Skocz do zawartości

Thor

Użytkownik
 • Zawartość

  29
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

13 Good

O Thor

 • Tytuł
  Aktywny

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja:
  Katowice
 • Motocykl
  F650 GS

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Mój upór się opłacał, przelutowałem jeszcze raz- tylko już mocniej, wszystkie styki łącznie z mikroprocesorem i innymi elementami, na razie włącza się za każdym razem. Muszę sprawdzić na motocyklu. Pozostał jeszcze problem z małym licznikiem po odcięciu zasilania i włączeniu za każdym razem pokazuje 166.2km - ale to sobie już chyba daruje. Bzykanie w zegarze jest spowodowane próbą przeskalowania zegarów, jak testowałem gdy ręcznie przesunąłem wskazówkę szybkościomierza i obrotomierza to wracały do zera- filmik. https://photos.app.goo.gl/gkK63eNKXNz1Le8p7 Po wyłączeniu zegarów wskazówki powinny przesunąć się na koniec tarczy (na max obroty i szybkość), albo przy odpaleniu skalibrować od 0 do końca tarczy - też raczej sobie to daruje.
 2. Dzięki #coolluk poczytałem ale nic to nie wniosło, wcześniej też tam zaglądałem. Walczę dalej ale bez większych efektów. Robię pomiary ale nic nie wydedukowałem, robią się dziwne rzeczy wydaje się przypadkowo. Obecnie częściej się pokazuje treść na wyświetlaczu ale często też pokazują się krzaczki, po pozostawieniu zasilania na kilka minut wszystko wraca do normy - bardzo dziwne. Gdy wszytko jest ok, na elementach jest 4.5-5 V gdy wyświetlacz nie działa 12 V, zmiana napięcia 9-14 V nic nie zmienia. W tej chwili zauważyłem, że po dłuższej chwili wyświetlania jeden element się grzeje jest to stabilizator napięcia LP2951. Teraz "światełko w tunelu", że może po wymianie tych elementów (jeszcze BC856B) może będzie ok.
 3. "Pogmyralem" na włączonym zapłonie bez zapalonego silnika ale nic to nie dało. Powierzyłem wtyczkę i podawanie napięć i podłączylem na stole i teraz mam już pewność, że to elektronika zegarów - filmik https://photos.app.goo.gl/qTumehHDKaRKAXX57 Jutro będę mierzył co się da i po kolei te nieszczęsne tranzystory o których gdzieś była mowa.
 4. ok. Jutro "pogmyram" na wł zapłonie, pomierzę wtyczkę licznika i mam pomysł żeby podłączyć licznik na stole podać napięcie (mam zasilacz serwisowy) i zobaczyć co się będzie dziać podając nap od 12 do 14.8, i może pomierzyć te tranzystory wspomniane w jakimś tam wątku. Dzięki "Jarek" za zainteresowanie
 5. Generalnie "gmeranie" w kablach i złączkach nic nie zmienia, ale to raczej robiłem na zapalonym silniku, zegary i wyświetlacz przy pierwszym włączeniu zapłonu często nic nie wyświetla (zegary stoją w miejscu) po czasie włącza się wyświetlacz - ale to nie norma, po następnym włączeniu wyświetla się normalnie licznik i godzina a później jak włączę silnik to wariuje - wyświetlają się krzaczki, po kilku minutach wszystko wraca do normy. Nie ma jakiejś reguły na to wszystko co się dzieje raczej to przypadkowe działanie. Wymieniłem drugi kondensator ale nic to nie zmieniło- początkowo nic nie działało po chwili pokazał się przebieg a później znowu krzaczki. Poszukam jeszcze wpisów o tranzystorach PNP BC856B (policzyłem są 3 ) i ew. zamówię i wymienię.
 6. Wymieniłem kondensator 47uF 16 V (zaznaczony na czerwono) który wyczytałem (www.f650gs.crossroadz.com.au),że ulega degradacji. Wymienię jeszcze (ten zaznaczony na żółto) ten drugi 100uF 50V choć nie jest wypukły, może to coś zmieni choć wątpię. https://photos.app.goo.gl/igksBVPcYNhLHKqL8 Początkowo nic się nie zmieniło, żadnej reakcji ale po chwili zadziałało, i jakiś czas było dobrze, ale to się zmienia jak wcześniej, raz jest dobrze raz wszystko skacze. https://photos.app.goo.gl/3VeV2pDwNwE9XCnY8 Obecnie wróciłem do stanu pierwotnego jest trochę lepiej ale i tak wyświetlacze i wskazówki pulsują- wydaje się, że trochę mniej – ale to marna pociecha. Teraz przy odpaleniu czasem pulsuje . wcześniej zawsze pulsowało przez kilka, kilkanaście minut i później wracało do normy. Żeby to ocenić musiałbym pojeździć. Chyba daruje sobie serwis nie wydam 600zł na naprawę. Temat jeszcze będę badał i szukał rozwiązań. Ktoś wspominał o tranzystorze PNP BC856B smd ale jest ich przynajmniej kilka na płytce i nie chce mi się tyle lutować – generalnie są tanie 0,5zł na szt ale dużo zabawy a efekt nieznany. Gdyby ktoś potwierdził, że to przyniesie skutek albo który tranzystor wymienić to może decyzja byłaby prostsza- osoby które to pisały nie są już na forum. Może jeszcze podłączę napięcie i przemierzę tranzystory i wymienię te które będą miały anomalia/inne wskazania, ale to żmudna zabawa która może nie przynieść skutku. Za jakiekolwiek wskazówki będę wdzięczny.
 7. Moje zegary zachowywały się tak samo, tzn. tak też, czasem drgały wskazówki i wyświetlacz wariował, czasem sam wyświetlacz wariował, czasem było dobrze, bez jakiejkolwiek logiki. Na stronie www.f650.co.uk są podobne przypadki i sugestia -degradacja kondensatora 47uF / 16V, jest to kondensator elektrolityczny SMD który wydawało mi się, że jest mało wadliwy niż zwykłe kondensatory, ew. myślałem o wymianie innego „zwykłego” kondensatora. I jak myślę o tym to winny może być kondensator- parę razy uratowałem monitory, bo podobnie się zachowywały – włączały wyłączały, raz było dobrze raz się nie włączały- po wymianie kondensatorów za parę złotych (lub z odzysku np. wylutowany z komputera) działają do dziś.
 8. Znalazłem podobną usterkę i lakoniczny wpis o kondensatorach które odpowiadają za to. Kondensatory są 2 i kosz żaden, więc chyba wymienię - ale raczej są sprawne.
 9. No, pamięć to też mój słaby punkt, fakt że było to 10 lat temu ale identyczny wątek i komentarze 2 adminów (link w ostatnim moim poście - 1 strona wątku - filmik). Posiłkowałem się tamtym postem ale osoby zainteresowane od wielu lat są nieaktywne na tym forum. Zakończenie po wielu próbach ustalenia usterki skończyły się zakupem nowego licznika- stąd też mój wniosek, że to bardziej zegary niż kable. Optymalne byłoby gdyby ktoś życzliwy udostępnił mi moto, albo licznik ale na razie nikt się nie oferuje więc .... Chętnie też kupię licznik w dobrej cenie. Nadal mam nadzieję, że go naprawię albo naprawi go firma, bo będzie wiedziała co wymienić (jakie elementy elektroniczne padają w tym modelu)
 10. Uznałem, że jest to typowy problem liczników w F650 GS (liczniki są bardzo drogie i wywnioskowałem, że to przez to, że są wadliwe i często padają). Znalazłem taki temat: http://f650gs.pl/topic/8504-obrotomierz-i-prędkościomierz-wariuje/?page=6 Usterka: Po odpaleniu wyświetlacz pokazuje krzaczki albo nie wyświetla nic, czasem szybkościomierz i obrotomierz drga. Po jakimś czasie wszystko wracało do normy. Poprzedni właściciel twierdził, że to przez słaby akumulator, wymieniłem aku robiąc serwis, ale problem pozostał. Jak pisałem wcześniej sprawdzałem wszystko co mi przyszło do głowy i co wyczytałem. Uznałem (ale też były sugestie innych, że może być wilgoć !!!), że przegrzanie hotair-em (delikatne) styków wtyczek i płytki i elektroniki poprawi styki i może się naprawi. Jak nie pomoże to zostaje mi serwis (350-750zł) lub zakup nowego, ale tego nie chcę, ponieważ mam mały przebieg.
 11. Tak to moje. Tutaj nie było odzewu więc szukałem gdzie indziej. Filmik z usterką: https://photos.app.goo.gl/99rJoaBT1dT4Grk29
 12. Sprawdziłem chyba wszystko, bezpiecznik, styki wtyczki , przewody samą płytkę, przylutowałem styki wtyczki i gniazd wyświetlaczy, przegrzałem płytkę, zegary i wyświetlacz przesłał reagować. Szukam kogoś kto sobie poradził z tą usterką.
 13. No, znalazłem wpis o bezpiecznikach podobno ten dodatkowy obok skrzynki bezpieczników jest od zegarów- będę sprawdzał. Ale bardziej mi to wygląda na płytkę i może ten układ wcześniej wspomniany BC856B - albo inny. Napisałem do firmy która naprawia liczniki koszt 300-700zł (na stronie opis usterki taki sam jak u mnie ) więc to raczej w samym liczniku, na forum znalazłem wpis, że po wymianie zegarów usterka znikła. Ale oczywiście będę sprawdzał wszystko- oby to była wtyczka czy kable.
 14. Akumulator wymieniłem, a wiązką zajmę się jutro. Ściągnę zegary o obejrzę styki i płytkę.
×