Skocz do zawartości
MTBiker

Automapa a slady, trasy w plikach gpx, kml

Recommended Posts

So long story short

Pierwsze eksperymenty za mna - pierwsze wnioski na forum

1. Mamy plik z trasa, sladem w postaci gpx, kml - wygenerowany np za pomoca google earth, mapsource, Gpsies.com, etc

traska zapodana przez electriciana http://ridewithgps.com/users/71212 etc itp

2. Pobieramy darmowe GPS Babel ze strony http://www.gpsbabel.org/

3. Przerabiamy z formatu zrodlowego (garmin, google etc) na format nmea0183 nazywajac plik z rozszerzeniem txt (w naszym przypadku zarnowiec.txt)

4. Zamieniamy w windows rozszerzenie pliku z .txt na .gps (uwaga jesli macie np windows7 sprawdzcie w panelu kontrolnym czy macie odznaczone w opcjach folderow ukrywanie rozszerzen dla znanych typow plikow)

5. Plik zarnowiec.gps wrzucamy na do pamieci urzadzenia, badz na karte - na obecnym etapie eksperymentu katalog w zasadzie dowolny

6. Odpalamy Automape (testowane na ver 5 i ver 6) wchodzimy w menu GPS i wybieramy pokaz slad

7. Slad wyswietla sie na mapie - powinno dac sie jechac majac slad wyswietlony na mapie - do sprawdzenia przy najblizszej okazji

Czesc druga eksperymentu to wgranie nie sladu a trasy - mam pewne watpliwosci czy sie uda ale sprobuje.

Na pewno dziala opcja zaplanowania na targeo, wygenerowania pliku i wgrania do Automapy poprzez menu Trasa\Modyfikuj\Wczytaj - pliki atm i tam - szukam jakiego rodzaju to pliki

(czy tez nmea i tylko rozszerzenie musi byc inne czy tez to referencje do punktow mapy automapy i maja inny format)

dopisek na marginiesie - w plikach demo atm jest kilka parametrow i punkty poczatku i konca trasy - wiec jak mozna sie bylo spodziewac plik atm bedzie inny niz gps

(w garminie np powinna byc taka sama mapa przy projektowaniu na MAPSOURCE i wykorzystaniu trasy URZADZENIE - trasa w przeciwienstwie do sladu wykorzystuje elementy mapy a nie tylko punkty z pozycjami geograficznymi)

P.S

Niestety plikow .kml , .gpx i .gps nie moge zalaczac - PiterSC na starym forum odblokowal mi mozliwosc umieszczania plikow mapsource *.gdb z wycieczkami ale na nowym nie sprawdzalem ;)

Edytowane przez MTBiker

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Luc, a czy testowałeś może planowanie trasy na http://mapa.targeo.pl/ i przerzucenie na automapę? bo szczerze mówiąc wolę obsługę mapy w jeż. polskim :-P

Ogólnie czy gdy przygotuję trasę wedle moich potrzeb drogami których teoetycznie nie ma ma w automapie (a są na targeo) to czy po wrzuceniu jej na navigację automapa nie sfiksuje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to akurat powinno dzialac bezproblemowo ... ale sprawdzic w praktyce bede mogl zapewne dopiero w weekend - tylko czy ten czy przyszly nie jestem w stanie w chwili obecnej.

Jak w ten to o testach bedziesz mial info bezposrednio z pierwszej reki ;)

Edytowane przez MTBiker

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No byłoby superaśnie, co prawda mam właśnie zamiar utworzyć sobie trasę na topienie marzanny z mojej lokalizacji do miejsca przeznaczenia jak najwięcej po lasach i polach i jak temat zda egzamin to na Pałuka pojadę praktycznie tylko w offie :-D na czym mi bardzo zależy :)

A próbuję z automapą bo na Garmina narazie szkoda mi kasy, choć już wiem że w przyszłości będę inwestował w jakiegos Garniaka

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki MT wydaje mi się że tak robiłem jak piszesz ale jutro jeszcze dokładnie sprawdzę, tym bardziej że mam windows 7 i być może z tym podmienianiem coś nie tak.ja chyba od razu wpisywałem w nazwie w gpsbabel rozszeżenie gps. Z babela wrzucałem plik od razu na kartę znaczy taką lokalizację mu wskazywałem, a wiem bo z rozszerzeniem gps nie chciał mi się zapisać na kompie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

elektrician jesli w panelu kontrolnym w opcjach folderow masz wlaczone ukrywanie rozszerzen dla znanych plikow to

zarnowiec.txt pojawi ci sie w eksploratorze jako plik tekstowy zarnowiec. zmiana rozszerzenia na .gps spowoduje ze bedzie zarnowiec.gps.txt i automapa go nie zobaczy

kombinuje z tym o co pytal jeszcze dakarowy (planowanie w targeo) i ogolnie w planowaniu i imporcie nie jako slad a jako trasa

(ale trasa byla by rekalkulowana na dzien dobry i w trakcie jazdy a o to nam nie chodzi wybitnie ;) tyle ze skoro zaczalem zabawe to w skonczonym czasie postaram sie skonczyc)

w tym miesiacu moze jeszcze napisze jakis krotki watek o larku 35AT i Garminie na nim ...ale tez sa jeszcze jakies kruczki ktore musze wybadac do konca i zwalczyc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli dałoby rade w targeo utworzyć mapę trasy jako ślad to też taka informacja mi nie zaszkodzi, ogólnie po śladzie też w wielu przypadkach wolałbym jechać, bo tworzenie w targeo mapy trasy jest troche denerwujące chociażby z powodu małych możliwości tworzenia pkt-ów pośrednich (tylko 4) i na hama nie idzie nic więcej wrzucić.. a czasami gdy mapa kieruje na drogi asfaltowe a jest możliwość skrócenia trasy przez np. las, to nie można już tego zmienić. :evil:

Kurde chciałem wrzucić przykładową trasę jaką ustaliłem na "topienie marzanny", co prawda plik wyeksportowany do automapy mam na kompie ale już po ponownym zalogowaniu na targeo nie moge go nijak wczytać na mapę, a to trochę lipa :sad: w środe będę musiał je przetestować w lajfie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kurcze teraz po prze konwertowaniu mam pusty plik. Zmieniłem w opcjach folderów i rozszerzania się teraz pokazują, tylko czemu mam puste pliki czy to konwertuje na komputer czy od razu na kartę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam pytanko, po jaką cholerę sobie utrudniacie :?:

Można pobrać AM Ver.6.10 gotową np. tutaj:

http://chomikuj.pl/bajerwar/zachomikowane/AutoMapa+6.+10+(1714)+EUROPE+FINAL+PC+PPC+PNA+(SKRAKOWANA)

zainstalować ją na PC-cie i gotowe, ustawiacie sobie plan trasy :-)

nawet możecie wybrać czy normalna, czy terenowa:

ScreenShot008.jpg

potem już tylko ustalacie po kolei gdzie jedziecie:

ScreenShot010.jpg

Gotowe:

ScreenShot011.jpg

i to po polsku, Dakarowy według życzenia :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale zasadnicze pytanie bajer zanim odpalę to na kompie... :) czy planowanie trasy wygląda tak jak w pda, czy jest możliwość poprowadzenia trasy przez pola i lasy???

Może wtedy się wyjasni po jaka cholerę... :roll:

EDIT: a tak wogóle to hasło to co? na priv dlaczego jeszcze nie wysłane pytam się? :-P

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na priv masz linka :-)

a tu opis jak to robisz:

na kompie "Zapisz", zapisany plik kopiujesz na kartę do GPS-u, a w GPS-ie "Wczytaj" i gotowe :-D

am.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ok ok, ale nie zależy mi na przejechaniu z pkt a do pkt b trasą nawet terenową wg automapy, tylko wgranie trasy takiej jak ja chcę tymi drogami kóre mnie interesują, bo jak wiadomo automapa w trasie terenowej ma dużo asfaltów - a tego nie chcę, ściągam, potestuję zdam relację ;)

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

:-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ładna tapeta :-)

...no wiedziałem :-D

widać, że to żony laptop, bo są tam jakieś pliki o polimerach :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ok ok, ale nie zależy mi na przejechaniu z pkt a do pkt b trasą nawet terenową wg automapy, tylko wgranie trasy takiej jak ja chcę tymi drogami kóre mnie interesują, bo jak wiadomo automapa w trasie terenowej ma dużo asfaltów - a tego nie chcę, ściągam, potestuję zdam relację ;)

Jak będziesz miał problem z ustawieniem trasy na AM, to możesz jeszcze spróbować z: http://mapa.targeo.pl/

Tam też masz export do AM6.10 :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak będziesz miał problem z ustawieniem trasy na AM, to możesz jeszcze spróbować z: http://mapa.targeo.pl/

Tam też masz export do AM6.10 :-D

:mrgreen:

Widzisz bajer nie czytałes tematu od początku, albo mało wnikliwie, bo...

Luc, a czy testowałeś może planowanie trasy na http://mapa.targeo.pl/ i przerzucenie na automapę? bo szczerze mówiąc wolę obsługę mapy w jeż. polskim :-P

Ogólnie czy gdy przygotuję trasę wedle moich potrzeb drogami których teoetycznie nie ma ma w automapie (a są na targeo) to czy po wrzuceniu jej na navigację automapa nie sfiksuje?

pisałem właśnie tam o targeo.pl :-P :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

:mrgreen:

Widzisz bajer nie czytałes tematu od początku, albo mało wnikliwie, bo...

pisałem właśnie tam o targeo.pl :-P :beer:

Czytałem ale wczoraj i już zapomniałem :-D

Czyli jesteś w domu :-D bo link to właśnie do AM6.10 :-P :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To w stylu Jarka pojade :D

Czym sie rozni slad od trasy ?

Czy trasa pokazuje kolejne skrety?

Czy trasa bedzie rekalkulowana w urzadzeniu po zjechaniu z zaplanowanej?

Czy slad bedzie staly i wyswietlany niezmiennie?

Co - trasa czy slad - bedzie zawierac drogi (czy wprost bezdroza) ktorych na mapie w urzadzeniu moze nie byc?

Czy planujac offroadowa wycieczke lepiej miec slad czy trase?

Tyle luznych uwag

P.S

Bajer wywal prosze linka do nielegalnego oprogramowania - z gory dziekuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czym sie rozni slad od trasy ?

Czy trasa pokazuje kolejne skrety?

Czy trasa bedzie rekalkulowana w urzadzeniu po zjechaniu z zaplanowanej?

Czy slad bedzie staly i wyswietlany niezmiennie?

Co - trasa czy slad - bedzie zawierac drogi (czy wprost bezdroza) ktorych na mapie w urzadzeniu moze nie byc?

Czy planujac offroadowa wycieczke lepiej miec slad czy trase?

Myślałem że Ty mi na to odpowiesz. :mrgreen: więc do dzieła 8-)

Być moze z prawidłowym nazewnictwem nie jest u nie za dobrze, ale chyba trasa jest rekalkulowana, a ślad wg mnie nie - sugeruję jasne wyjaśnienie co z kim i dlaczego

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I dupa AM na PC wymaga sygnału GPS czyli potrzeba jakąś antenę... :sad: jedyne pocieszające jest to że ustalony ślad/trasa na targeo bez problemu zaimportowany został do AM i niby działa (na sucho) sprawdzić jeszcze to musze w terenie. :)

Minusem targeo jest ilość tylko 4 pkt na trasie które można modyfikowac, z trasy do 100km przy dobrych wiatrach wystarcza, ale dalej potrzeba min. 6 a nawet 8 i więcej takich punktów, jesli chce się jechać wedle własnych upodobań, lub tworzenie tras/śladów (jesli to to samo) do odległości ok. 80-100km i wgrywanie takich krótszych w zalezności od potrzeby... możd ktoś zna lepszą metodę? :roll:

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na priv masz linka :-)

a tu opis jak to robisz:

na kompie "Zapisz", zapisany plik kopiujesz na kartę do GPS-u, a w GPS-ie "Wczytaj" i gotowe :-D

am.jpg

a czy ja też linka dostanę plissss :rolleyes: :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale Jacku zauważ że aby AM działała na PC w 100% musi mieć antenę żeby złapać sygnał GPS i na dzień dzisiejszy najlepszym (bo bezproblemowym) rozwiązaniem jeśli chodzi o AM jest ustalenie trasy/śladu na targeo.pl i zaimportowanie jej do AM (automapy)

Co prawda w samochodzie... i nie mogłem pojechac ustaloną terenową trasą, ale automapa dzisiaj mi działała na tej ustalonej w targeo.pl trasie/śladzie (nazwyam i tak i ak dopóki MTBiker mnie z błedu nie wyprowadzi) :-P , tylko jak pisałem wyżej... trasa ustalana w targeo ma możliwość ustawienia tylko 4-ech pkt pośrednich (czyli miejsc przez które chcesz konkretnie przejechać) na trasie (i to po zalogowaniu się) co, jak wynikło z mojego przykładu, wystarcza na mniej więcej 80-100km ustalania trasy takiej jak "my" chcemy a nie automapa.

Liczę że jest jeszcze lepsza opcja, więc czekam na inne może lepsze pomysły rozwiązania tego tematu. :beer:

EDIT: zrobiłem w targeo trasę ok. 60km i udało się zrobić 8 tzw. pkt pośrednich - nie kumam związku :?

To pierwsza część trasy planowanej na Pałuka

http://mapa.targeo.p...dbfb19f2da2d003

a to druga

http://mapa.targeo.p...ad60076dff2c981

szczerze mówiąc ciekawym jest czy to zadziała tak jak powinno

EDIT2:

Upppssss... Trasy widoczne tylko po zalogowaniu :x

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1. automapa działa na PC idealnie, trzeba tylko wyłączyć GPS w ustawieniach.

2. Trasa to zbiór punktów, które sobie sam tworzysz i zapisujesz do pliku na kompie a potem wczytujesz na nawigacji

3. Ślad to rzeczywista trasa pokonana i zapisana jako punkty w pliku. Taki ślad z automapy można np,: dać na góogle map.

4. korzystanie z targeo jest całkowicie bez sensu - to samo tylko że lepiej można zrobić na swoim kompie. Jeśli chcecie, aby trasa była inna nić wylicza automapa to trzeba wstawić punkty pośrednie. W AUTOMAPIE NIE DA RADY ZROBIĆ TRASY JEŚLI NIE MA DROGI. Nie poprowadzi po polach. No chyba że da się trasę jako na azymut, pieszą ale to co innego.

Jak by co to służę pomocą..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja korzystam z czegoś takiego http://ridewithgps.com/users/71212 bardzo fajnie ustala się tu trasę i nie jesteś zobligowany punktami pośrednimi, problem mam tylko z przeniesieniem tego na auto mapę jeśli nie dojdę jak to zrobić, a kwestia jest tylko taka, że po konwersji mam puste pliki, to mam inne wyjście, bo na swoim gps mam zainstalowanego również garmina i może tam będzie łatwiej i wygodniej wrzucać te trasy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×