Skocz do zawartości
Logan

Bezpieczeństwo, Niebezpieczne sytuacje

Recommended Posts

Jakiego przypadku konkretnie to zalecenie dotyczy? Każdego gdy poszkodowany nie oddycha czy tylko gdy występuje niewydolność oddechowa , natomiast krążenie jest?

Pytam, ponieważ w przypadku gdy nie ma oddechu, natomiast krążenie jest to sprawa jest jasna - trzeba zastosować sztuczne oddychanie,

natomiast w przypadku gdy brak i krążenia i oddechu to "podobno" zalecane jest przeprowadzanie tylko szybkiego masażu serca (100 razy na minutę) bez sztucznego oddychania (wg najnowszych zaleceń).

Celowo użyłem słowa "podobno" ponieważ metody resuscytacji na przestrzeni lat zmieniały się prawie jak moda.

Brałem udział w wielu kursach pierwszej pomocy i za każdym razem zastanawiałem się co mnie zaskoczy.

...zastosować właśnie metodę bez sztucznego oddychania gdy przeprowadza ją osoba nie będąca ani lekarzem ani ratownikiem z uwagi na jej prostotę i wysoki porównywalny a nawet wyższy współczynnik przeżycia ofiar takiej resuscytacji. Przy takiej metodzie (bez sztucznego oddychania) nie będzie więc konieczności zdejmowania kasku. Oczywiście cały czas piszę o ratowaniu przez osobę nie będącą personelem medycznym. Co do zdejmowania kasku mówił iż to ostateczność zwłaszcza w przypadku integralnych gdy nie dysponuje się specjalistycznym sprzętem , który akurat on zawsze posiada ze względu na specyfikę pracy ale większość ratowników niekoniecznie, nie mówiąc już o przypadkowych osobach udzielających pomocy.

Wyjaśnisz Cykli jak to jest.

Założenie pierwszej pomocy NIE DLA PERSONELU MEDYCZNEGO w przypadku braku oddechu jest jednoznaczne: nie oddycha=NIE MA KRĄŻENIA. Poza personelem medycznym (i tu nie każdy niestety) raczej nikt nie jest w stanie ocenić tzw. wydolności oddechu. CZYLI: nie oddycha=nie ma krążenia. Podejmujemy, i teraz:

-sztuczne oddychanie+masaż pośredni serca w częstotliwości 2 oddechy na zmianę z 15 uciśnięciami klatki piersiowej w połowie długości mostka

-tylko pośredni masaż serca: ciągle, w tempie 100-120 na 1 min.

dopuszczalne są obie metody w Polsce.

Ze względu na opory estetyczne w tej chwili preferowana jest druga metoda, czyli ciągły masaż pośredni serca w tempie 100-120 na 1 minutę przy braku oddechu-nie sprawdzamy czy jest krążenie-nie ma oddechu nie ma krążenia.

Kolejny aspekt: nie wyobrażam sobie jak bez zdjęcia kasku mozna ocenić czy ofiara nieprzytomna oddycha-trzeba "wyluksować" czyli wysunąć ku górze żuchwę, żeby udrożnić drogi oddechowe- w innym wypadku język u osoby nieprzytomnej blokuje drogi oddechowe i tyle.

Podejmując RKO-czyli resuscytację krążeniowo-oddechową "kupujemy" czas potrzebny do przeżycia do czasu przybycia pomocy kwalifikowanej. Lepiej podjąć taką pomoc oczywiście wczesniej wzywając pomoc niż stać bezczynnie-po 3-5 minutach zamiast karetkę mozna wezwać karawan!

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

-tylko pośredni masaż serca: ciągle, w tempie 100-120 na 1 min.

dopuszczalne są obie metody w Polsce

Ze względu na opory estetyczne w tej chwili preferowana jest druga metoda, czyli ciągły masaż pośredni serca w tempie 100-120 na 1 minutę przy braku oddechu-nie sprawdzamy czy jest krążenie-nie ma oddechu nie ma krążenia.

Dzięki. Brak konieczności sztucznego oddychania znacznie upraszcza sprawę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No tak, ale pompować 2 razy na sekundę, to trzeba mieć niezłą kondycję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nigdy nie byłem bezpośrednim świadkiem wypadku komunikacyjnego, miałem za to okazję być poszkodowanym

głowę miałem tak rozciętą, że krew zalewała mi oczy, mimo wszystko to co udało mi się zobaczyć u osób próbujących mi pomóc, to strach i szok, zakładam, że nie wyglądałem za przyjemnie.

zakładam, ze dla wielu osób, pewnie i mnie wliczając, bardzo trudno jest prawidłowo zareagować, będą w tak stresującym i nowym położeniu jak miejsce wypadku komunikacyjnego, o prawidłowym rozpoznaniu krążenia czy oddychania nie wspominając.

@Cykli: czy mogę zaszkodzić poszkodowanemu, jeżeli wykonuję masaż serca a krążenie zostało przywrócone lub było od samego początku, tylko mi się wydawało, że pacjent nie oddycha?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No tak, ale pompować 2 razy na sekundę, to trzeba mieć niezłą kondycję.

Trochę trzeba się namachać, to prawda, ale ratownictwo drogowe to i tak zazwyczaj "komfortowe" warunki w porównaniu z tymi jakie mają pracownicy zakładów energetycznych.

Zdarza się, że podejmują akcję bezpośrednio na dużej wysokości na słupie energetycznym właśnie ze względu na te cenne minuty o których pisał Cykli.

Około 20 lat temu był przypadek o którym często później wspominano na szkoleniach, ratowania poszkodowanego wprost na linii średniego napięcia przez kolegę metodą (a raczej jej modyfikacją) Holgera Nielsena. Robił to 40 minut. Poszkodowany wówczas przeżył, podobnie jak ratownik który stracił przytomność z wycieńczenia gdy tylko przekazał poszkodowanego. No ale ludzi z zakładów energetycznych, zwłaszcza w ekipach pracujących przy konserwacji linii bez ich wyłączania ciężko uznać za ratowników nieprofesjonalnych a o takich tu mówimy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...ale mam parcie w tym wątku... :-D

Jednym z niewielu skutków które upowazniają nas zgodnie z przepisami i zasadami do przerwania RKO (bo jesli ją już podjęliśmy to musimy kontynuować do ponizszych skutków):

-wyczerpanie sił ratownika (po co mam dwóch umrzeć?)-dlatego tak ważne jest wcześniejsze wezwanie pomocy, tuż przed podjęciem RKO żeby się nie za...ć przy udzielaniu pomocy

-uzyskanie wydolnego oddechu przez ratowanego

-przejęcie akcji przez kwalifikowaną pomoc medyczną

To tak w skrócie

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@Cykli: czy mogę zaszkodzić poszkodowanemu, jeżeli wykonuję masaż serca a krążenie zostało przywrócone lub było od samego początku, tylko mi się wydawało, że pacjent nie oddycha?

Teoretycznie możesz, dlatego wazne jest sprawdzenie 10 sek czy poszkodowany oddycha czy nie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Brawo kartuska Policja-może będę miał mniej pracy!

Te linki to powinny być powklejane bardziej na fora samochodowe niż motocyklowe. Jeśli ktoś jest na forum samochodowym niech przekopiuje poniższe linki-możemy sobie trochę pomóc:

http://kartuzy.info/video,513,Uzyj-wyobrazni-motocyklisci-wracaja-na-drogi-2-2.html

http://kartuzy.info/wiadomosc,21902,Uzyj-wyobrazni-motocyklisci-wracaja-na-drogi-.html

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Brawo kartuska Policja-może będę miał mniej pracy!

Te linki to powinny być powklejane bardziej na fora samochodowe niż motocyklowe. Jeśli ktoś jest na forum samochodowym niech przekopiuje poniższe linki-możemy sobie trochę pomóc:

http://kartuzy.info/...-drogi-2-2.html

http://kartuzy.info/...-na-drogi-.html

Filmy można wrzucić na Fb, więcej osób je zobaczy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W tym Toruniu to jednak dzieją się same akcje mrożące krew w żyłach :lol:

http://kontakt24.tvn24.pl/najnowsze/poscig-ulicami-torunia-motocyklista-nie-zatrzymal-sie-do-kontroli,163665.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Maxiu, to proszę wrzuć. Ja nie istnieję w wirtualnej rzeczywistości (nie mam, nie miałem i nie będę miał facebooka) :-D Ale dzięki z góry za pomoc!

P.S. Jakie miasto taki pościg...sorry Ven... ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zdarza się. Dzisiaj Kropka omal nie przyładowała we mnie. Dostała tzw. konstruktywny feedback. ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niestety aura nie rozpieszcza a jeździć się chce! Swoją drogą ciekaw jestem jakie będą w tym roku statystyki dotyczące motocykli 125 ccm kierowanych przez posiadaczy jedynie kategorii "B" prawa jazdy. Ale na to trzeba będzie poczekać

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nie mam, nie miałem i nie będę miał facebooka

myślałem że tylko ja jestem ten inny
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niepokoi mnie to że jest więcej takich dziwaków jak ja.

Edytowane przez Jogi
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Założenie pierwszej pomocy NIE DLA PERSONELU MEDYCZNEGO w przypadku braku oddechu jest jednoznaczne: nie oddycha=NIE MA KRĄŻENIA. Poza personelem medycznym (i tu nie każdy niestety) raczej nikt nie jest w stanie ocenić tzw. wydolności oddechu. CZYLI: nie oddycha=nie ma krążenia. Podejmujemy, i teraz:

-sztuczne oddychanie+masaż pośredni serca w częstotliwości 2 oddechy na zmianę z 15 uciśnięciami klatki piersiowej w połowie długości mostka

-tylko pośredni masaż serca: ciągle, w tempie 100-120 na 1 min.

dopuszczalne są obie metody w Polsce.

Wiem, że zawodowo zajmujesz się ratownictwem, jednak u mnie na fabryce już od kilku lat wbijają nam do głowy, że według obowiązujących zaleceń dotyczących RKO przyjmuje się 2 oddechy na 30 ucisków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×