Skocz do zawartości
Marcin

Ze sprzęgłem czy bez? ;)

Sprzęgło TAK lub NIE   

35 głosów

  1. 1. Czy używasz sprzęgła w czasie zmian biegów?



Recommended Posts

Tak przeglądając filmiki w necie (zimno, nudno, to sie siedzi na YT i przegląda) zauważyłem, że część kierowców w czasie jazdy na moto zmienia biegi ze sprzęgłem a część bez.

Jak Wy się na to zapatrujecie? Ja osobiście między jedynką a dwójką korzystam ze sprzęgła, pozostałe biegi w górę wchodzą bez kłopotu bez machania lewą ręką. W dół każdy bieg ze sprzęgłem i przegazówką.

Jakie są argumenty obu stron? :)

Edytowane przez Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W górę można bezpiecznie bez sprzęgła. Prosta sprawa: każdy następny bieg pozwala na jazdę z tą samą prędkością przy niższych obrotach a do bezpiecznej zmiany biegu w niesynchronizowanej skrzyni (tak jak w moto) jest konieczne wyrównanie obrotów sprzęganych kół. Czyli odejmując gazu przy jednoczesnej zmianie biegu spełniamy ten warunek. Dlatego też w drugą stronę konieczny jest międzygaz. Zresztą tu też nie używamy sprzęgła do końca tylko do momentu rozpoczęcia poślizgu, nie pełnego rozłączenia.

Edytowane przez rPiotrek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja używam sprzęgła przy zmianie biegów w górę i w dół, nie wiem czy to poprawnie, ale jak jest sprzęgło to po to aby go używać. A może wynika to z mojego małego doświadczenia. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawie się nam głosy rozłożyły :) Zupełnie inaczej niż się spodziewałem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Próbowałem jazdy bez sprzegła jednak stwierdziłem, ze po to jest żeby go używać.

Poza tym lepiej jest wymienic 4 razy sprzegło niż raz naprawiać skrzynie;)

Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeli o mnie chodzi to zawsze na sprzęgle i nigdy na podwójnym gazie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no ja też przyzwyczaiłem się do używania sprzęgła.. ale to raczej z powodu jeżdżenia cięższymi nieco maszynami - 300kg + spory moment powodują że trudniej zmienić bieg bez sprzęgła..

no i jescze te przypadki cruiserowe..

Pierwsze modele vzr1800 miały wypadający 1 bieg jeśli zbyt słabo się go wrzuciło..

Nie byłoby to mocno uciążliwe.. gdyby nie to że 160NM z ramieniem w postaci dźwigni zmiany biegów potrafiło połamać ludziom palce u stóp (!)

sprzęgło - w większości przypadków..

ale nie wykluczam że nauczę się jeździć inaczej..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja w górę często acz nie zawsze zmieniam bez sprzęgła zwłaszcz jeśli chcę szybko przyspieszać. Skrzynia biegów w moto ma budowę podobną do skrzyni sekwencyjnej co pozwala na taką zmianę biegów ale tylko w górę. W dół też się da ale to tylko w awaryjnej sytuacji np jak strzeli linka trzeba dostosować obroty silnika do odpowiednij prędkości i wtedy daje się bez zgrzytu zmienić bieg ale normalnie nie polecam tej metody. Także reasumując w górę można śmiało wbijać bez sprzęgła a w dół z lekką przegazówką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no ja też przyzwyczaiłem się do używania sprzęgła.. ale to raczej z powodu jeżdżenia cięższymi nieco maszynami - 300kg + spory moment powodują że trudniej zmienić bieg bez sprzęgła..

Waga tutaj jest sprzymierzeńcem, a moment bez znaczenia ;) - większa bezwładność!

Mówię o "bezsprzęgłowej" jeździe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko przy bardzo agresywnej jeździe rezygnowałem ze sprzęgła, ale to zdarzało mi się rzadko, więc odpowiedź jest większościowa. Bardzo podoba mi się odpowiedź Klansmana :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo podoba mi się odpowiedź Klansmana :D

A która to odpowiedź ? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko nie bierz pod uwagę Klansmana, bo on ma Rekusa :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gdyby Konstruktor zalecał jazdę bez użycia sprzęgła, to by go nie było. A jeśli jest, to po to aby zeń korzystać. Dla bezsprzęgłowców skuter lub automat. :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×