Skocz do zawartości
Glonojad

Nr NIP na fakturze

Recommended Posts

Hej, przyszedł czas na zakup ciuchów w niemieckim sklepie Bogotto.de. Wszystko fajnie i ładnie, ale w zamówieniu jak i w danych do swojego konta nie potrafię znaleźć miejsca, gdzie mógłbym wpisać swój nr NIP. Jak to rozwiązać? Bo jak rozumiem, sam rachunek z zagranicznego sklepu nie wystarczy aby coś wciągnąć w koszta firmy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a masz NIP EU :?:

i z innej beczki, może być: VAT NR a po niemiecku US-Id-Nr

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem, jak z niemieckimi, ale jak kupuję w Australii, to muszę nip podać w polu danych firmy w formie NIP: PL[numer].

Teraz każdy nip jest eu i podaje się go w każdym kraju skrótem kraju i numerem, jw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
NIP EU będzie się różnił od starego numeru jedynie dodatkowymi literkami PL. Jego nadanie zaś odbędzie się po uprzednim zgłoszeniu aktualizacyjnym VAT-R. Oba formularze – VAT-R oraz VAT-R.UE możemy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

Tak nie do końca Logan.

Edytowane przez bajer

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak nie do końca Logan.

Wiem, że parę lat temu musiałem złożyć pismo o nadanie europejskiego :-). Przysłali a różnica była tylko w dodaniu PL. Może to teraz dzieje się obligatoryjnie, bez składania wniosków?

ReddyS

>tapatalk<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślę że telefon do US rozwiąże ten problem.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Możesz też zadzwonić do krajowej informacji podatkowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może to teraz dzieje się obligatoryjnie, bez składania wniosków?

Obligatoryjnie jak chcesz to musisz złożyć wniosek o NIP EU - no i oczywiście wnieść opłatę - reszta obligatoryjnie ... ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Art. 97 ustawy o VAT brzmi:

Art. 97. 1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Czyli jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i jesteś VAT-owcem, to MUSISZ się zarejestrować do transakcji unijnych i uzyskać nr PL NIP.

Jeśli to zrobiłeś, to zawiadamiasz sprzedającego, że dokonujesz zakupu jako podatnik VAT i podajesz mu dane do faktury. W czym jest problem? Jak w zamówieniu nie ma miejsca na NIP (co dziwne, to lepiej upewnij się czy sprzedawca w ogóle sprzedaje do UE) to napisz mu emaila z tą informacją i podaj NIP.

Dla prawidłowego opodatkowania tej transakcji – (czyli sprzedawca wystawia Ci fakturę ze stawką 0% - oczywiście jeśli u siebie jest VAT-owcem) wcale obecnie nie jest wymogiem podanie nr NIP na fakturze. Wymogiem jest, że zarówno sprzedawca jak i nabywca są podatnikami VAT zarejestrowanymi dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz nastąpiło przemieszczenie towarów z kraju UE do innego kraju UE.

Lub masz też możliwość skorzystania z procedury (żmudnej) VAT REF.

I dla wiadomości – są dziesiątki wyjątków od powyższej zasady :-). Aby udzielić Ci wyczerpującej informacji należy precyzyjnie znać status Twojej firmy, sprzedawcy oraz warunki transakcji, ponieważ jeden detal może wszystko zmienić. Ale to powinna wiedzieć twoja księgowa.

Tak jak pisze Kuma, zadzwoń na KIP (krajowa informacja podatkowa) z komórki 801 055 055 lub ze stacjonarnego 22 330 0330 i dużo się dowiesz (nie wiem czy wszystko, musisz być dociekliwy J)

DO US lepiej nie dzwoń, szkoda kasy na impulsy.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Problem jest taki, że nie jestem vatowcem, więc nie wiem czy ta obniżona kwota (cena produktu - podatek 19%) mi przysługuje. Dodatkowo napisałem trochę na wyrost ten przedrostek "PL" w nr NIP, bo jak na razie nie występowałem o niego w formie 'europejskiej'...

W gruncie rzeczy chodzi o to, czy jeśli sprzedadzą mi ten towar bez VAT to czy któraś ze stron może mieć z tego tytułu kłopoty? (czego oczywiście chciałbym uniknąć)

Edytowane przez Glonojad

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Problem jest taki, że nie jestem vatowcem, więc nie wiem czy ta obniżona kwota (cena produktu - podatek 19%) mi przysługuje. Dodatkowo napisałem trochę na wyrost ten przedrostek "PL" w nipie bo jak na razie nie występowałem o niego...

W gruncie rzeczy chodzi o to, czy jeśli sprzedadzą mi ten towar bez VAT to czy któraś ze stron może mieć z tego tytułu kłopoty? (czego oczywiście chciałbym uniknąć)

Jak chcesz odliczyc VAT jak VAT-owcem nie jesteś?

Edytowane przez dakarowy
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nieee, ja chcę wciągnąć ciuchy w koszta firmy. I na tym mi zależy. Koniec kropka.

Ale firma, która mi te ciuchy sprzedaje wystawiła mi fakturę pomniejszoną o wartość vat. W tym momencie nie wiem czy jeśli na coś takiego się zgodzę czy nie będę mieć problemów z US lub czy niemiec nie będzie na tym stratny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nieee, ja chcę wciągnąć ciuchy w koszta firmy. I na tym mi zależy. Koniec kropka.

Ale firma, która mi te ciuchy sprzedaje wystawiła mi fakturę pomniejszoną o wartość vat. W tym momencie nie wiem czy jeśli na coś takiego się zgodzę czy nie będę mieć problemów z US lub czy niemiec nie będzie na tym stratny.

W mojej ocenie nie może tak zrobić. Cena zakupu jest ceną netto. Podatnik VAT musi go doliczyć - oczywiście, że może przyjąć cenę netto jako brutto, ale to będzie sprzedaż poniżej kosztów - z tym, że mogę się mylić ( mam obrzydzenie na papiery, deklaracje, kwity .... ) Tak więc nie jestem pewnym źródłem informacji w tym względzie - urzędniki nie widzą, a co dopiero ja ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masz tu coraz ciekawsze hipotezy... Zanim sobie cos z tego przyswoisz, to zadzwoń do KIP.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Glonojad

Jeżeli nie jesteś podatnikiem VAT to sprzedawca Bogotto.de powinien wystawić Ci fakturę z VAT (jeśli jest to sprzedaż towaru a nie usługa).

Jeśli wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia przez Ciebie towarów w całości nie przekroczyła w 2014, jak i w roku poprzednim 50.000 zł, to nie musisz rejestrować się w US do transakcji VAT UE.

Wówczas twój koszt to wartość brutto faktury. Jeśli jak piszesz nie jesteś VAT-owcem a sprzedawca wystawia ci fakturę netto+0% VAT to lipa i będzie on w plecy, ale z drugiej strony jest głupi bo powinien Cię sprawdzić w systemie VIES (rejestr podatników VAT do transakcji UE).

Co do możliwości zaliczenia odzieży w koszty to: pierwsza podstawowa zasada: koszt jest poniesiony w celu osiągnięcią przychodów (pośrednio lub bezpośrednio) lub zabezpieczenia źródła przychodów. Krótko mówiąc musisz logicznie uzasadnić po co Ci w firmie te ciuchy?

Handlujesz nimi - to OK, ale jeśli jesteś właścicielem i kupujesz dla siebie to druga lipa. US ma w dupie w co ubiera się właściciel firmy.Bo czy jeździsz na golasa czy w odzieży ochronnej a tym samym zwiększasz swoje szanse na przeżycie w razie czego i tym samym zwiększasz prawdopodobieństwo że przez następne lata będzie prowadził firmę i płacił podatki, to Ministra Finansów to nie interesuje.

Chyba że udowodnisz że to dla pracownika, który ma zadanie popierniczać na moto i z przepisów BHP wynika, że jesteś zobowiązany mu zapewnić takie ciuszki, wówczas OK.

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki wielkie, z tego wynika, że niemiec źle mnie zrozumiał, wyjaśnię mu to.

Co do motocykla w firmie to chyba może on być moim dojazdem do pracy :> No i kask kupuję, a to jest wyposażenie obowiązkowe przecie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja to widzę, że przed Tobą glonojad to jeszcze w podatkach dłuuuuga droga...

Najpierw to http://f650gs.pl/topic/6271-podatek/ , a teraz pakujesz się dalej.

Wyjaśniłeś już sprawę pcc?

A później ..... jak pociąg .... po kolei :-D :beer:

http://f650gs.pl/topic/4082-pelne-odliczenie-podatku-vat-od-zakupu-motocykla-nowego-lub-uzywanego/page__hl__%2Bodliczenie+%2Bpodatku__fromsearch__1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pewien mądry człowiek nauczył mnie kiedyś, że jak czegoś nie wiesz w podatkach to wystosuj pismo do naczelnika urzędu skarbowego do którego przynależysz. Dostaniesz interpretację i nikt w Twoim urzędzie Ci tego nie podważy. A wiadomo co urząd to "inne" prawo.

Ale jak piszę to wszystko to mi się przypomina morał z pewnego dowcipu: My się tu o konkretne pieniądze modlimy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W jaki sposób dojeżdżasz do pracy nie interesuje Pań i Panów z urzędu skarbowego ani Ministra Finansów. Twoim zadaniem jest dojechać do roboty, zapierniczać, zarabiać i płacić podatki i ZUS. Z czegoś do diabła musi być i na moją emeryturę (mam nadzieję, że nie obrażasz się za ten mały czarny humor :-)

Jeśli udowodnisz, że do celów prowadzonej działalności (nie do dojazdów do pracy) wykorzystujesz motocykl, to oczywiście wszystkie wydatki z nim związane są kosztem. Ale tylko wydatki związane z jego nabyciem i użytkowaniem czyli np: amortyzacja, paliwo, części, naprawy, przeglądy, ubezpieczenie etc.

Kask oraz twoja odzież niestety nie.

W interpretacji indywidualnej z dnia 08.06.2012 r., sygn. IPTPB1/415-160/12-4/AG, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi rozpatrywana byla sprawa przedsiębiorcy wykonującego działalność w zakresie usług informatycznych. Motocykl służył do szybkiego przemieszczania się do klientów. W tej sprawie uznano jednak za nieprawidłowe ujęcie w kosztach firmowych wydatku na odzież ochronną do jazdy motocyklem. W uzasadnieniu napisano:

"(...) zakup kasku, o którym mowa w ww. przepisie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz odzieży ochronnej służącej do jazdy motocyklem ma na celu ochronę zdrowia użytkownika tego środka transportu. Bezpośrednim zatem celem tego rodzaju zakupów jest więc ochrona zdrowia. Wydatki poniesione na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym. Dotyczą one zakupu rzeczy, które każdy dobiera indywidualnie, stosownie do wymiarów, tak jak ubiór do pracy. Są to wydatki związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie uwarunkowanie jest innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej. Uzyskiwanie przychodów w ramach działalności gospodarczej nie jest uzależnione od rodzaju noszonej przez Wnioskodawcę w trakcie jazdy motocyklem odzieży i kasku.(...) Aby można było wydatki na zakup kasku i specjalistycznej odzieży służącej do jazdy motocyklem uznać za koszty uzyskania przychodów, kask oraz odzież taka musiałaby spełniać określone wymogi, tj. utracić charakter odzieży osobistej. (...)"

Pamiętaj, jeśli przy kontroli powiesz, że motocykl służy ci do dojazdów do pracy - to poległeś. Motocykl musi służyć do wykonywania działalności i realizowania przychodów z tej działalności (pośrednio lub bezpośrednio). Jeśli udowodnisz takie powiązanie to możesz sobie kupić samochód, motocykl, rower, etc., nawet samolot :-). Ale musi istnieć pośredni lub bezpośredni związek z wykorzystywaniem środka transportu w działalności gospodarczej.

Z paliwem też ostrożnie, bo Cię policzą i będziesz musiał udowadniać ile średnio spala Twój motocykl i ile km przejechałeś w danym okresie i w jakim celu. Różne fajne przypadki się zdarzają a głupota ludzka nie zna granic. Postępuj rozsądnie, chyba, że lubisz adrenalinę, np. podczas przesłuchania karno-skarbowego :-)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I chyba warto korzystać z usług dobrego księgowego jeżeli nie masz czasu czy ochoty wgryzać się w detale.

wykrzyk z szajstreka przez taptataptacośtam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ok, ok, dzięki. W takim razie widzę, że na nic mi te faktury :P

W istocie - po gąszczu przepisów z dziedziny podatków, ZUSów i innych 'fajnych' instytucji poruszam się... a raczej błądzę :( Dlatego dobrze, że jesteście :)

Odnośnie PCC 3 to problem został zażegnany dnia następnego i obyło się bez odsetek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Odnośnie PCC 3 to problem został zażegnany dnia następnego i obyło się bez odsetek.

Weźże opisz jak, co, w jakiej kolejności .... - nie bądź taki jak ja ;)

Edytowane przez Jarek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może w weekend mi się uda dokładnie opisać co w formularzu wpisać. Ale to w odpowiednim poście co by oftopa nie robić

;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×