Skocz do zawartości
Logan

Bezpieczeństwo, Niebezpieczne sytuacje

Recommended Posts

Zatem kiedyś sobie jednak BMW kupię jak powrócą do sprawdzonych wzorców. Niech mi wtedy ktoś drogę zajedzie.

2934.jpg

  • Like 8

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie przesadzajmy, uważamy, że jazda na motocyklu jest super to fakt, ale jest nas tylko garstka 10%? Nie każdy kto robi kurs na B chce jeździć na motorze, nie można go do tego przymuszać. Natomiast na pewno warto, żeby wykładowcy uczulali na pewne sprawy. Np. jak wyjeżdzasz z bocznej uliczki i widzisz pojedyncze światło motocykla, nie zakładaj, że zdążysz. Patrz w lusterka motocykle są wszędzie i zjawiają się z nikąd, daj szansę motocyklowi na pool position przy światłach i takie tam.

A poza tym niektórzy dealerzy np. Suzuki przy zakupie nowego motocykla 125 proponują bezpłatne albo dofinansowane szkolenia.

Czasem na akcjach charytatywnych, czy dla motocyklistów pojawia się mini szkolenie na 125. Do tego wiele szkół już ma takie w ofercie - koszt godzinki czy dwóch nie powinien być zaporowy, jak ktoś mógł kilka tys wydać na moto.

Powiedzmy, że za 6h podstawowego doskonalenia jazdy w grupie ok 10-14 osób można zapłacić od 150 pln. Dla chętnych - cena nie jest wygórowana. Często uczą tam więcej niż na kursie A (ale to niestety kwestia niskiego poziomy edukacji w większości szkół).

Kropka, święta racja z tym wyczulaniem na różnicę prędkości, lusterka, etc.

I dodatkowa sprawa wyszła, uczy się nas do egzaminu, ale już o kulturze na drodze chyba mało który instruktor wspomni! No, ale kultura na drodze wynika z szerszego pojecia kultury, nie wiem czy tego można nauczyć na kursie ;-)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kurde, szczerze? Pitolicie jak banda mocherow! Kurde, skąd taka roszczeniowa postawa? Gdzie w przepisach jest zapis o tym ze kierowca samochodu ma obowiazek ustąpić miejsca motocyklowi? Nie ma. Dziwie się że to że ktos się nie przesunie puszka na światłach potrafi Wam spier*olic dzień. Ja mam to serdecznie w pompie. Kultury jazdy nie dostaje sie w pakiecie z kwitem prawa jazdy. Jeden ustąpi, inny nie i ch*j mu w d*pe i kotwica w plecy - jego prawo. Ja wole sie skupic na tym jak ja jadę /co robie za kierownicą, bez znaczenia jakiego pojazdu, bo wierzę że wszystko do nas wraca, to sie sprawdza, a przynajmniej ja tak to widzę. Chamow nie brakuje, na dwoch kolach też, wystarczy nie byc jednym z nich.

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja jeszcze staram się skupić uwagę jak inni jadą, bo od tego może zależeć moje życie, zwłaszcza na motocyklu o czym miałem okazję przekonać się niejednokrotnie

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To jeszcze powinni kazdego posadzic do ciezarowki na 20h i tez by zobaczyl swiat z innej perspektywy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Motocyklową wyprawę Polaków do Azerbejdżanu przerwała tragedia. Piotr Morawski po wypadku motocyklowym wciąż przebywa w Azerbejdżanie. Chce jak najszybciej wrócić do Polski i pomóc ciężko rannej koleżance. Jednak poszkodowany mówi, że władze nie wypuszczą go z Baku, dopóki nie zezna, że jest sprawcą wypadku."

http://www.superstac...wiat/index.html

Edytowane przez krs

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To jeszcze powinni kazdego posadzic do ciezarowki na 20h i tez by zobaczyl swiat z innej perspektywy.

A co to ma tłumaczyć? każdego szkoda ;-)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Kurde, szczerze? Pitolicie jak banda mocherow! Kurde, skąd taka roszczeniowa postawa? Gdzie w przepisach jest zapis o tym ze kierowca samochodu ma obowiazek ustąpić miejsca motocyklowi? Nie ma. Dziwie się że to że ktos się nie przesunie puszka na światłach potrafi Wam spier*olic dzień. Ja mam to serdecznie w pompie. Kultury jazdy nie dostaje sie w pakiecie z kwitem prawa jazdy. Jeden ustąpi, inny nie i ch*j mu w d*pe i kotwica w plecy - jego prawo. Ja wole sie skupic na tym jak ja jadę /co robie za kierownicą, bez znaczenia jakiego pojazdu, bo wierzę że wszystko do nas wraca, to sie sprawdza, a przynajmniej ja tak to widzę. Chamow nie brakuje, na dwoch kolach też, wystarczy nie byc jednym z nich.

Seb, nie o to chodzi. Zawsze staram się dziękować, jeżeli ktoś przepuszcza mnie na światłach i nie wymagam tego od kierowców, chociaż dzięki temu skracają się korki przed światłami, bo gdyby tak wszyscy motocykliści sznureczkiem, jeden za drugim ... . Przede wszystkim chodzi o to, że często ludzie bez wyobraźni wyjeżdzając z ulicy podporządkowanej, widzą niby daleko światło motocykla i ... jest bum. Takich sytuacji jest mnóstwo i najczęściej jednak tak giną motocykliści. Oczywiście można powiedzieć prędkość ... owszem tak. Ale problem jest głębszy. Motocykl ma najczęściej jedno światło, nawet jak ma dwa, są one bardzo blisko siebie. Mózg odbiera to tako informację że pojazd jest daleko. Dodatkowo przy jednym świetle, lub dwóch blisko siebie, mózg nie potrafi oceni prędkości z jaką pojazd jedzie. I dlatego ja jak widzę światło motocykla mam z mózgiem niepisaną umowę, że czekam aż motor przejedzie. I dobrze byłoby właśnie takie informacje również na kursach przekazywać.

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oczywiście, że w omim interesie jest dbanie o swój tyłek na moto.

Ostatnio miałam taką sytuację, że jadąc 80/70, zbliżałam się do świateł, z których samochody ruszyły dawno, więc niedługo się światła zmienią. Zmieniły się na żółte, więc zaczęłam redukować i hamować. zdążyłam zdredukować do 2, nie hamowałam gwałtownie.

Wszystko zrobiłam tak jak należy, by nie przejechać na czerwonym, nie robić gwałtownych ruchów, etc. Prawie mi gość w dupę wjechał, bo on jednak chciał na tym czerwonym przejechać, musiał jechać dużo szybciej, bo dobrze mnie strąbił i jeszcze na mnie gałązkami machał, bo on musiał gwałtownie hamować. Dodam, że chroniłam swój tyłek i przejechałam jeszcze 2m do przodu pod światła, by jednak mi w dupę nie wjechał.

Więc nie uważam, by istotne było tylko to jak ja jeżdżę, bo nie tylko to ma wpływ na to czy dzwona będę mieć, czy nie.

Tak więc jestem za edukowaniem potencjalnych kierowców ws tego, że prędkość motocykla trudniej określić, ma inną dynamikę jazdy, mniejszy margines błędu.

Ale wprowadzenie tego do programu wiele nie zmieni, jak ludzie po zdaniu egzaminu i tak wiedzą swoje.

ps/ prawko B robiłam jesienią/zimą , nie miałam okazji spotkać na drodze motocyklistów, więc instruktor mi nigdy nie wspomniał jak się mam wobec nich zachować, albo jak oni mogą się zachować wobec mnie. A szkoda.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja robiłem w okresie letnio-jesiennym i nie pamiętam jednego słowa na temat motocyklistów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No właśnie, a może tego brakuje. Poświęcenia 15 min na kursie nauki jazdy na uzmysłowienie kursantom tego zjawiska. Może uratowałoby to kilku motocyklistów rocznie, a to już warto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Motocyklową wyprawę Polaków do Azerbejdżanu przerwała tragedia. Piotr Morawski po wypadku motocyklowym wciąż przebywa w Azerbejdżanie. Chce jak najszybciej wrócić do Polski i pomóc ciężko rannej koleżance. Jednak poszkodowany mówi, że władze nie wypuszczą go z Baku, dopóki nie zezna, że jest sprawcą wypadku."

http://www.superstac...wiat/index.html

Ciekawe co na to nasze MSZ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podobno działa, ale zdziałać nie może, tak mówią w filmiku. Lekka parodia... No, chyba że to on tej babie nagle wyjechał na lewy pas, nie jest powiedziane że nie...

Edytowane przez xel

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Selekcja naturalna, nic innego. Szkoda tylko że nie o np drzewo tylko narażając jeszcze innych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
"Motocyklową wyprawę Polaków do Azerbejdżanu przerwała tragedia. Piotr Morawski po wypadku motocyklowym wciąż przebywa w Azerbejdżanie. Chce jak najszybciej wrócić do Polski i pomóc ciężko rannej koleżance. Jednak poszkodowany mówi, że władze nie wypuszczą go z Baku, dopóki nie zezna, że jest sprawcą wypadku."

http://www.superstac...wiat/index.html

Z Piotrem byłam w Afryce...

A Pasażerka z tego co wiem jest sparaliżowana i czeka ją wózek w najlepszym razie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z Piotrem byłam w Afryce...

A Pasażerka z tego co wiem jest sparaliżowana i czeka ją wózek w najlepszym razie...

Nie lubię :-(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żona ostatnio usłyszała hasło "Po co włączać migacz, to zwiększa czas reakcji". Od tego czasu się śmiejemy że "po co patrzyć w lusterko", z tego samego powodu ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Motocyklową wyprawę Polaków do Azerbejdżanu przerwała tragedia. Piotr Morawski po wypadku motocyklowym wciąż przebywa w Azerbejdżanie. Chce jak najszybciej wrócić do Polski i pomóc ciężko rannej koleżance. Jednak poszkodowany mówi, że władze nie wypuszczą go z Baku, dopóki nie zezna, że jest sprawcą wypadku."

http://www.superstac...wiat/index.html

Ponoć jednak się dało i jest w drodze powrotnej, nie znam szczegółów.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ponoć jednak się dało i jest w drodze powrotnej, nie znam szczegółów.

Tak. Sytuacja opanowana.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×