Skocz do zawartości
Francuz

F650 a 650GS różnice

Recommended Posts

Cześć

Nigdy nie jeździłem jeszcze na moto, ale mi się zachciało nauczyć. Chcę zacząć od bmw 650. Wzrost 170 waga 68 kg.

Motocykl ma służyć do "zabawy" czyli:

- weekendowe wyjazdy w Polskę, ewentualnie tygodniowe okazjonalne;

- latem troszeczkę po mieście do pracy

- bardzo okazjonalnie dalsza trasa (kraje sąsiednie)

Nie zamierzam jeździć autostradami i drogami szybkiego ruchu, ale również nie będę przedzierał się przez bagna biebrzańskie. Mieszkam w centrum Polski i wszędzie mam blisko, chcę ją zwiedzić na moto: wschód zachód, północ południe, możliwie najmniej uczęszczanymi drogami (ale to nie z powodu braku doświadczenia, tylko po prostu tak lubię)

Proszę pomóżcie :

1. czym konkretnie różni się bmw F650 (rocznik '99) od F650 GS, o Dacara nie pytam bo już wiem.

2. czy ABS jest bardzo ważny czy też nie koniecznie (samochodu bez ABS bym nie kupił, czy przekłada się to na motocykl?). Widziałem na youtub porównanie jazdy moto z abs i bez, różnica w teście jest kolosalna, czy też tak odczuwacie?

3. czy facet 44 letni (w rzeczywistości wyglądam na max 33 :-)) na bmw F650 nie wzbudzi fali śmiechu ?

4. Czy F650 (bez GS) mam szansę przejechać transalpinę w Rumunii i wrócić do kraju, czy będą mnie ściągać lawetą (pytam czy motocykl podoła, nie ja) ?

na razie tyle, w odpowiedziach proszę wziąść pod uwagę moje "tymczasowe" lamerstwo

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jako, że wyglądasz na 33 nie słuchaj JackaJ, ale pewnie coś sensownego napisze. Sam jeździ F650 i nie wygląda śmiesznie - tak jak inni starsi. Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie co kupić ważne są finanse, ale zostawiam Jackowi wyłożenie sprawy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nooo, dzięki Jarku. A więc drogi kolego, kup sobie motor. Sprawia, że mężczyzna wygląda poważniej, a zarazem młodziej. Zwłaszcza w kasku i kominiarce.

A bardziej serio, nie wiem, czy ktoś się ze mnie śmieje, dopiero Ty zwróciłeś moją uwagę na ten aspekt (na serio). Jeżdżę efką i nie narzekam, podobnie jak większość. Mechanicznie jest z grubsza podobna do GS-a, oprócz wyglądu (różnice to głównie wtrysk i ABS opcjonalny). Nie mam ABS-u, trochę żałuję, ale jakoś daję radę. Większość motocykli też nie ma. BMW wprowadziło go wcześnie, inne marki zazwyczaj kilka lat później.

Efka na początek to doskonały wybór. Łatwa w manewrowaniu, wybacza naprawdę sporo, a frajda niesamowita. I stosunkowo lekka, co w lesie, na polnej drodze itp. daje przewagę i wygodę.

Z tego co piszesz, będzie to dla Ciebie doskonały wybór. A ze względu na cenę nieuniknione przy nauce otarcia plastików mniej bolą.

Edytowane przez JacekJ
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A zanim Jacek coś napisze, to napisze też Jacek ale inny ;)

Z grubsza

róznice w wyglądzie możesz porównać na poniższych zdjęciach:

F650:

bmw-F650ST_big.jpg

F650GS

1074d1203883779-sale-2-bmw-f650gs-2000-angies_bike.jpg

Takie znaczące różnice (dla normalnego użytkownika) to:

wtrysk, możliwość mienia ABSu, inna kanapa, podwójny wydech w GSie.

W F650 ABSu nie montowano.

Jeżeli chodzi o ten ABS to na pewno pomaga podczas hamowania zwłaszcza pokoleniu młodszemu, które nigdy nie jeździło bez tego systemu i nie wie jak się zachować w momencie zablokowania któregoś kół.

Ja nie mam ABSu i jak na razie daję sobie radę z okiełznaniem hamulców jednak jakby były to bym na pewno nimi nie pogardził. Jest to system, który wspomaga pracę kierowcy i jest to jeden z tych systemów, które zarówno w motocyklu jak i w samochodzie sobie cenię.

Jednak mając do wyboru motocykl w nienagannym stanie bez ABSu a motocykl w stanie "zwykłym" z ABSem to wybrałbym ten bez.

PS

Jednak Jacek był pierwszy ;)

Edytowane przez Centrino
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czerwony ładniejszy.

Najładniejsze to są białe a te czerwone to więcej mocy mają a żółte są najszybsze :D

Co do wieku,wyglądu i śmichów różnych to mam 47 lat wyglądam chyba na tyle lub więcej i jakoś tak nie zauważyłem,zeby się ktoś śmiał chyba,że po cichu :twisted: Temat ABS wygląda tak,że to jest dobra rzecz o ile daje się wyłaczyć przed zjechaniem z asfaltu.F 650 w dobrym stanie na spokojnie da radę nie tylko do Ruminii co nie oznacza,że nie ma prawa sie coś popsuć ale nówki też się czasem psują :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czerwony ładniejszy.

O gustach nie dyskutujmy ... no chyba, że kto baba :P

Jakbyś chciał czerwone F to możesz napisać do mnie PW. Nie moje, ale mogę zaryzykować polecenie i takie tam... rozbierałem ten motor ;) Cena / jakość może zachęcać :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeli nigdy nie jeździłeś, to może coś mniejszego na początek??

Zakładając, że nie masz A kategorii:

Można zacząć nawet od 50ccm. Tym można jeździć bez prawa jazdy.

Sugerowałbym zakup jakiegoś enduraka z manualną skrzynią biegów. Oswoisz się z gazem, sprzęgłem, biegami, hamulcami...Zrobisz papiery... Sprzedasz...Zaczniesz realizować marzenia...

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No bez przesady.

F650 jak również GS demonem mocy nie jest.

I jak ktoś choćby odrobinę rozumu posiada (a kolega ma 44 lata z wyglądem 33) to ogarnie tą przerażającą moc.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O gustach nie dyskutujmy ... no chyba, że kto baba :P

Jakbyś chciał czerwone F to możesz napisać do mnie PW. Nie moje, ale mogę zaryzykować polecenie i takie tam... rozbierałem ten motor ;) Cena / jakość może zachęcać :)

Ooo, kolego bierz w ciemno, nie wiem czy już ogarniasz forum i jego " persony" ale lepszej rekomendacj (pewnie i gwarancji ;) ) nie znajdziesz. Edytowane przez sorek
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziękuję za wszystkie informacje

nie wiem, czy można wklejać linki do artykułów, ale jeśli tak, to:

http://www.motocykl-online.pl/testy/BMW-F-650-GS-Honda-Transalp-Kawasaki-KLE-650-i-Suzuki-V-Strom,3877,2

cytat z tekstu "Mimo że oznaczenie modelu o tym nie informuje, królem pojemności w naszej stawce jest beemka F 650 GS. Tak jak F 800 GS ma ona silnik o pojemności 798 cm3, jednak jego moc zdławiono z 85 do 71 KM (tak deklaruje producent; na stanowisku pomiarowym zmierzyliśmy 68 KM)"

http://www.motocykle.v10.pl/BMW,F650GS,Moda,na,uniwersalnosc,nasz,test,84443.html

cytat z tekstu "Najmniejszego GS-a zaopatrzono w silnik o pojemności 798 centrymetrów sześciennych. Rzędowego dwucylindrowca stworzono z myślą o początkujących kierowcach. Generuje 71 koni mechanicznych i 75 Nm momentu obrotowego. "

chyba większość ogłoszeń na które patrzę pokazuje pojemność 650 cm3, więc jak to faktycznie jest?

czy mogą występować różne silniki F650 i F650GS?

ale jak czytam o ABS to jednak chciałbym go mieć, chociaż, jak piszą na szutrach jest nieprzydatny i trzeba wyłączyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

650 GS to dwa modele, jeden produkowany od 2000 do 2007 jednocylindrowy o poj 650 i mocy 50 KM i drugi dwucylindrowy od 2007 do 2012 o pojemności 800 i mocy 71 KM

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest trochę zamieszania z nazwą modelu F650GS... kiedyś (2000-2007) to były 650 ccm, potem (od 2008 do 2012) 798 ccm i zupełnie inny silnik... a nazwa modelu ta sama

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ven, ubiegłeś mnie ;)...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no i jest jeszcze jeden model : "Frankensztajn" :mrgreen:

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Strasznie teoretyczny wątek się robi. Pasja motocyklowa to emocje ;)

Kup to co Ci serce dyktuje, a potem sam będziesz wiedział co na co zamienić ;)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no i jest jeszcze jeden model : "Frankensztajn" :mrgreen:

To SE, nie odrębny model :lol:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i wywołali wilka z lasu :twisted:

Jeżeli pytasz, czy F650GS/F650 podoła tamtej trasie, poszukaj relacji ZATONa z Jedwabnego Szlaku ;) Te motocykle są niezniszczalne ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każdym bmw przelecisz Rumunię.

W zeszłym roku byłem obładowaną starą yamahą xj600, żona jechała starym suzuki gsx400e a znajomi ducati st, ducati monster i yamahą tdm, wszyscy przejechali transalpinę, transfogaraską w zdłużi w szerz :D

A czy podstawowową różnicą pomiędzy Fką a GSem nie jest zbiornik paliwa? Fka ma normalnie a GS pod siedzeniem.

Osobiście poluję na taniego GSa dla żony, dużo bardziej mi sie podoba i niżej środek ciężkości a żona duża nie jest ok 164cm wzrostu i pewno z 50kg wagi.

Powodem do śmiechu nie będzie koleś na turystycznym enduro tylko pan po pięćdziesiątce w skórach na chromowanym chopperze ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

prawdę rzecze Jarek, naucz się jeździć, kup, pojeździj a potem zmienisz motocykl jak będziesz już wiedział czego tak naprawdę potrzebujesz i co cię kręci

pierwszy motocykl kupujesz oczami, a dopiero kolejny rozumem

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

prawdę rzecze Jarek, naucz się jeździć, kup, pojeździj a potem zmienisz motocykl jak będziesz już wiedział czego tak naprawdę potrzebujesz i co cię kręci

pierwszy motocykl kupujesz oczami, a dopiero kolejny rozumem

właśnie, oczy podpowiadają GS, ale masz rację, może na początek zwykła F. Tym bardziej, że różnica w cenie jeśli chodzi o używany to chyba bez mała 100%.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wystarczy póki nie trzeba będzie wyprzedzić ciężarówki na trasie, tym bardziej załadowanym motocyklem. Brać 650-tkę i nie kombinować ;) A pomiędzy transalpiną i transfogarską masz fajne szuterki, dopiero tam się docenia tego typu motocykle :-) http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=5895286

Edytowane przez ArturS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×