Skocz do zawartości
JacekJ

Softshell, windstopper Feel Free z Allegro..

Recommended Posts

Ostatnio sprawdzam metodę ubierania kurtki bez membrany, a za to dobierania odpowiednich do pory roku warstw spodnich (w upał idealny sposóB). Wyczytałem taki pomysł na jakimś forum i mi się spodobał. Kupiłem najzwyklejszą kurtkę motocyklową (białą) z wieloma wywietrznikami, długą z tyłu i z wypinaną membraną (koszt 320zł). Pod spód wkładam bieliznę z Coolmaxu (jak jest gorąco) lub ocieplającą (chłodne poranki). Ponieważ idzie jesień, postanowiłem kupić pod spód Softshell do ochrony przed chłodem i przewiewaniem (czytałem kilka opini, że to b. dobry sposóB). Znalazłem sklep na Allegro z takim windstopperem http://allegro.pl/show_item.php?item=3462796509. Zastanawiałem się od wczoraj, windstopper czy softshell i po przeczytaniu różnych wypowiedzi zdecydowałem się na windstopper, jako lepiej chroniący przed wiatrem. Ale do rzeczy, Przed kupnem sprawdziłem co to za ciuchy (osobiście nie znam za bardzo producentów) i okazuje się, że gość ma te i inne bluzy w jakichś dziwnie niskich cenach. Jeśli ktoś chce kupić softshell lub windstopper, to chyba dobra okazja cenowa. Swoją drogą, ciekawe jak sprawdzi się takie rozwiązanie w zimne dni.

Zamówiłem też impregnat stosowany do dachów kabrioletów w celu zaimpregnowania kurtki i spodni. To też patent polecany w necie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zamówiłem też impregnat stosowany do dachów kabrioletów w celu zaimpregnowania kurtki i spodni. To też patent polecany w necie.

Jesli uzyjesz takiego impregnatu to czy kurtka i spodnie zachowaja swoja przewiewnosc? Wydaje mi sie ze nie do konca.

Bielizna termiczna i druga warstwa czyli polary grubsze i ciensze albo bluzy oddychajace wszystko to ma sens jesli stosowane jest razem. Inaczej nie bedzie dzialac wlasciwie. Pozniej pojawiaja sie wpisy ze gore-tex gowniany itp. Wszystkie te warstwy maja sens jesli dzialaja razem. Nie rozumiem zestawienia koszulki bawelnianej z bluza dresowa i kurtka goretexowa. Koszulka bawelniana nie bedzie odprowadzac wilgoci. Osobiscie uzywam produktow marki CRAFT i bardzo sobie chwale. Nastepny komplecik bielizny bedzie z BRUBECKa. Zastanawiam sie tylko co na pierwszy ogien - chlodzaca COOL czy trzymajaca cieplo DIRT w teren.

Z windstoperrami, wloknami bielizny termicznej itp jest dokladnie tak jak z Gore-texem. Cena przewaznie odzwierciedla jakosc co nie znaczy ze nie trafiaja sie wyjatki od reguly.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja uzywam koszulki z dlugim rekawem i spodni z dlugimi nogawkami

welna z owiec nowozelandzkich merino wool firmy 'icebreaker'

ja kupuje w sklepie podroznika w warszawie

sa rozne grubosci - ultralite 150g/m2, lightweight 200g/m2, 260g/m2 midweight,

na lato grubosc najmniejsza - 150

na jesien i wiosne grubosc - 200

mam kapesony i koszulke 200 z dlugim rekawem

to jest teraz absolutny hit wsrod himalaistow, turystow wyczynowych, itp.

idealne zarowno na upal jak i na zimne dni, cena wysoka...

uwazam, ze warto - w zimne dni mam tylko to, soft shell i spodnie i kurtke lekka na moto i jest ok

w upalne to samo bez soft shella

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jesli uzyjesz takiego impregnatu to czy kurtka i spodnie zachowaja swoja przewiewnosc? Wydaje mi sie ze nie do konca.

Bielizna termiczna i druga warstwa czyli polary grubsze i ciensze albo bluzy oddychajace wszystko to ma sens jesli stosowane jest razem. Inaczej nie bedzie dzialac wlasciwie. Pozniej pojawiaja sie wpisy ze gore-tex gowniany itp. Wszystkie te warstwy maja sens jesli dzialaja razem. Nie rozumiem zestawienia koszulki bawelnianej z bluza dresowa i kurtka goretexowa. Koszulka bawelniana nie bedzie odprowadzac wilgoci. Osobiscie uzywam produktow marki CRAFT i bardzo sobie chwale. Nastepny komplecik bielizny bedzie z BRUBECKa. Zastanawiam sie tylko co na pierwszy ogien - chlodzaca COOL czy trzymajaca cieplo DIRT w teren.

Z windstoperrami, wloknami bielizny termicznej itp jest dokladnie tak jak z Gore-texem. Cena przewaznie odzwierciedla jakosc co nie znaczy ze nie trafiaja sie wyjatki od reguly.

Kurtka nie ma być przewiewna, a poza tym każda jest fabrycznie impregnowana, tylko że to szybko schodzi. Zwłaszcza w miejscach, które częściej się zginają. Do przewiewu są otwory wentylacyjne.

Mi chodzi o to, że niedrogie membrany nie tylko nie pomagają, ale wręcz szkodzą. Zero oddychalności, za to 100% przemakalności. W deszczu jeździ się stosunkowo rzadko, więc wolę solidną kurtkę bez membrany, do której dołożę porządną bieliznę, porządny polar itd. W razie wody przeciwdeszczówka. Przekonał mnie argument, że nawet jeśli membrana nie puści deszczu, to i tak mamy na sobie mokrą szmatę, którą od ciała oddziela tylko cienka membrana. Na razie upały znoszę ekstra, przez kurtkę nie dmucha, chyba że rozepnę wentylację, której jest dużo. Ma też dopinany wysoki kołnierz. Jeśli założę ciepłą bieliznę termoaktywną i windstopper, to powinno być idealnie przy każdej pogodzie. Poza tym windstopper mogę używać na rower lub w góry. A cały komplet (bielizna, windstopper i kurtka za ok. 500zł).

Ale generalnie chciałem zwrócić uwagę na dobrą cenę tych bluz/kurtek. 4-5 razy taniej niż w sklepach internetowych. Nie wiem czemu tak tanio, ale kupiłem (za pobraniem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

idealne zarowno na upal jak i na zimne dni, cena wysoka...

uwazam, ze warto - w zimne dni mam tylko to, soft shell i spodnie i kurtke lekka na moto i jest ok

w upalne to samo bez soft shella

O to mi chodzi, tylko w innych pieniądzach :) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A, co jeszcze dla mnie ważne. Właśnie wyprałem kurtkę i resztę w normalnej pralce, z proszkiem i zmiękczaczem. Nie ryzykuję utraty membrany za 2000zł,a ciuchy pachną i schną w 2 godziny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kurtka nie ma być przewiewna, a poza tym każda jest fabrycznie impregnowana, tylko że to szybko schodzi. Zwłaszcza w miejscach, które częściej się zginają. Do przewiewu są otwory wentylacyjne.

Nie stracisz na oddychalnosci kurtki? Metody zabezpieczania, impregnacji sa bardzo rozne. Preparat do cabrio jestem przekonany ma w 100% byc szczelny. Bedziesz sie pocil.

Mi chodzi o to, że niedrogie membrany nie tylko nie pomagają, ale wręcz szkodzą. Zero oddychalności, za to 100% przemakalności. W deszczu jeździ się stosunkowo rzadko, więc wolę solidną kurtkę bez membrany, do której dołożę porządną bieliznę, porządny polar itd. W razie wody przeciwdeszczówka. Przekonał mnie argument, że nawet jeśli membrana nie puści deszczu, to i tak mamy na sobie mokrą szmatę, którą od ciała oddziela tylko cienka membrana.

Tu sie zgadzam w 100%. Jesli jest ok to po co jeszcze impregnat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Coś mi się wydaje, że Mutomb ma rację. Ten impregnat zabije właściwości kurtki.

Trzeba zwrócić uwagę, że tak naprawdę impregnat do dachów cabrio ma inne zadanie niż ten do kurtek.

To są dwie inne bajki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Poza tym pranie wszelkich membran typu TEX jak i softshell w proszku mija się celem ponieważ drobinki proszku pozostają pomiędzy włóknami i będzie puzczać wodę, straci na oddychalności itp. Najprostszym sposobem wyprania takich ciuchów jest użycie szarego mydła. Większość środków do prania odzieży turystycznej z membranami to po prosty mydło bezdetergentowe czytaj szary jeleń za 40pln :-) Po takim praniu warto zastosować impregnat, który przywróci wszystkie właściwości odzieży np Nikwax koszt około 40-50pln a starcza na kilka razy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze raz. Kurtka nie jest sama w sobie przewiewna podobnie jak każda inna. Spróbujcie dmuchnąć przez materiał to zobaczycie. Pomysł na impregnację wziąłem z któregoś z forów podróżników motocyklowych w warunkach ekstremalnych, to nie mój wymysł. Zresztą producent impregnatu podaje, że służy też do odzieży. Aha, pisze też, że materiał nie traci oddychalności.http://allegro.pl/show_item.php?item=3471490153. Impregnat ma działać przy małym deszczu przez krótki czas.

Membranę wywaliłem, bo przypominała folię trójwarstwową, więc nie mam problemu z praniem kurtki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja po czasie też doszedłem do wniosku że kurtki czy spodnie z membranami są do du.... Latem gorąco jak szlag, jak leje to i tak bez przeciwdeszczówek się nie obejdzie bo człowiek ma wrażenie że ma wszystko mokre chociaż nie ma.... Jak zimno to i tak wciągam brubecki. Uważam że ciuchy jak najbardziej przewiewne, wręcz siatkowe z dopinanymi środkami, do tego ciepłe dodatki pod spód i koniecznie przeciwdeszczówki, ja kupiłem wędkarskie, górę i dół a nie kombinezon, lepiej mi się sprawdza http://allegro.pl/komplet-przeciwdeszczowy-moro-rozmiar-xxl-i3415928565.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×