Skocz do zawartości
iLuke

Kask dualowy

Recommended Posts

Witam

Jak każdy początkujący motocyklista musiałem się zmierzyć z pewnym problemem związanym z zakupem pierwszego kasku. Od samego początku założyłem że będzie to kask dualowy a głównym kryterium kasku nie będzie cena a bezpieczeństwo oraz ułożenie kasku na głowie. Prześledziłem wiele testów kasków ( angielskie, niemieckie, australijskie ), różne opinie forumowiczów, przeczytałem sporo prasy na ten temat i powstała moja skromna lista kasków godnych uwagi. Będzie mi bardzo miło jak ktoś będzie tę listę rozwijał i dodawał swoje własne odczucia na temat użytkowania poszczególnych egzemplarzy.

  1. AGV AX8 Dual Evo
  2. Shoei Hornet DS
  3. Bell MX-9 Adventure
  4. Arai Tour-X 4
  5. Nolan X-Lite X-551
  6. Icon Variant
  7. Nishua Enduro Carbon

Kolejność kasków przypadkowa. W moim przypadku po przymiarce kasków padło na kask AGV AX8 Dual Evo, chociaż wahałem się ( dobrze leżał na głowie ) nad Arai Tour-x4 , niestety stosunek jakości do ceny niewspółmierny, cena zabija ten kask.

Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I naprawdę nie ma na forum żadnego innego tematu o kaskach?

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tamte wątki są stare. Nie słyszałeś po wyborach, że wymiana pokoleniowa następuje?

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Brałbym wszystkie , na każdy dzień tygodnia .

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Shoei Hornet DS - mam, używam od kilku lat, teraz zmieniłbym na szczękowca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam Horneta jest OK ale głośny brałbym Arai Tour-X 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam shuja hornet ds, na mojej glacy leży idealnie, wygodny, wentylacja jak się wszystkie otwory pootwiera to aż za bardzo, ale jest spory zakres regulacji wiania :), głośność całkiem znośna, trochę pierdzenie słychać :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam Horneta jest OK ale głośny brałbym Arai Tour-X 4

W araiu wieje w pysk :/ Gdyby shoeie pasowały lepiej na mój łeb wziąłbym horneta ;)

Edytowane przez ARG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ostatnio widziałem jakiś niemiecki test duali i Nishua pobił wszyskich rywali.

Znalazłem:

http://www.motocykl-online.pl/testy/Test-kaskow-adventure,8511,1

Brałbym Nishua gdyby nie to że nie brałbym duala ;-)

Edytowane przez Piotrek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

przymierz każdy z tych kasków i wybieraj z tych, które będą leżeć najlepiej.

Mierzyłem:

Arai X4 i leży u mnie świetnie.

Shoei Hornet DS gorzej pasował.

AGV AX8 Dual Evo - nie pasował. L za mały, XL za duży

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Lubisz drogie rzeczy Jura.

tak Jacek, lubię mierzyć drogie rzeczy :D

Zastanawiałem się nad tego typu kaskiem więc mierzyłem różne, te tańsze też, ale nie ma ich na tej liście.

Edytowane przez enlil

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W AGV AX8 Dual koniecznie trzeba sprawdzić czy przy otwieraniu/zamykaniu szyby uszczelka nie ociera o jej środkową, górną część. U mnie i kumpla tak było, po pewnym czasie na szybie pojawia się ślad.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jako uzupełnienie tematu wklejam tekst jak dobrać odpowiedni kask - zakładam że też się przyda komuś kto dopiero startuje. Tekst pochodzi z jakieś strony internetowej, niestety nie pamiętam z jakiej.

TEST KASKU:

1 Test pozycji oczu

2 Test kształtu głowy przy pomocy palca

3 Test odległości szczęki

4 Test luzu na bokach i z przody/tyłu głowy

5 Test obrotu kasku na głowie

6 test ściągnięcia kasku za szczękę

7 test ściągnięcia za tył kasku

8 test położenia paska zapięcia

9 test ucisków

Rozwinięcie poniżej:

1 Oczy powinny znajdować się w środkowej linii wizjera

2 Wsuń palec pomiędzy czoło a kask i przesuwaj w prawo, potem w lewo; wyczuwalna odległość powinna być stała; jeżeli nie możesz wsunąć palca z powodu braku miejsca, to na całej długości wizjera. W ten sposób badasz dopasowanie kasku do kształtu głowy w jej obwodzie. Jeżeli odległości są bardzo nierówne, to ten kask nie jest dla Ciebie!

3 Pomiędzy ustami i szczęką kasku powinien zmieścić się przynajmniej jeden palec (lub dwa) nawet w sytuacji przesuwania kasku do tyłu (np. poprzez nacisk na szczękę od przodu)

4 Sprawdź czy nie ma zbyt dużego luzu przy poruszaniu kasku przód – tył i na boki.

5 Kask nie może obracać się na głowie, ani centymetra. Przy próbie obrócenia kasku na głowie powinieneś mieć uczucie, że wraz z kaskiem porusza się skóra twarzy i głowy.

6 Spróbuj ściągnąć kask za szczękę podnosząc ją do góry. Nie powinien się przesuwać.

7 Spróbuj pociągnąć kask na jego tył do przodu. Nie powinien się poruszać a tym bardziej zjechać na oczy.

8 Zwróć uwagę, czy pasek zapinający kask jest w odpowiedniej pozycji. Czy np. nie wpija się w szyję lub dotyka tylko spodu brody. Powinien dobrze trzymać kask i wygodnie opierać się o spód Twojej szczęki.

9 Załóż poprawnie kask i pochodź w nim około 10 – 15 minut zwracając szczególną uwagę na punkty ucisku. Kask powinien być ciasny ale wygodny. Może uciskać w policzki twarzy ale nie powinien powodować bólu. Jeżeli czujesz punktowy ucisk na czaszce (czasami tylko z jednej strony), to odpuść sobie ten „garnek”. Może się nigdy nie ułożyć i powodować bóle głowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Popraw wielkość liter (rozmiar czcionki), bo mi w telefonie zaraz akumulator padnie od jej wyświetlania :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prosze

Jako uzupełnienie tematu wklejam tekst jak dobrać odpowiedni kask - zakładam że też się przyda komuś kto dopiero startuje. Tekst pochodzi z jakieś strony internetowej, niestety nie pamiętam z jakiej.

TEST KASKU:

1 Test pozycji oczu

2 Test kształtu głowy przy pomocy palca

3 Test odległości szczęki

4 Test luzu na bokach i z przody/tyłu głowy

5 Test obrotu kasku na głowie

6 test ściągnięcia kasku za szczękę

7 test ściągnięcia za tył kasku

8 test położenia paska zapięcia

9 test ucisków

Rozwinięcie poniżej:

1 Oczy powinny znajdować się w środkowej linii wizjera

2 Wsuń palec pomiędzy czoło a kask i przesuwaj w prawo, potem w lewo; wyczuwalna odległość powinna być stała; jeżeli nie możesz wsunąć palca z powodu braku miejsca, to na całej długości wizjera. W ten sposób badasz dopasowanie kasku do kształtu głowy w jej obwodzie. Jeżeli odległości są bardzo nierówne, to ten kask nie jest dla Ciebie!

3 Pomiędzy ustami i szczęką kasku powinien zmieścić się przynajmniej jeden palec (lub dwa) nawet w sytuacji przesuwania kasku do tyłu (np. poprzez nacisk na szczękę od przodu)

4 Sprawdź czy nie ma zbyt dużego luzu przy poruszaniu kasku przód – tył i na boki.

5 Kask nie może obracać się na głowie, ani centymetra. Przy próbie obrócenia kasku na głowie powinieneś mieć uczucie, że wraz z kaskiem porusza się skóra twarzy i głowy.

6 Spróbuj ściągnąć kask za szczękę podnosząc ją do góry. Nie powinien się przesuwać.

7 Spróbuj pociągnąć kask na jego tył do przodu. Nie powinien się poruszać a tym bardziej zjechać na oczy.

8 Zwróć uwagę, czy pasek zapinający kask jest w odpowiedniej pozycji. Czy np. nie wpija się w szyję lub dotyka tylko spodu brody. Powinien dobrze trzymać kask i wygodnie opierać się o spód Twojej szczęki.

9 Załóż poprawnie kask i pochodź w nim około 10 – 15 minut zwracając szczególną uwagę na punkty ucisku. Kask powinien być ciasny ale wygodny. Może uciskać w policzki twarzy ale nie powinien powodować bólu. Jeżeli czujesz punktowy ucisk na czaszce (czasami tylko z jednej strony), to odpuść sobie ten „garnek”. Może się nigdy nie ułożyć i powodować bóle głowy.

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie chce mi się szukać innego tematu, więc napiszę tutaj. Dzisiaj zrobiłem sobie dziń dziecka i wagary, czyli jak kiedyś z Padre się zgodziliśmy, to co miałem zrobić wczoraj zrobiłem dziś do południa, a to co miałem zrobić dziś - przesunąłem na poniedziałem i zrobiłem sobie wolne :D resztę dnia przeznaczyłem na szwendanie po sklepach moto. Koniec końców kupiłem sobie ekstra rękawiczki na lato i ekstra kurtałę IXS nie na lato, w zasadzie nie wiem, taka jesień/wiosna, jak zima taka jak w tym roku to też da radę, w sumie nie potrzebuję, ale "na promocję nie ma rady" jak to mawia jeden admin, to wziąłem, używana, ale nówka, przy okazji znalazłem u nas w GD gigantyczny "lumpex moto" :D. Ale to nie o tym mialem pisać, kaski se pooglądałem, w Motoakcesoriach w sumie firm kilka jest, no i modeli bardzo dużo. No i pomacalem, pozginałem, pootwierałem, pozamykałem, itd, bo szczękowca wstępnie szukam, no i powiem Wam że... Się zalamałem :D Szczerze. Jak dla mnie to z kasków jest Schubert, Shoei i długo długo nic... To moje odczucie, nie chcę żeby ktoś poczuł się urażony, wiem że wielu używa Nolana na przykład, czy innych podobnych marek ze średniej półki, jeśli pasują, to tylko się cieszyć, wiadomo że każda sroczka swój ogon chwali, ale ja poszedłem do tego sklepu z zupełnie "pustą głową" i bez fokusowania się na jakąkolwiek konkretną markę no i wyszło mi co wyszło. Te dwie marki wyróżniają się WSZYSTKIM, bez przesady, wszystkim, nawet "miękkością" pasków na przykład. Wiecie że lubię sobie "potestować", no i testowałem z godzinę, sprzedawca podchodzi do mnie trzy razy, za trzecim razem otrzymał odpowiedź wzrokową, czwarty raz nie podszedł. Testowałem wsio w zasadzie, macałem wyściółkę, wkładałem na łeb, zdejmowałem, otwieralem i zamykałem szczenę, szybę, blendę, macałem samą blendę czy nie lata, jaka gruba, założyłem rękawicę i sprawdzałem jak się w rękawicy otwiera i zamyka blendę, szczenę, szybę itd. No i wsio to po prostu INACZEJ chodzi w tych dwóch markach które wymieniłem. To jest oczywiście moje subiektywne odczucie, każdy może mieć swoje, ja mam takie. Nolan, przyjrzałem mu się również dość mocno, jako popularnej marce w powiedzmy znośnym zasięgu cenowym, szczerze - powinien kosztować połowę tego co kosztuje, albo mniej, wszystko jest w nim "włoskie". Niby ładny, ale tu niedomalowany, to lakier pomarszczony, tu nierówno wyściółka wklejona, tu pasek pod innym kątem wychodzi niż z drugiej strony - niby pierdoły, ale mnie by wqrwiały gdybym zapłacił za kask niemało w sumie. Nie wspomnę o genialnym patencie (ktoś powinien dostać za niego Nobla) dwóch osobnych nawiewów na prawą i lewą stronę głowy i na lewą i prawą stronę szczęki :D o co cho? To na wypadek jakbym nie był pewny czy mi ciepło w łeb czy zimno? Czy na wypadek jakbym jechał brzegiem morza? Od wody piździ, od plaży smaży? Mistrzostwo świata :D Był tez jeden rodzyn, firmy i modelu nie zanotowałem, ale - szczena na takim normalnym zawiasie, luźno do tyłu się odchylała, bez żadnego "klik" w miejscu skrajnym, tak se latała, a jak ją damy na dół to tm ja blokujemy uwaga... Zatrzaskami! Tak, takimi jak w kurtce przeciwdeszczowej na przykład, po jednym na stronę :D Sprawdziłem dwa razy - sprzedawca potwierdził, to jedyn a forma blokady, no ale "wieeee pan, to taki bardziej do lansu, na streeta jakiegoś kask", no to luuuuz myśłę sobie - przecież oni szczeną w asfalt nie napierd*laaaaają :D. Pomacąłem tez dokładnie wspomnianego wyżej Nishua Carbon, tego dualowego, inne też, no i - już wiem że testy tego typu można sobie wsadzić w buty, albo w tył, jak kto woli :D Myślę że ktoś (Motoakcesoria?) ściągnął tych kasków kontener, albo dwa, no i pojawił sie problem z upłynnieniem, to sie pojawił test. Te kaski jak dla mnie są GÓWNIANE w każdej płaszczyźnie, są ładne, ba, bardzo nawet, ale no tandetne po prostu. Może i spełniaja normy itd, ale nie sprawiają po prostu wrażenia bezpiecznych. Jeśłi do tego dodać zdecydowanie najgorszy rodzaj, materiały i spasowanie wyściółki (w jedym już odłaziła i rozłaziła się) to wnioski na temat rzetelności testów nasuwają się same. Żeby nie było - ja nie jestem żadnym onanistą sprzętowym, sam jeżdżę w LS2 Stripe dualowym, którego nie polecam, wyprofilowanie szyby jest tak spierdo*one, że odbija sie w niej to co mijamy i mnie osobiście to wkurza, to że jest głośny to norma tego typu kasków, no ale już środek, wykończenie, lakier, spasowanie nie pozostawia wiele do życzenia, a już na pewno przy jego cenie. A to jest niska półka taniej marki przecież. Kumpel ma też LS2, ale jakiś najwyższy model, szczękowca i wierzcie mi czy nie, ale ten jego bije na głowę w każdej materii wszystkie Nolany które dziś oglądałem, wszystkie, w każdej. Powtórzę raz jeszcze - ten post nie ma niczego na celu, ot takie luźne dywagacje na podstawie oględzin kilku marek kasków, bez zamiaru zakupu, z "otwartą głową", niech nikt nie poczuje się urażony - bo w ryja! :D

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zrób jakiś skrót dla zainteresowanych. Chętnie przeczytam, bo pewnie ciekawe rzeczy piszesz...

  • Like 8

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uff, przeczytałem cały post.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uff, przeczytałem cały post.

To może Ty streścisz?

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja nie czytałem, ale streszczę. Wszystkie kaski są do niczego, tylko ten co Seb wygrzebał jest super. I pasuje kolorem do obudowy na telefon.

Oczywiście żartuję, fajny tekst jak zawsze. Dobrze, że komuś chce się pisać.

LS2 mają dobre opinie mimo niskiej ceny. Kolejny może będzie od nich. Nie lubię przepłacać.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O to chodzi że żadnego nie wygrzebałem, sam używam takiego, którego nie polecam, nie kupię też po raz drugi kasku "dualowego", bo jest do wszystkiego, a tak naprawdę do niczego. Chciałem sie tylko podzielić swoim osobistym zupełnie nieobiektywnym odczuciem co do kilku kasków które sa na rynku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nosz właśnie miałem napisać, że żadnego nie wygrzebał. Szuja dualowa jest git, tylko coś blendopodonego tudzież odgóryprzyciemnianoszybkowego by się przydało bo jak słońce nisko to po ślipiach daje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Evoline ma takie cuda. I zajefajne szczęka ucieka za głowę. Ciekawy model.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No Shoei ten dualowy jest git, na oko przynajmniej, ale są dwa one też, Hornet jakiś tam i Hornet Adventure, taki bardziej jakby "napompowany", oprócz bardziej nabuzowanego wyglądu, większych różnic nie zauważyłem. Gdybym miał zestawić jednak Shoei i Schuberta szczękowe, to skłaniałbym się ku Schubertowi jednak, nie wiem, takie ogólne wrażenie, nie pamiętam modelu, ale ceowo podobnie, około dwójki jeden i drugi, ale Schubert wywarł na mnie ciut lepsze wrażenie, chyba najbardziej spasowaniem szczeny i blendy, i grubością szybki blendy i tym że zupełnie nie "telepała" się w żadną stronę, ogólnie, no taki jakiś konkretniejszy mi się wydał, a jednego i drugiego widziałem po raz pierwszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×