Skocz do zawartości
Thor

Usterka zegarów, wariacje po odpaleniu F650 GS z 2002r.

Recommended Posts

Szaleje mi licznik zaraz po odpaleniu , wyświetlacz zegarka, prędkościomierz i obrotomierz,  

(Szaleją tzn. skaczą zegary a wyświetlacz miga).

Szukałem na forum, były dawno  (2018) podobne tematy ale bez rozwiązania.  Ktoś nawet wymieniał jakiś układ ale nie wiadomo jaki. Czy ktoś miał podobny problem i może pomóc w jego rozwiązaniu.

W innym wątku o liczniku znalazłem coś o tranzystorze PNP BC856B smd- niestety bez konkretów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sprawdz na początek

1. Wiązka przy główce ramy
2. Akumulator

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Akumulator wymieniłem, a wiązką zajmę się jutro. Ściągnę zegary o obejrzę styki i płytkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na początek dobrze sprawdź brzpieczniki. Było już o tym, ale stary już jestem i nie pamiętam który konkretnie potrafi tak robić. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No, znalazłem wpis o bezpiecznikach podobno ten dodatkowy obok skrzynki bezpieczników jest od zegarów- będę sprawdzał. Ale bardziej mi to wygląda na płytkę i może ten układ wcześniej wspomniany BC856B - albo inny. Napisałem do firmy która naprawia liczniki koszt 300-700zł (na stronie opis usterki taki sam jak u mnie ) więc to  raczej w samym liczniku, na forum znalazłem wpis, że po wymianie zegarów usterka znikła. Ale oczywiście będę sprawdzał wszystko- oby to była wtyczka czy kable.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sprawdziłem chyba wszystko, bezpiecznik, styki wtyczki , przewody samą płytkę, przylutowałem styki wtyczki i gniazd wyświetlaczy, przegrzałem płytkę, zegary i wyświetlacz przesłał reagować.

Szukam kogoś kto sobie poradził z tą usterką.  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
23 minuty temu, Thor napisał:

..... wyświetlacz przesłał reagować.

To znaczy?

Przedtem pisałeś, że jest źle bo reaguje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
30 minut temu, Thor napisał:

 przegrzałem płytkę,  

 

 

 

Ryzykowna sprawa - - grzebanie w liczniku zostawiłbym na sam koniec 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Generalnie problem jest bardzo słabi opisany. Raczej tak hasłowymi skrótami myślowymi. Trudno pomóc mając takie informacje. Żeby chociaż kawałek filmiku był na czym polega problem. 

15 minut temu, coolluk napisał:

Ryzykowna sprawa - - grzebanie w liczniku zostawiłbym na sam koniec 

Całkowita racja. Im bardziej zgrzebane tym trudniej określić przyczynę, ale każdy robi jak uważa, że jest dobrze. Ja bym tak nie podchodził do tematu. Zazwyczaj w takich przypadkach problem jest banalny i poza samym licznikiem. Czasem wystarczy stabilny akumulator ... to tak na przykład...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
52 minuty temu, Thor napisał:

Sprawdziłem chyba wszystko, bezpiecznik, styki wtyczki , przewody samą płytkę, przylutowałem styki wtyczki i gniazd wyświetlaczy, przegrzałem płytkę, zegary i wyświetlacz przesłał reagować.

 

Szukam kogoś kto sobie poradził z tą usterką.  

 

https://www.facebook.com/100001042691835/videos/1100596571121381/

To Twoje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

email - 6 znaków i masz :default_dry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 minut temu, Pawel napisał:

email - 6 znaków i masz :default_dry:

Dla Ciebie to takie proste więc masz, ale ja jestem wierzący, a FB kradnie duszę - więc sam widzisz, że religia mi zabrania mieć dostęp. .. ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 minuty temu, Jarek napisał:

Dla Ciebie to takie proste więc masz, ale ja jestem wierzący, a FB kradnie duszę - więc sam widzisz, że religia mi zabrania mieć dostęp. .. ;)

Mogę Ci podać swoje kody, zawsze jest wyjście :default_cafe2:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
5 minut temu, Pawel napisał:

Mogę Ci podać swoje kody, zawsze jest wyjście :default_cafe2:

Stoi. Jak będę miał taką potrzebę to Cię poproszę... :default_icon_beer:

Nie mój licznik to nie jest ten moment ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Paweł podaj kody. 

Mogą się komuś przydać,  nie tylko Jarek nie ma FB

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Paweł podaj kody. 
Mogą się komuś przydać,  nie tylko Jarek nie ma FB
Tylko Jarek nie ma, chyba tak chciałeś napisać

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
4 godziny temu, Jarek napisał:

Generalnie problem jest bardzo słabi opisany. Raczej tak hasłowymi skrótami myślowymi. Trudno pomóc mając takie informacje. Żeby chociaż kawałek filmiku był na czym polega problem. 

Całkowita racja. Im bardziej zgrzebane tym trudniej określić przyczynę, ale każdy robi jak uważa, że jest dobrze. Ja bym tak nie podchodził do tematu. Zazwyczaj w takich przypadkach problem jest banalny i poza samym licznikiem. Czasem wystarczy stabilny akumulator ... to tak na przykład...

Uznałem, że jest to typowy problem liczników w F650 GS (liczniki są bardzo drogie i wywnioskowałem, że to przez to, że są wadliwe i często padają).

Znalazłem taki temat:

http://f650gs.pl/topic/8504-obrotomierz-i-prędkościomierz-wariuje/?page=6

Usterka:

Po odpaleniu wyświetlacz pokazuje krzaczki albo nie wyświetla nic, czasem szybkościomierz i obrotomierz drga. Po jakimś czasie wszystko wracało do normy. Poprzedni właściciel twierdził, że to przez słaby akumulator, wymieniłem aku robiąc serwis, ale problem pozostał. Jak pisałem wcześniej sprawdzałem wszystko co mi przyszło do głowy i co wyczytałem. Uznałem (ale też były sugestie innych, że może być wilgoć !!!), że przegrzanie hotair-em (delikatne) styków wtyczek i płytki i elektroniki poprawi styki i może się naprawi.  Jak nie pomoże to zostaje mi serwis (350-750zł) lub zakup nowego, ale tego nie chcę, ponieważ mam mały przebieg.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może mnie pamięć zawodzi, ale takiego przypadku jak na filmiku tutaj nie pamiętam. Wygląda jak jakieś problemy kablowe, masowe..., ale problemu w elektronice licznika też wykluczyć nie można. Elektronika to nie moja bajka więc nie pomogę. Poszukaj w okolicy kogoś kto użyczy Ci motka, albo licznik do uzyskania informacji czy to licznik czy kable przed licznikiem. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
39 minut temu, Jarek napisał:

Może mnie pamięć zawodzi, ale takiego przypadku jak na filmiku tutaj nie pamiętam. Wygląda jak jakieś problemy kablowe, masowe..., ale problemu w elektronice licznika też wykluczyć nie można. Elektronika to nie moja bajka więc nie pomogę. Poszukaj w okolicy kogoś kto użyczy Ci motka, albo licznik do uzyskania informacji czy to licznik czy kable przed licznikiem. 

No, pamięć to też mój słaby punkt, fakt że było to 10 lat temu ale identyczny wątek i komentarze 2 adminów (link w ostatnim moim poście - 1 strona wątku -  filmik).

Posiłkowałem się tamtym postem ale osoby zainteresowane od wielu lat są nieaktywne na tym forum. Zakończenie po wielu próbach ustalenia usterki skończyły się zakupem nowego licznika- stąd też mój wniosek, że to bardziej zegary niż kable.

Optymalne byłoby gdyby ktoś życzliwy udostępnił mi moto, albo licznik ale na razie nikt się nie oferuje więc ....

Chętnie też kupię licznik w dobrej cenie.

Nadal mam nadzieję, że go naprawię albo naprawi go firma, bo będzie wiedziała co wymienić (jakie elementy elektroniczne padają w tym modelu)

Edytowane przez Thor

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

 

Znalazłem podobną usterkę i lakoniczny wpis o kondensatorach które odpowiadają za to. Kondensatory są 2 i kosz żaden, więc chyba wymienię - ale raczej są sprawne.

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko zwróć uwagę na pewien szczegół - na Twoim filmiku jest problem z prędkościomierzem, obrotomierzem, zegarem i licznikiem przebiegu... w filmikach z forum i tym ostatnim to jednak wygląda to troszkę inaczej - choć jakaś inspiracją to jest... 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Godzinę temu, Jarek napisał:

Tylko zwróć uwagę na pewien szczegół - na Twoim filmiku jest problem z prędkościomierzem, obrotomierzem, zegarem i licznikiem przebiegu... w filmikach z forum i tym ostatnim to jednak wygląda to troszkę inaczej - choć jakaś inspiracją to jest... 

Moje zegary zachowywały się tak samo, tzn. tak też, czasem drgały wskazówki i wyświetlacz wariował, czasem sam wyświetlacz wariował, czasem było dobrze, bez jakiejkolwiek logiki. 

 

Na stronie www.f650.co.uk są podobne przypadki i sugestia -degradacja kondensatora 47uF / 16V, jest to kondensator elektrolityczny SMD który wydawało mi się, że jest mało wadliwy niż zwykłe kondensatory, ew. myślałem o wymianie innego „zwykłego” kondensatora.

I jak myślę o tym to winny może być kondensator- parę razy uratowałem monitory, bo podobnie się zachowywały – włączały wyłączały, raz było dobrze raz się nie włączały- po wymianie kondensatorów za parę złotych (lub z odzysku np. wylutowany z komputera) działają do dziś.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Elektronika to zupełnie nie moja bajka. Jak masz wiedzę i umiejętności to walcz... 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×