. Dnia 3.01.2018 o 00:50, Jarek napisał:

    Jest  też połączenie pieca dwufunkcyjnego czy ogólnie przepływowego z recyrkulacją - wtedy trochę, a nawet bardzo łagodzi się to czekanie na ciepłą wodę przy długich odcinkach. Wraz z uruchomieniem się pieca uruchamia się pompa recyrkulacyjna.

     

    Rozumiem, że miałeś na myśli pompę cyrkulacyjną...

     

    Pompę cyrkulacyjną stosuje się przy rozwiązaniach zasilania CWU w połączeniu z buforem. Przy zastosowaniu kotła dwufunkcyjnego stosowanie pompy cyrkulacyjnej nie ma żadnego sensu.

     

     

    Dnia 3.01.2018 o 21:53, Marcin napisał:

    Aktualnie mam ekogroszek 30kW ktory grzeje stary ale srednio ocieplony dom z garazem (jakies 220m2) oraz 80l boiler przez wezownice. Nowy dom bedzie troche mniejszy ale cieplejszy (wiadomo, inna technologia) wiec licze, ze spokojnie wystarczy.

    Jeżeli kocioł o tej mocy dawał radę w starym domu, to w domu mniejszym i lepiej ocieplonym będzie zbyt mocny.

     

    No chyba, że zastosujesz bufor o porządnej pojemności - wtedy będzie OK. 


  2. 12 godzin temu, Bishop napisał:

    Zapewne jest ktoś na forum kto ma zamontowany zbiornik buforowy w instalacji c.o.

    Właśnie mam dylemat, czy montować zbiornik buforowy z zamontowanym w środku zbiornikiem c.w.u. ew. z wężownicą  czy lepiej zrobić dwa zbiorniki - jeden do c.w.u. (np. 120l) a drugi typowo jako bufor ciepła w instalacji c.o. (750l)

    Chodzi o instalację z kotłem na paliwo stałe i prawdopodobnie kolektorami słonecznymi.

    Może podpowiecie jakie widzicie za i przeciw każdego z rozwiązań?

    Kotłownię mam dość małą, dlatego bardziej by mi pasował jeden zbiornik, ale jak więcej będzie na "+" dla dwuzbiornikowej instalacji to ten drugi też gdzieś wcisnę...

    Nie ma sensu stosować oddzielnego zbiornika dla CWU - zawówno CO jak i CWU realizujesz z tego samego bufora. Pojemność 750... to jest poniżej przyjmowanej granicy, która wynosi min. 1 m3 - optymalnym rozwiązaniem jest 2m3 w przypadku typowego domu. Jednak skoro w ogóle zastanawiasz się nad buforem - to już jest dobrze. 

    Zastosowanie oddzielnego bufora CWU jest przede wszystkim ekonomicznie nieuzasadnione - dodatkowy koszt instalacji i niska trwałość (korozja) samego bufora CWU. Odpowiednio dobrana nagrzewnica zabezpiecza potrzeby CWU zasilanej z bufora CO.

     

    Podłączenie do bufora instalacji solarnej ma również jak najbardziej sens - oczywiście pod warunkiem dobrego przeliczenia tejże instalacji.

     


  3. Stary komin był czyszczony przez kominiarzy 1 na 2-3 miesiące. W tym czasie ja sam czyściłem średnio co 2 tygodnie (bo było fi 120 i najmniejsze zanieczyszczenie drastycznie zmniejszało średnicę - przepływ).

    Już obcykałem, jak i czym czyścić ceramiczne kominy i pewnie w wolnej chwili dokupię do swojego zestawu szczoteczkę fi 200.

    Ale dzięki za spostrzeżenie - choć sam z siebie staram się być zapobiegliwy.

    Jak będziesz czyścił komin solidnie dwa razy do roku, to naprawdę wystarczy i powinien Ciebie przeżyć. Kiedyś tylko paliło się w piecach i domy takie stoją do dzisiaj :-) Kup szczotkę i po kłopocie.

    Zanim zapłacisz za robotę, to zawołaj kominiarza z kamera - wydasz pare płn-ów ale spokój będzie na wieki.

    Tak jak Twoje opinie

    Wysłane z garażu

    Właśnie taka jest moja opinia - może miec swoją. Jeżeli jednak uważasz, ze nieprofesjonalny czujnik wpłynie na Twoje bezpieczeństwo to sobie taki kup i czuj się dobrze.


  4. Obecnie jest komin 130X140, z wkładem fi 120. (nie pytajcie dlaczego tak jest - ja tego nie robiłem), wysoki na 12 m, z jednym kanałem wentylacyjnym.

    Chata 150 m2 , paliwo to głównie drewno, piec dolnego spalania o mocy X (tabliczki brak).

    Kominiarze stwierdzili, że i tak na taką chatę min średnica komina to 180, więc do przebudowy cały.

    Kup nowy wkład, odbuduj to co zniszczone i finito.

    Warto by też dowiedzieć się, co było przyczyną zapłonu - brak czyszczenia, czy uszkodzenie wkładki.

    Ponadto warto by zrobić ekspertyzę (po prostu zaprosić na oględziny ogarniętego kominiarza), czy średnica wkładki jest odpowiednia dla typu (i mocy pieca) pieca który posiadasz. Wprawdzie nie podnosisz tej kwestii, ale warto też wziąć pod uwagę przy ustalaniu przyczyny zapłonu czym paliłeś w piecu - być może paliwo było nieodpowiedniej jakości......

    Rozważ gazowy z zamkniętą komorą spalania. Kominek przez ścianę i pozamiatane... No ale jeszcze kwestia docieplenia domu i... szereg innych.

    Jeżeli będzie miał gazowy z zamkniętą komorą spalania to i tak będzie musiał mieć nie uszkodzony szacht kominowy..... Więc nawet w tym przypadku naprawa komina będzie niezbędna.

    • Like 1

  5. Nie o to chodzi, wqrwiają mnie komentarze (niektóre :-D) , "nie chcesz kupić, nie licytuj" :-D

    Jak to w innym wątku było... " na choj dążyć temat", czy jakoś tak.... chce sprzedawać za tyle, to jego sprawa ;-) chyba że się ktoś licytuje to ma pw :-P

    A mnie wqurwia jak ktoś próbuje robić z ludzi debili.

    "Naprawdę tanio" - to niech będzie tanio. Nie rozumiem tych co to "tylko raz założyli" a teraz chcą sprzedać jak kupili i jeszcze jakąś głodną gadkę uskuteczniają.

    • Like 1
×