Skocz do zawartości
sid

ABS - jak rozpoznać

Recommended Posts

A jeszcze przyszło mi do głowy. Sprawdź może dokąd idą przewody z pompki hamulcowej. Czy idą do pompy ABSu czy od razu do koła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jeszcze przyszło mi do głowy. Sprawdź może dokąd idą przewody z pompki hamulcowej. Czy idą do pompy ABSu czy od razu do koła.

Przedowdy z pompki hamulcowej idą do pompy ABS-u. Pedał hamulca po kilku naciśnięciach zachowuje się tak samo, nie rośnie. Odłączyłem tylni czujnik ABS-u nie był zasyfiony, ale trochę przetarty. Sprawdzałęm jego odległość od tarczy szczelinomierzem i wynosi 0,4 mm. Dla testu przejechałęm się z odkręconym czujnikiem od tarczy, to prędkościomierz stał w miejscu i nie działał też ABS na przód. Prawie wywaliłem orła bo poleciał mi przód. Po przykręceniu spowrotem czujnika ABS na przód znów działa. Na tył nie. Koło na maksa zblokowane wskazówka prędkościomierza momentalnie spada do zera, gdy ja jeszcze chwilę lecę na ślizgu - to tak na marginesie dla odczuć, które sugurują, że ABS może i działa ale go nie czuję :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Powinieneś czuć i to dosyć solidnie.

Możesz jeszcze zamienić czujniki miejscami. Przód dać na tył i odwrotnie (oczywiście jeżeli się da)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sprawdziłem w katalogu, chyba się nie da tak zrobić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Obstawiam jakis problem w zacisku, syfek, brudek, wyrobienie jakiegos dyngsa... Trzeba rozebrac, wyczyscic, wymienic co zuzyte. Potem zalac swiezym plynem, odpowietrzyc i ponownie przetestowac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przedowdy z pompki hamulcowej idą do pompy ABS-u. Pedał hamulca po kilku naciśnięciach zachowuje się tak samo, nie rośnie. Odłączyłem tylni czujnik ABS-u nie był zasyfiony, ale trochę przetarty. Sprawdzałęm jego odległość od tarczy szczelinomierzem i wynosi 0,4 mm. Dla testu przejechałęm się z odkręconym czujnikiem od tarczy, to prędkościomierz stał w miejscu i nie działał też ABS na przód. Prawie wywaliłem orła bo poleciał mi przód. Po przykręceniu spowrotem czujnika ABS na przód znów działa. Na tył nie. Koło na maksa zblokowane wskazówka prędkościomierza momentalnie spada do zera, gdy ja jeszcze chwilę lecę na ślizgu - to tak na marginesie dla odczuć, które sugurują, że ABS może i działa ale go nie czuję :-)

Właśnie do mnie dotarło, że masz zajebistą wersję motka, do latania i po szutrach i po asfalcie. Z przodu z ABS-em, z tyłu bez. Czego więcej chcieć? :D Nie masz problemów z rozłączaniem, nie masz problemów z hamowaniem, gdy nagle zmieni się nawierzchnia. Chyba przerobię tak Giselle...:)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Właśnie do mnie dotarło, że masz zajebistą wersję motka, do latania i po szutrach i po asfalcie. Z przodu z ABS-em, z tyłu bez. Czego więcej chcieć? :D Nie masz problemów z rozłączaniem, nie masz problemów z hamowaniem, gdy nagle zmieni się nawierzchnia. Chyba przerobię tak Giselle...:)

Być może taka wersje chciał ktoś kiedyś mieć w tym moto i cos odłączył :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale o to chodzi, co odłączył. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobra. To odpowiem na tytułowe pytanie. ABS-jak rozpoznać? Po napisie na naklejce na ladze.

:D

Leff, spam jest zaraźliwy :beer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobra. To odpowiem na tytułowe pytanie. ABS-jak rozpoznać? Po napisie na naklejce na ladze.

:D

Leff, spam jest zaraźliwy :beer:

I też szerzy się jak zaraza. :D :beer: W takim wypadku, tylko jakiś Św. może pomóc. ;)

Edytowane przez leff
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

witam ja mam abs tylko w tylnym kole ale chyba coś nie działa np. bo lampka abs-u się nie zapala się przy zapłonie i podczas ostrego hamowania tylne koło się blokuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ja mam ABS w lusterkach i na blotniku i tez nie dziala B-)

Poczytaj chlopie troche do czego jest tarczka na tylnym kole.

ABS albo jest na przodzie i tyle albo wcale

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aktualizacja problemu niedziałającego ABS-u na tylne koło:

Dziś byłem w warsztacie. Podpieli moto do kompa i nie wykryło żadnych problemów z ABS-em. Stwierdzono, że na 90% padła pompa.

Pozostaje teraz poszukać jakiejś sprawnej używki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aktualizacja problemu niedziałającego ABS-u na tylne koło:

Dziś byłem w warsztacie. Podpieli moto do kompa i nie wykryło żadnych problemów z ABS-em. Stwierdzono, że na 90% padła pompa.

Pozostaje teraz poszukać jakiejś sprawnej używki.

Jeżeli tak to nie ;)

Niech dadzą gwarancję, że się nie mylą ;)

EDIT:

Aaaa..... - no tak 10% że nie są pewni ;)

Edytowane przez Jarek
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Coście zrobili Jkr-owi (człowiek wyżej), mam podobny problem co on, ale nie mogę mu wiadomości wysłać :D U mnie też nie świeci się kontrolka ABSu po zapłonie, później też nigdy się nie jara... ABS nie działa, miałem dzisiaj okazję sprawdzić, jak mało nie wyryłem przed światłami, bo koło przednie wpadło w poślizg. Prędkościomierz nie pokazuje prędkości, z jaką jadę. Goście ze sklepu, w którym kupiłem moto wykluczyli awarię czujników ABS.

EDIT: objaśnienie dla agreSorka :-D

Edytowane przez młody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Coście zrobili Jkrowi, mam podobny problem co on, ale nie mogę mu wiadomości wysłać :D U mnie też nie świeci się kontrolka ABSu po zapłonie, później też nigdy się nie jara... ABS nie działa, miałem dzisiaj okazję sprawdzić, jak mało nie wyryłem przed światłami, bo koło przednie wpadło w poślizg. Prędkościomierz nie pokazuje prędkości, z jaką jadę. Goście ze sklepu, w którym kupiłem moto wykluczyli awarię czujników ABS.

Co krowiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co krowiego?

Mu.

Albo muuu.

Rozkiminiłem schemat elektryki z Haynesa plus skorzystałem z http://www.f650gs.crossroadz.com.au/Repairs/Brakes/ABSdescription.pdf

Objawy u mnie są takie:

  • nie świeci się w żaden sposób lampka kontrolna ABS (ani tuż po włączeniu, ani przy próbie wyłączenia ABSu przyciskiem; żadnego migania wskazującego na awarię np. sensorów ABS)
  • nie działa prędkościomierz

Co wykminili "spece" ze sklepu, w którym niestety kupiłem moto:

  • czujniki ABS są OK

Wierząc specom na słowo, mogę przypuszczać, że problem leży gdzieś na w module sterującym ABSem:

  • może być problem z brakiem kontaktu modułu z masą motocykla (albo ogólnie ze stykami)
  • może być problem ze słabym akumulatorem
  • moduł sterujący ABSem padł B)
  • mogła paść żarówka kontrolki ABS, ale nawet bez niej ABS powinien działać

Sygnał do lampki ABSu i do prędkościomierza leci wprost z modułu sterującego ABSem. Kupię jakiś Kontakt S, sprawdzę napięcie na aku - może to to.

Edytowane przez młody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Otwórz licznik i wymień żarówkę w kontrolce - zacznie świecić, będzie cię wkur... i będziesz miał większą motywację do dalszych poszukiwań :D

P.S. Jeśli będzie co wymieniać bo.... mam dziwne wrażenie że ktoś zadbał o to żeby ta kontrolka nie raziła cię w oczy po zakupie

P.S.2 Nie wierz na słowo tylko podmień tylny czujnik z przednim - mooooże prędkościomierz jednak ożyje ;)

P.S.3 Słaby akumulator jak najbardziej może broić... Sprawdź przy okazji napięcie ładowania...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sygnał do lampki ABSu i do prędkościomierza leci wprost z modułu sterującego ABSem.

To jak działa prędkościomierz w tych bez ABS'u? ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To jak działa prędkościomierz w tych bez ABS'u? ;)

Inaczej leci sygnał, jest na schemacie w Haynesie, ale nie mam go w robocie pod ręką, jeszcze nie jestem takim fanatykiem :-D Wieczorem wrzucę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No inaczej - bo jak nie ma ABS'u to i nie ma jednostki sterującej ABS'em, a jak jest ABS to tylny czujnik obsługuje i prędkościomierz i ABS, ale to nie znaczy, że ... ;)

Tak czy owak musisz z któregoś końca zacząć sprawdzanie wszystkich elementów. Jednak tych "ze sklepu" bym sprawdził - choć może sami sprawdzili i wiedzą więcej niż chcą powiedzieć ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mu.

Albo muuu.

Rozkiminiłem schemat elektryki z Haynesa plus skorzystałem z http://www.f650gs.crossroadz.com.au/Repairs/Brakes/ABSdescription.pdf

Objawy u mnie są takie:

  • nie świeci się w żaden sposób lampka kontrolna ABS (ani tuż po włączeniu, ani przy próbie wyłączenia ABSu przyciskiem; żadnego migania wskazującego na awarię np. sensorów ABS)
  • nie działa prędkościomierz

Co wykminili "spece" ze sklepu, w którym niestety kupiłem moto:

  • czujniki ABS są OK

Wierząc specom na słowo, mogę przypuszczać, że problem leży gdzieś na w module sterującym ABSem:

  • może być problem z brakiem kontaktu modułu z masą motocykla (albo ogólnie ze stykami)
  • może być problem ze słabym akumulatorem
  • moduł sterujący ABSem padł B)
  • mogła paść żarówka kontrolki ABS, ale nawet bez niej ABS powinien działać

Sygnał do lampki ABSu i do prędkościomierza leci wprost z modułu sterującego ABSem. Kupię jakiś Kontakt S, sprawdzę napięcie na aku - może to to.

Jakbyś doszedł, że to awaria pompy ABS to pamiętaj, że mam do sprzedania sprawną i dla forumowiczów niedrogo ;-) (choć i tak obstawiam, że Ci ze sklepu gdzie kupiłeś motocykl się nie znają i jest to czujnik ABS. Wnioskuję po niedziałającym prędkościomierzu).

EDIT: Wrzuć jeszcze zdjęcie przedniego koła (od strony tarczy) żebyśmy mieli pewność, że w ogóle Masz ABS ;-)

EDIT2: Jak sie okaże, że ABS jest obecny w Twoim motocyklu sprawdź połączenie czujnika pod kanapą, czasami lubi się wypiąć

Edytowane przez Vengosh10

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przewód hamulcowy z przodu Idzie prosto z pompy do zacisku czy gdzieś znika na chwilę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobra, ogarnąłem się po całym dniu.

Zdjęcie moto od strony czujników ABS (widać czujniki):

826672779_6_1080x720_650-gs-abs-gwarancja-oryginal-dodatki-serwis-aso-.jpg

Schemat elektryki. Sorry za jakość zdjęć, ręka mi jeszcze drżała po mocnej herbacie:

lewa.JPG

prawa.JPG

Otwórz licznik i wymień żarówkę w kontrolce - zacznie świecić, będzie cię wkur... i będziesz miał większą motywację do dalszych poszukiwań :D

P.S. Jeśli będzie co wymieniać bo.... mam dziwne wrażenie że ktoś zadbał o to żeby ta kontrolka nie raziła cię w oczy po zakupie

P.S.2 Nie wierz na słowo tylko podmień tylny czujnik z przednim - mooooże prędkościomierz jednak ożyje ;)

P.S.3 Słaby akumulator jak najbardziej może broić... Sprawdź przy okazji napięcie ładowania...

Kupię żarówkę i sprawdzę, czy to to ;) Sprawdzę też napięcie na akumulatorze. Czujnik można sprawdzić tak, że odłącza się go od modułu ABS, stawia moto na centralce, do złącza czujnika podpina multimetr i kręci kołem. Jeśli jest napięcie na czujniku, to czujnik generalnie działa.

No inaczej - bo jak nie ma ABS'u to i nie ma jednostki sterującej ABS'em, a jak jest ABS to tylny czujnik obsługuje i prędkościomierz i ABS, ale to nie znaczy, że ... ;)

Tak czy owak musisz z któregoś końca zacząć sprawdzanie wszystkich elementów. Jednak tych "ze sklepu" bym sprawdził - choć może sami sprawdzili i wiedzą więcej niż chcą powiedzieć ;)

No, niewykluczone, że są bystrzakami ;)

Jakbyś doszedł, że to awaria pompy ABS to pamiętaj, że mam do sprzedania sprawną i dla forumowiczów niedrogo ;-) (choć i tak obstawiam, że Ci ze sklepu gdzie kupiłeś motocykl się nie znają i jest to czujnik ABS. Wnioskuję po niedziałającym prędkościomierzu).

EDIT: Wrzuć jeszcze zdjęcie przedniego koła (od strony tarczy) żebyśmy mieli pewność, że w ogóle Masz ABS ;-)

EDIT2: Jak sie okaże, że ABS jest obecny w Twoim motocyklu sprawdź połączenie czujnika pod kanapą, czasami lubi się wypiąć

Luknę na to złącze pod kanapą, może coś tam nie bangla.

Przewód hamulcowy z przodu Idzie prosto z pompy do zacisku czy gdzieś znika na chwilę?

Nie mam pojęcia :-(

Edytowane przez młody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×