Skocz do zawartości
Logan

Doświadczenia z "tym białym" na asfalcie ;)

Recommended Posts

Otwieram dyskusję, zgodnie z zapowiedzią z tematu o ABS :lol: Poznajmy wroga :lol: Jakie są Wasze doświadczenia? Co wiecie o przyczynach tego zjawiska itp.

Zacznę tak:

Nie mam pojęcia, z czego produkują tę farbę, ale jak przy obrotach rzędu 2-3tys/min. i 4 biegu przy lekkim dodaniu gazu moto zaczyna tańczyć na boki, to jest już bardzo źle. Tak samo zmieniając pas w winklu czasem zdarza się szerokość farby prześlizgnąć, co dość gwałtownie potrafi zmienić prędkość, kierunek i pochylenie motka i wymaga szybkiej reakcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To ja Ci odpowiem, jako, że kolega z klubu pracuje w tej branży tzw. utrzymania pasa ruchu. Poślizg powodują przede wszystkim dodatki w farbie. 1 - chlorkauczuk sam w sobie jest sliśki, gładki, 2. świeżą farbę posypuje się granulatem "odblaskowym", aby lepiej było widać pasy w przypadku kiepskiej widoczności. Oba te fakty powodują, że w przypadku opadów na w-wie farbu utrzymuje się cienka warstewka wody, której spłynięcie jest utrudnione. Ponadto pasy są ze względu na obie te technologie lekko wypukłe a przy prędkości, z jaką kręcą się nasze opony oraz w połaczeniu z tym, że ich powierzchnia jest naprawdę nikła w porównaniu z masą, jaką przyszło im przenosić, powodują wytrącenie ich motocykla z delikatnej równowagi w jakiej znajduje się.

Jeśli czytałeś książkę "Motocyklista doskonały" to wiesz na czym polega zachowanie równowagi i prostego toru jazdy przez motocykl… :lol: Resztę dopowiedz sam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mnie na kursie uczyli żeby omijać choćby nie wiem co i uważać na piasek i żwir rozsypane na asfalcie, uważam, omijam i koło uślizuje mi się tylko na bezdrożach :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Vengosh, jak jest przejście wymalowane pasami biel-czerwień, nie ma jak tego ominąć :lol: "Motocyklistę ..." jeszcze czytam, ale mechanizm znam :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Vengosh, jak jest przejście wymalowane pasami biel-czerwień, nie ma jak tego ominąć :lol: "Motocyklistę ..." jeszcze czytam, ale mechanizm znam :lol:

W Toruniu jeszcze takich pasów nie ma :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Generalnie widząc białe cóś na asfalcie, staram się nie wieżdżać na to cóś. W deszczu, wjeżdżam tylko wtedy kiedy nie mogę białego ominąć i przy zachowaniu naprawdę szczególnej ostrożności. Tylko część (niewielka) tras w Polsce, i to w większości autostrady i8 drogi szybkiego ruchu ma malowania tzw. szorstką farbą. Reszta to najtańszy oczywiście produkt, który poza upiększeniem czerni asfaltu i ewentualną informacją gdzie oś jezdni, gdzie przejście, gdzie podwójna ciągła a gdzie możliwe jest wyprzedzanie, daje tylko efekt wizualny pozytywny. Efekt przyczepności jest za to tragiczny (piszę o warunkach "na mokro"). Czy z ABS-em czy bez, fizyki nie oszukasz! Każda zmiana rodzaju nawierzchni po której się poruszasz pociąga za sobą skutki. Jeśli przednie koło jest na innej nawierzchni niż tylne, skutki sam sobie dopowiedz, to samo tyczy, jeśli gwałtownie zmienia się rodzaj nawierzchni pod oponą. Zmienne to: prędkość (głównie), obciążenie, powierzchnia opony stykająca się z nawierzchnią, rodzaj i twardość opony, temperatura podłoża i opony, doświadczenie. Wypadkową zmiennych jest prawidłowo wykonany manewr, uślizg, gleba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W moim miasteczku "strategiczne" skrzyżowania pomalowali na czerowno. Chodzi generalnie o to, żeby nie kierujący samochodami nie pchali się na środek w momencie kiedy na "czerwonym placku" stoją auta. Wszystko fajnie kiedy jest sucho, jak popada mozna wchodzic w winke jak na speedway'u

502955.3.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kryminał w ogóle i w szczególe.

Jak ich ktoś pozwie bo zaliczy glebę to zmienią sposób myślenia. Co za kraj… :lol: aaa! To Polska właśnie! :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślalem, że u Was jest nieco mniej absurdów? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O w mordę :lol: Motki Tańczą na Wodzie :lol: Teraz zakasowałeś wszystko :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mi się we Wrocławiu podobały światła z odliczaniem - w Poznaniu (chyba) takich nie mamy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Mi się we Wrocławiu podobały światła z odliczaniem - w Poznaniu (chyba) takich nie mamy.

W Toruniu są :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Alik Ty się módl, żeby nasza szanowna ekipa rządząca Pyrlandią nie wpadła na ten "genialny pomysł i nie zaczęła malować na czerwono krzyżówek :lol: bo z gipsu przez rok nie wyjdziemy :lol:

Ale te światła z odliczaniem fajny pomysł, niestety w Poznaniu jeszcze takich nie ma :cry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

odliczanie na światłach kojarzy mi sie z Rumunią gdzie pierwszy raz spotkałem się z tym rozwiązaniem :-)

a to nie Bentley tylko Citroen C4 Coupe

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
odliczanie na światłach kojarzy mi sie z Rumunią gdzie pierwszy raz spotkałem się z tym rozwiązaniem :-)

a to nie Bentley tylko Citroen C4 Coupe

Bo to auto zastępcze :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeden pies - tekst fajny jest :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Eee, chyba trochę przesadzacie jeśli chodzi o poślizgi na białej farbie. Przeważnie na tym wyprzedzam innych i jeśli jest sucho to za ch..ja nic się nie dzieje. Wcześniej się działo, ale butami były w niej Demony zużyte i głównie na deszczu lub przy temperaturze 1-3 st. w plusie. Teraz ciepło i przy MT90 (przód i tył) nic takiego nie występuje, może kwestia opon też trochę daje :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×